Meteorolojiden uyarı!
'Kısa süreli acil uyarı' koduyla geçilen uyarıda bugün batı bölgelerden başlayarak kuvvetmi yağış beklendiği duyuruldu. İstanbul'de ise gece yarısından itibaren kar yağışı görülebilir...
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurdun Orta Akdeniz'den gelen yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceği ve yağışların bugün batı bölgelerde, Perşembe gününe kadar ise Doğu Karadeniz kıyıları dışında tüm yurtta görüleceği tahmin edildiğini açıkladı. "Kısa Süreli Acil" koduyla geçilen uyarıda ise sabah saatlerinden itibaren Kıyı Ege'de kuvvetli yağışın beklendiğini açıkladı.

Yapılan son değerlendirmelere göre; gece saatlerinden itibaren yurt Orta Akdeniz’den gelen yeni bir yağışlı havanın etkisine girecek. Yağışların bugün batı bölgelerde, Çarşamba ve Perşembe günü, Doğu Karadeniz kıyıları dışında tüm yurtta görüleceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığının bugün iç bölgelerde, Çarşamba günü batı kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı bekleniyor.


(24.01.2012 Salı);
Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve batısı ile Bolu, Düzce, Karabük, Yozgat, Çorum, Rize, Artvin ve Ardahan çevrelerinde yağış bekleniyor. Yağışların İzmir, Aydın, Muğla ile Antalya’nın batı ve doğu ilçelerinde (Demre, Finike, Kaş, Kumluca, Kemer, Manavgat, Alanya, Gazipaşa) kuvvetli olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak, Kuzey Ege’nin iç kesimleri, İç Anadolu’nun güney ve batısı, Göller Yöresi, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile Yozgat, Ardahan ve Artvin çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın Güney Ege kıyılarında güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/saat) eseceği bekleniyor.

(25.01.2012 Çarşamba);
Doğu Karadeniz kıyıları dışında tüm yurtta yağış bekleniyor. Yağışların, Antalya ve doğu ilçelerinde (Manavgat, Alanya, Gazipaşa) kuvvetli olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak, İç Anadolu, Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun kuzeyi ile Afyonkarahisar ve Kahramanmaraş çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın Güney Ege Kıyıları ile Batı Akdeniz’in kıyı kesiminde güney yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/saat) eseceği bekleniyor.

(26.01.2012 Perşembe) Ülkemizin büyük bir bölümünde devam edecek yağışlara ilave olarak, batı bölgelerimizin akşam saatlerinden itibaren Balkanlar’dan gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Yağışların, Muğla, Antalya’nın doğu ilçeleri (Manavgat, Alanya, Gazipaşa), Mersin, Adana, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde kuvvetli olmak üzere, genellikle yağmur ve sağanak, İç Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Afyonkarahisar ile akşam saatlerinden itibaren Edirne ve Kırklareli çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın Güney Ege Kıyıları ile Batı Akdeniz’in kıyı kesiminde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/saat), akşam saatlerinden itibaren Marmara’nın batısında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve yer kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat) eseceği bekleniyor.

Yağışlı havanın Cuma günü yurdun büyük bir bölümünde, Cumartesi günü kuzey ve doğu kesimlerde etkili olduktan sonra yurdu terk edeceği tahmin ediliyor.

Güney Ege kıyıları ile Akdeniz’in kıyı kesiminde kuvvetli yağışın, Güney Ege kıyıları, Batı Akdeniz kıyı kesimi ile Perşembe günü akşam saatlerinden itibaren Marmara’da esecek olan kuvvetli rüzgarın, İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don hadisesinin oluşturabileceği olumsuzluklara karşı (ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, vb.) vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BUGÜN İÇİN YAPILAN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; İzmir, Aydın, Muğla ile Antalya'nın batı ve doğu ilçelerinde (Kaş, Demre, Finike, Kumluca, Elmalı, Manavgat, Alanya ve Gazipaşa) kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (Ani sel, su baskını vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON UYARISI
: İç ve doğu bölgelerde sabah ve gece saatlerinde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

ÇIĞ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın Güney Ege kıyıları ile Antalya'nın batı kıyılarında yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/s) esmesi beklendiğinden oluşabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

İSTANBUL İÇİN KAR UYARISI

Yarını perşembeye bağlayan gece Trakya’da başlayacak olan kar yağışının gün içinde iç kesimlere doğru, ama etkisini artırarak ilerlemesi bekleniyor. Meteorolojik tahminlere göre, Marmara Bölgesi’nin büyük bölümünde bugün akşam saatlerinden itibaren yağmur gözlenecek. Kar yağışı, yarın gece yarısından itibaren kendini gösterecek. Kar yağışının günün ilerleyen saatlerinde İstanbul’a doğru ilerlemesi ve bu sırada da etkisini artırması bekleniyor