İstanbul'da yarın sabaha dikkat
Türkiye, bu akşamdan itibaren Balkanlar’dan gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek.


Meteoroloji ve AKOM yoğun kar yağışına karşı uyardı. Marmara dahil tüm Türkiye'de yoğun kar ve tipi bekleniyor. İstanbullular yarın sabaha dikkat! Yarın yoğun kar yağışı ve tipi ulaşımı etkileyebilir.


KAR ALARMI

İstanbul için kuvvetli poyraz ve kar yağışı uyarısında bulunuldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, İstanbul'da halen yağmur ve sağanak şeklinde devam eden yağışın, kuvvetli poyraz ve hissedilir derecede sıcaklık düşüşüyle birlikte akşam saatlerinden sonra kar yağışına dönüşmesi ve özellikle bu gece ve yarın sabah saatlerinde il genelinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Yetkililer, zaman zaman tipi şeklinde kar yağışı, ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde azalma, yüksek kesimlerde ve viyadüklerde buzlanma gibi yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini bildirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Yapılan tahminlere göre; Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen soğuk ve yağışlı havanın etkisiyle, İstanbul da yağışın akşam saatlerinden itibaren önce karla karışık yağmura (sulu kar), ardından da kara dönüşmesi bekleniyor. Kar yağışının Perşembe sabah saatlerine kadar devam etmesi beklenirken, bu gece ile Çarşamba öğle saatleri arasında kuvvetli yağacağı (kar kalınlığı: 5 ila 20 cm aralığında) tahmin ediliyor. Meteoroloji'den alınan uyarı doğrultusunda Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, İstanbul İtfaiyesi, İSKİ, İETT, İSFALT, Emniyet Müdürlüğü, İBB Trafik, Atık Yönetimi, İGDAŞ, Sosyal İdari İşler, Zabıta, Sağlık ve Sosyal Hizmetler, Ulaşım AŞ, Şehir Hatları, Beyaz Masa, Bedaş ve Karayolları Temsilcileri saat 15.00 dan itibarin AKOM' DA hazır bulunacaklar. Karla mücadele ekipleri kritik noktalarda konuşlanarak olumsuzlara karşı kürüme ve tuzlama çalışmaları yapacak. 870 araç ve iş makinesi, 2 bin 406 personel ile karlı hava koşullarıyla mücadele edilecek. İlçe Belediye Başkanlıkları da gerekli tedbirleri almaları için bilgilendirildi. Vatandaşların kar lastiği kullanmaları, emniyet şeritlerini ihlal etmemeleri ulaşım ve çalışmaların daha hızlı yapılması açısından önem taşıyor"

İSTANBUL'DA KAR HAZIRLIĞI

İstanbul'da, yağışın akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmura, ardından da kara dönüşmesi bekleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), bu gece ile 1 Mart Perşembe öğle saatleri arasında etkili olacak kar yağışı nedeniyle gerekli tedbirleri aldı.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, AKOM, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden aldığı bilgiler doğrultusunda alarma geçti.

İstanbul'da, Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen soğuk ve yağışlı havanın etkisiyle yağışın akşam saatlerinden itibaren önce karla karışık yağmura, ardından da kara dönüşmesi bekleniyor.

Kar yağışının, bu gece ile 1 Mart Perşembe öğle saatleri arasında kuvvetli yağacağı, kar kalınlığının 5 ila 20 santimetre aralığında olacağı ve perşembe sabah saatlerine kadar devam edeceği tahmin ediliyor.

AKOM, bu uyarılar üzerine alarma geçti. Yetkililer, bugünden itibaren AKOM'da hazır bulunarak süreci yürütecek.

Karla mücadele ekipleri, kritik noktalarda konuşlanarak olumsuzluklara karşı küreme ve tuzlama çalışmaları yapacak. 870 araç ve iş makinesi, 2 bin 406 personel ile karlı hava koşullarıyla mücadele edilecek.

İlçe belediye başkanlıkları da, gerekli tedbirleri almaları için bilgilendirildi.

Açıklamada, vatandaşların kar lastiği kullanması ve emniyet şeritlerini ihlal etmemesinin ulaşım ve çalışmaların daha hızlı yapılması açısından önem taşıdığı vurgulandı.

METEOROLOJİDEN KAR YAĞIŞI UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü , bugün öğle saatlerinden itibaren Tunceli, Erzincan ve Bingöl çevrelerinde, akşam saatlerinden sonra da Marmara'nın güney ve doğusu (Bursa, Bilecik, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Çanakkale, Balıkesir ile yüksek kesimleri başta olmak üzere İstanbul), Batı Karadeniz (Bolu, Düzce, Karabük ve Kastamonu ile zamanla Zonguldak, Bartın ve İnebolu çevreleri), Kütahya, Uşak, Afyon, Eskişehir'de kar yağışının beklendiği açıklandı.

KUVVETLİ KAR YAĞIŞI BEKLENEN BÖLGELER


Bugün öğle saatlerinden itibaren Tunceli, Erzincan ve Bingöl çevrelerinde, akşam saatlerinden sonra Marmara’nın güney ve doğusu (Bursa, Bilecik, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Çanakkale, Balıkesir ile yüksek kesimleri başta olmak üzere İstanbul), Batı Karadeniz (Bolu, Düzce, Karabük ve Kastamonu ile zamanla Zonguldak, Bartın ve İnebolu çevreleri), Kütahya, Uşak, Afyon, Eskişehir ile Salı gününden itibaren Ankara, Çankırı, Denizli çevreleri ile zamanla Göller yöresi (Isparta ve Burdur ) , İç Anadolu bölge geneli ve Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde (Çorum, Amasya ve Tokat) kar yağışlarının kuvvetli olacağı belirtildi. Yoğun kar yağışıyla birlikte kuzeyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar beklendiğinden ; tipi, ulaşımda aksama, görüş mesafesinde azalma, buzlanma, eğimin fazla olduğu yerlerde çığ gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli olması konusunda uyarıldı.

SAĞANAK YAĞIŞ BEKLENEN BÖLGELER

Bugün öğle saatlerinden itibaren Muğla, Antalya, Anamur, Adana, Hatay ve Osmaniye çevrelerinde aralıklarla kuvvetli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağmur beklendiği açıklandı. Salı günü öğle saatlerinden sonra Muğla ve Antalya çevrelerinde Çarşamba günü ise bölge genelinde etkisini kaybetmesi beklenen yağışların oluşturabileceği; sel, su baskını, heyelan, yıldırım gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların tedbiri olmaları istendi.

Yapılan son değerlendirmelere göre; ülke genelinde görülacek yağışların; Marmaranın güney ve doğusu, Kuzey ve Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyıları, Batı Karadeniz ile Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Elazığ, Erzincan, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde kuvvetli olmak üzere Yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu, İç Anadolunun kuzeydoğusu ile öğle saatlerinden sonra Trakyada akşam saatlerinden sonra Marmara, Kuzey Ege, Batı Karadeniz ile Kahramanmaraş ve Eskişehir çevrelerinde karlakarışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. İç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte, sabah ve gece saatlerinde yer yer sis bekleniyor.

Hava sıcaklığının ülke genelinde 2 ila 4 derece artacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın ise genellikle güney ve güneybatı, kuzeybatı kesimler ile zamanla batı bölgelerde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, Marmara ile kıyı Ege'de kuzey ve kuzeydoğulu (50-70 km/saat) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde, yarın ülkenin güneybatı kesimlerinde güneybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 km/saat) eseceği tahmin edildiği belirtildi. Doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı vatandaşların dikkatli olmaları istendi.

ANTALYA’DA DON UYARISI

Meteoroloji, Balkanlar’dan gelecek soğuk havanın etkisi altına girecek Antalya’da don ve buzlanma uyarısı yapıldı.

Antalya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden öğle saatlerinde yapılan açıklamada, kentin bugünden itibaren Balkanlar’dan gelecek soğuk havanın etkisi altına gireceği bildirildi. Soğuk havanın sıcaklıklarda 8-10 derece düşüşe neden olacağı belirtilen açıklamada, sıcaklıkların sahilde sıfır ila sıfırın altında 2, iç kesimlerde ise yine sıfırın altında olmak üzere 2 iae 4 dereceye kadar düşmesinin beklendiğine yer verildi.

Don ve buzlanma olayına sebep olacak sıcaklıkların cuma günü normale döneceğini belirten meteoroloji, özellikle zirai üreticilerin don olayına karşı tedbirli olmasını istedi.

VALİLİKTEN KUVVETLİ KAR UYARISI


Bursa Valiliği, akşam saatlerinden itibaren etkili olması beklenen “kuvvetli kar” yağışı nedeniyle vatandaşları ve yetkilileri tedbirli olmaları konusunda uyardı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Marmara'nın güney ve doğusunda, Bursa'nın da aralarında bulunduğu bazı illerde kar yağışının kuvvetli ve yer yer yoğun olacağının değerlendirildiği belirtildi.

Yağışın 29 Şubat Çarşamba günü öğlen saatlerine kadar etkili olacağı kaydedilen açıklamada, “Yoğun kar yağışıyla birlikte kuzeyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar beklendiğinden, tipi, ulaşımda aksama, görüş mesafesinde azalma, buzlanma, eğimin fazla olduğu yerlerde çığ gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir” denildi.

FIRTINA UYARISI

Batı Akdeniz'de batı-kuzeybatı, Doğu Akdeniz'de ise batı-güneybatı yönlerden kuvvetli fırtına bekleniyor.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, yarın öğle saatlerinden itibaren Batı Akdeniz'de batı-kuzeybatı, Doğu Akdeniz'de ise batı-güneybatı yönlerden kuvvetli fırtına eseceği tahmin ediliyor.

Saatteki hızı 75-88 kilometreye kadar yükselmesi beklenen fırtınanın 29 Şubat Çarşamba günü etkisini kaybetmesi ön görülüyor.

Bu arada, bugün öğle saatlerinden itibaren Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş çevrelerinde aralıklarla kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmur bekleniyor. Yağış aralıklarla Çarşamba gününe kadar devam edecek.

Beklenen yağışların oluşturabileceği, sel, su baskını, heyelan ve yıldırım gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların, fırtınanın olumsuz etkilerine karşı da denizciler, balıkçılar ve sebze üreticilerinin tedbirli ve dikkatli olmaları istendi.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların, Marmara Bölgesi’nin güney ve doğusu, Kuzey ve Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyıları, Batı Karadeniz ile Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Elazığ, Erzincan, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Yetkililer, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerektiğine dikkat çekti. Doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

ÇIĞ TEHLİKESİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması konusunda uyardı.

mynet.com