Yerli füzede hedef 2500 Km

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü, 2500 kilometre menzilli füze üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, basın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi. TÜBİTAK'ın çalışmaları ve projeleriyle ilgili bilgi veren Altunbaşak, TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü'nün füze çalışmaları kapsamında ilk yerli seyir füzesinin 300 kilometre test çalışmalarının sürdüğünü, füzenin bu yıl içinde 500 kilometre testlerinin yapılacağını bildirdi. Altunbaşak, füzenin menzilini önce 1500 kilometreye sonra da 2500 kilometreye çıkararak test çalışmalarını yapılacağını kaydetti.

Türkiye'nin artık kendi uydu, uçak ve otomobilini yapmasının zamanı geldiğine vurgu yapan Altunbaşak, bu konuda gerekli atmosferi oluşturmak istediklerini vurguladı. TÜBİTAK'ın akademisyenlik ve sanayi kimliğini birleştirmeyi hedeflediklerini aktaran Altunbaşak, bununla ilgili 300'e yakın proje üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Altunbaşak, üç boyutlu mayın tarayıcısının plastik dahil 0,5 metre derinlikteki mayınları tespit ettiğini aktardı. Kendi radar ve sonarlarını imal ettiklerini dile getiren Altunbaşak, milli yazılım Pardus'un durdurulmadığını bildirdi. Geniş bant sistemi ile eğitimin tamamen değişeceğini vurgulayan Altunbaşak, bu sistemle dünyanın her yerinden anında doğrudan eğitim şansı olacağını kaydetti.

CİHAN