İşyerleri ve evler boşaltılıyor


Bulgaristan'da bir barajın duvarlarındaki çatlaklardan akan suyun karıştığı Tunca ve Meriç nehirlerinin debileri hızla yükseliyor. Debiler yükseldiği için nehirlerin arasındaki ev ve işyerleri boşaltılıyor.

Meriç Nehri'nde taşkın alarmı verilince Meriç ve Tunca Nehri kenarındaki işyerleri boşaltılmaya başlandı.

Bulgaristan’da Harmanlı bölgesinde duvarlarında çatlak oluşan İvanova Barajı'nın su boşalmaya başlayınca Meriç Nehri Bulgaristan tarafnıdan taştı. Taşkın alarmı Edirne'den geçen Meriç ve Tunca Nehri için de verildi. Bunun üzerine Edirne Valisi Gökhan Sözer, nehir kenarındaki ev ve işyerlerinin boşaltılması talimatı verdi. Polis ve jandarma ekipleri, nehir kenarındaki işyerlerine giderek, akşam saat 20.00'a kadar işyerlerini boşaltmalarını ve değerli eşyalarını almalarını istedi.Ayrıca ekipler, araçlarının megafonlarından da vatandaşları taşkın riskine karşı uyardı.10 bin kişinin yaşadığı Karaağaç Mahallesi'nde taşkın korkusu yaşandığını belirten Karaağaç Mahallesi Muhtarı Ağah Korkan, "Korku içinde bekliyoruz. İnşallah yapılan sedde patlamaz. Patlarsa mahalle sular altında kalır" dedi.Edirne İl Afet ve Kurtarma Müdürlüğü ve Edirne Arama Kurtarma Derneği (EDAK) ekipleri de kurtarma botları ile nehir kenarında hazır beklemeye başladı.

Meriç Nehri'nin debisi sabah 600 metreküp iken, saat 14.00'da yapılan ölçümde 738 metreküpe ulaştı. Tunca Nehri'nin debisi ise 172 metreküp olarak ölçüldü.


BAZI OKULLAR TATİL EDİLDİBu arada Meriç Nehrinin diğer tarafında bulunan Karaağaç Mahallesi'ndeki Karaağaç Yatılı İlköğretim Bölge Okulu, Mustafa Necati İlköğretim Okulu ve Süleyman Demirel Fen lisesi yarın tatil edildi. Taşkın riskine göre tatilin uzayabileceği belirtildi.

Engin ÖZMEN
EDİRNE, (DHA)