Tolon’a tutuklama kararı

“Ergenekon” davası kapsamında tutuksuz olarak yargılanan emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un tutuklanması talebi kabul edildi.

Güncelleme:10 Ocak 2012 11:12

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava kapsamında Tolon geçtiğimiz günlerde ifade vermişti. İfadesinin tamamlamasının ardından Tolon'un çapraz sorgusuna geçildi.
Tolon'un çapraz sorgusunun ardından duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, Tolon'un tutuklanmasını talep etti. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese duruşmaya verilen bir saat aranın ardından kararını açıkladı.
Başkan Özese, Tolon'a atılı "darbeye teşebbüs" ve "silahlı terör örgütü yöneticisi olmak" suçlamalarını hatırlatmasının ardından dosyaya yeni giren deliller ışığında kuvvetli suç şüphesinin varlığı, delilleri karartma şüphesini gerekçe göstererek tutuklanmasına karar verdi. Karar verilen arada ise Tolon 'un eşi Ayla ve kardeşi Bülent Tolon'un Hurşit Tolon'un yanına giderek destek olduğu görüldü.

GÖZYAŞLARINI TUTAMADILAR

Kararın ardından Tolon'un eşi ve kardeşi gözyaşlarını tutamadı. Eşi Ayla Tolon mahkeme heyetine de tepki gösterdiği görüldü. Kararın ardından tutuklama işleminin yapılabilmesi için duruşma salonu boşaltıldı. Tolon'un tutuklama işlemler devam ediyor. Hurşit Tolon, silahlı terör örgütü yöneticisi olmak ve darbe planlamaktan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası istemiyle yargılanıyor. Soruşturma aşamasında 6 Temmuz 2008 tarihinde tutuklanmasına karar verilen Emekli Orgeneral Tolon, yaklaşık yedi ay tutulduğu Silivri Cezaevi'nden 7 Şubat 2009 sağlık durumu bozulduğu gerekçesiyle tahliye edilmişti.
Haberin Devamı

Ergenekon soruşturması kapsamında Hurşit Tolon, 1 Temmuz 2008 tarihinde gözaltına alınmış, daha sonra tutuklanmıştı. Tolon, avukatlarının itirazı üzerine Nöbetçi İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 6 Şubat 2009 tarihinde tahliye edilmişti.
SAĞLIK SORUNLARI NEDENİYLE TAHLİYE EDİLMİŞTİ
Soruşturma sırasında tutuklanan Hurşit Tolon dava aşamasında sağlık gerekçesiyle tahliye edilmişti.

Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, GATA'da tedavi altına alınmıştı.

kaynak:mynet