Fransa eski dışişleri bakanı Fransa Meclisi'nden çıkan yasa için çok sert konuştu.

Fransa'nın eski Dışişleri Bakanı Herve de Charatte, Sarkozy'nin seçim malzemesi haline getirdiği "soykırımı inkar yasasının" meclisten geçmesine çok sert tepki gösterdi. Fransız siyasetçi, "hem iç hem dış politikamız için felaket bir karar" dedi.

Chirac döneminin Dışişleri Bakanı olan ve şu an milletvekilliği devam eden Herve de Charatte, meclisten geçirilen tasarının hiçbir işe yaramadığını aksine Fransa'ya zarar getireceğini savundu. Fransız siyasetçi, "bu yasa iç politikamız için hiç bir işe yaramaz aksine tehlike yaratır, dış politikada ise tam bir felaket getirir" dedi. Fransa'nın Türkiye gibi bir dostu kaybetme lüksünün olmadığın söyleyen Charatte, "Fransa olarak Suriye'deki şiddet olaylarının bitmesini istiyorsak, Türkiye'ye ihtiyacımız var çünkü Türkiye Suriye'deki olaylarda çok yardımcı olabilecek bir ülke aynı zamanda Türkiye ile çok geniş ticari ilişkilerimiz var, dostluğumuz var şimdi bu yasa tüm dostluğa ve işbirliğine zarar verecek" diye konuştu.

Tasarının yasalaşması için 22 Şubat'a kadar senatodan da geçmesi gerektiğini hatırlan Fransa eski dışişleri bakanı, buna ihtimal vermediğini söyledi.sabah