Zonguldak'ta gemi battı: 8 personel kayıp

Kamboçya bandıralı kuru yük gemisi battı; 3 kişi kurtarıldı, 8 kişi kayıp

Güncelleme:31 Ocak 2012 21:00

Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, Zonguldak Ereğli açıklarında batan kuru yük gemisinden sağ kurtarılan geminin 2'nci kaptanı 42 yaşındaki Eduard Pavlenko, 3'üncü kaptan 24 yaşındaki Pavlo Selıvanov ve aşçı 36 yaşındaki Larysa Lukach'ı, tedavi gördüğü Ereğli Devlet Hastanesi'nde ziyaret etti.

Çıkışta gazetecilere açıklama yapan Vali Ayyıldız, 2 ve 3'üncü kaptanlardan aldığı ;bilgiye göre geminin kötü hava koşulları ve fırtına nedeniyle liman başkanlığına habervermeden Ereğli Limanı'na sığınmak istediğini, bu sırada geminin ön tarafından su almaya başladığını söyledi. Vali Ayyıldız, kaptanların anlattıkları doğrultusunda geminin su almaya başlamasından 2-3 dakika sonra battığını kaydetti.

Vali Ayyıldız, "2 ve 3'üncü kaptan, gemi batarken kendilerini denize atarak kurtarmışlar. Diğer arkadaşlarının da aynı şekilde atladıklarını görmüşler. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerimiz, 2 kaptan ve aşçı kadını, geminin yakınında deniz yüzeyinde bulup çıkarmış. Kurtarılan mürettebatın sağlık durumları gayet iyi" dedi.
Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, kayıp 8 kişiyi kurtarma çalışmalarına ara verildiğini, ancak ;gece boyunca aramaların Eskişehir'den gelecek askeri helikopterin desteği ile süreceğini söyledi. Helikopterin gece şartlarında uçuş yapabilecek düzeyde olduğunu vurgulayan Vali Ayyıldız, "Devlet bütün imkanlarıyla kayıp mürettebata ulaşmaya çalışıyor. Umudumuz var. Çünkü bu insanlar ;denizle haşır neşirler sürekli. Bu gibi hava şartları ve ;olaylara hazırlıklı insanlar. Kendilerine ulaşana kadar hayatta olduklarını varsayıyoruz" diye konuştu.

Vali Ayyıldız, gece yapılan çalışmalarda personele ulaşılamazsa, sabah batan geminin dalgıçlar vasıtasıyla kontrol edileceğini açıkladı. Geminin Rusya'nın Rostov On Don Limanı'ndan yüklediği hurdayı, İzmir Aliağa Limanı'na götürdüğü belirtildi.

KAYIP MÜRETTEBATIN İSİMLERİ
Geminin kayıp personelinin isimleri şöyle: Gemi kaptanı ;Igor Kulısh (48), Oleksandr Zelınskyı (58), Pavlo Zelınskyy (26), Igor Khaıetskyı (22), Murman Darsadze (56), Oleksandr Ilıasov (41), Mykııaylo Kaplunenko (40), Borys Borysov (44)

kaynak:mynet