'Soykırım' krizinde kritik gün... Fransız senatosu bugün Ermeni Soykırım yasasını oylayacak...

Fransa Senatosu, bugün, ‘Ermeni soykırımı’ iddasını inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa teklifini görüşecek. Görüşmeden önce Ankara’dan yapılan son uyarıda, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Bu tipik bir engizisyon anlayışıdır” diyerek Fransa’yı eleştirdi.

Fransa meclisinde 22 Aralık'ta kabul edilen yasa teklifi, bu kez Senato'ya geliyor. Yeşiller ve Radikal grup, teklife karşı olduklarını daha önce duyurmuştu. Senato’nun Anayasa Komisyonu'da geçen hafta teklifi kabul edilemez bulmuştu. Senato, Anayasa Komisyonu'nun görüşünü kabul ederse yasa teklifi gündemden düşecek.

Mayıs ayında Anayasa Komisyonu’nundan benzer bir karar çıkmış, bu karar Senato Genel Kurulu’nda kabul edilince, Ermeni teklifi gündemden düşürülmüştü.

'AVRUPA'DA ENGİZİSYON DÖNEMİ AÇILIR'
Oylamadan önce Ankara'dan Paris’e son uyarılar gelmeye devam ediyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugün Fransa Senatosu'nda oylanacak Ermeni yasa teklifine ilişkin olarak, ''Bundan sonra Avrupa değerleri büyük tehdit altındadır. Her meclis kendi tarih görüşünü muhtevi kararlar alıp uygularsa Avrupa'da yeni bir engizisyon dönemi açılır.


Bu tarihi görüş dışındaki kitaplar yakılmaya başlanır. Bu tarihi görüş dışındaki görüşler, ifadeler ve tarih yorumlarını dile getirenler hapse atılırlar. Bu tipik bir engizisyon anlayışıdır. Ortaçağ'da engizisyonda neler yaşandığını hepimiz biliyoruz. Maalesef bunu tekrar canlandırmak Fransa için ayıptır'' dedi.