+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Şık ve Şener Cezaevinden Ayrıldı

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  Şık ve Şener Cezaevinden Ayrıldı Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Üyeliği durduruldu LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2008
  Bulunduğu Yer
  Gözlerinizi kapattığınızda beni görürsünüz,çünkü ben hayallerinizim!
  Mesajlar
  8.421
  Blog Yazıları
  30
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı Şık ve Şener Cezaevinden Ayrıldı

  OdaTV davasında tahliye kararı verilen Nedim Şener ve Ahmet Şık, Silivri Cezaevi'nden çıktı.

  İstanbul 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi, OdaTV davası kapsamında tutuklu yargılanan gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık, Sait Çakır ve Coşkun Musluk'un tahliyesine karar verdi.


  375 gündür tutuklu bulunan Nedim Şener ve Ahmet Şık, cezaevinden tahliye edildi. Cezavinden çıkışında açıklamalarda bulunan Şener, ilk haberinin Hrant Dink ile ilgili olacağını söyledi.


  İLK HABER KIZINA

  Tahliye kararını dışarda bekleyen avukatlardan öğrenen sanık yakınları sevinç gözyaşları döktü. Ahmet Şık'ın eşi Yonca Şık tahliye kararını öğrenir öğrenmez kızları Mina'yı arayarak mutlu haberi verdi. Adliye önünde bir süre bekleyen sanık yakınları ardından tahliyelerin gerçekleşeceği Silivri Cezaevi'nin yolunu tuttu.

  "KIZIMI OKULA GÖTÜRMEYİ ÖZLEDİM"

  Şener "Hrant için Adalet için diyerek cezaevine girdim, Hrant için Adalet için diyerek çıkıyorum. En çok kızımı okula götürmeyi özledim. İlk haberim Hrant Dink ile ilgili olacak. Önce yargıladılar sonra hapse attılar. Gerçek hapsedilemez" diye konuştu.

  "KOMPLO KURANLAR DA SİLİVRİ'YE GİRECEK"

  Ahmet Şık ise "Çok fazla bir şey söylemek istemiyorum. Eksik kalmış adalet, hukuk ve demokrasi getirmez. 100 civarında gazeteci içeride. İfade özgürlüğü sadece gazetecilerin sorunu değil. Öğrenciler var, KCK'den tutuklular var. Bunun mücadelesini vereceğiz. Bu komployu kuran polisler, savcılar ve hakimler, bu cezaevine girerecek. Bunun mücadelesini vereceğiz" dedi.

  "ASIL TEHDİT ŞİMDİ BAŞLIYOR"

  Bu açıklamasının hemen ardından CNNTürk'e konuşan Şık "Asıl savaş şimdi başlıyor. Aleyhimizde yazanlar ayağını denk alsın." tehdidinde bulundu.

  GEREKÇE: TUTUKLULUK SÜRESİ

  "Ergenekon" soruşturması kapsamında OdaTV'de yapılan aramalar sonrasında gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener ve Soner Yalçın'ın da aralarında bulunduğu 10'u tutuklu 13 sanık hakkında açılan davanın 11'inci duruşması yapıldı. Duruşma neticesinde Nedim Şener, Ahmet Şık, Coşkun Musluk ve Sait Çakır'ın tahliyesine karar verildi. Mahkeme heyeti, tahliyelerin gerekçesi olarak "suç vasfının değişme ihtimali" ve tutuklu kaldıkları süreyi gösterdi.

  6 SANIĞA TAHLİYE YOK

  Mahkeme, aralarında Yalçın Küçük ve Soner Yalçın'ın da bulunduğu 6 tutuklu sanığın ise tutukluluk halinin devamına hükmetti. Mahkeme, tutukluluğun devamı kararına, 'tüm deliller birlikte değerlendirildiğinde kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunması, delillerin henüz tamamen toplanmamış olması ve dosyadaki dijital verilerle ilgilii henüz bir bilirkişi raporunun sunulmamış olması'nı gerekçe gösterdi. Mahkeme, kararını açıklamak için sadece sanık avukatlarını salona alırken sanık yakınları ve basın mensupları içeri alınmadı.

  YALÇIN KÜÇÜK GELMEDİ

  OdaTV davasına 45 günlük aranın ardından bugün devam edildi. Dava kapsamında Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan OdaTV Genel Koordinatörü yazar Doğan Yurdakul, 21 Şubat'ta sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilmişti.

  Özel yetkili İstanbul 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 11'inci duruşmasına aralarında Nedim Şener, Ahmet Şık ve Hanefi Avcı'nın da bulunduğu tutuklu dokuz sanık katılırken ikinci Ergenekon davasının tutuksuz sanığı bu davanın tutuklu sanığı Yalçın Küçük ise duruşmaya katılmadı. Yalçın Küçük'ün, ikinci Ergenekon davasında savunmasının alınmasına başlanmıştı. Tutuksuz sanıklar Yurdakul ve Ahmet Mümtaz İdil duruşmaya katılmazken tutuksuz sanık İklim Ayfer Kaleli de duruşmada hazır bulundu.

  TÜBİTAK'A DİJİTAL DELİLLER GÖNDERİLDİ

  Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, dava dosyasıyla ilgili gelişmeleri açıkladı. Başkan Ekinci, TÜBİTAK'a müzekkere yazıldığını daha önce belirlenen bilirkişi listesine yapılan itiraz nedeniyle başka bir bilirkişi listesi istendiğini, gelen 10 kişilik listeden ise 3 kişinin belirlendiğini belirtti. Başkan Ekinci, dosyadaki dijital delillerin imajlarının ve sanık avukatlarının konuyla ilgili verdiği dilekçeler ve mahkemenin hazırladığı sorularla birlikte gönderildiğini ifade etti. Başkan Ekinci ayrıca kuruma raporun en hızlı şekilde hazırlanmasını istediklerini belirten bir yazıda gönderdiklerini bildirdi.

  EMNİYET: "ERGENEKON TERÖR ÖRGÜTÜDÜR"

  Emniyet Genel Müdürlüğü'nden mahkemeye gönderilen Ergenekon yapılanmasının bir terör örgütü olup olmadığına ilişkin cevap yazısındaki, "Konu kovuşturmayı yürüten bağımsız mahkemelerin yetkisinde kalmakla beraber 'Ergenekon' yapılanması bir terör örgütüdür" açıklaması Başkan Ekinci tarafından okundu. Davanın tutuklu sanığı Barış Terkoğlu'nun ikametinde ele geçirilen ve MİT'e ait olduğu belirtilen dokümanların "gizlilik" derecesinde olduğunu açıklayan Başkan Ekinci, bu nedenle söz konusu belgelerin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından muhafaza altına alındığını söyledi. Başkan Ekinci İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nden Hanefi Avcı'nın yargılandığı Devrimci Karargah davası dosyasının bir örneğinin talep üzerine gönderildiğini kaydetti. Duruşmada, Ahmet Şık'ın avukatı Fikret İlkiz'in savunmasında eksik kalan bölümleri anlatması için söz verildi.

  Fikret İlkiz iddianamedeki iddiaları tek tek yanıtlarken "Medya faaliyetlerini iddialarınızın delili olarak sunuyorsunuz" dedi. Hakim Ekinci, İlkiz'i "Siz diye kast ettiğiniz savcılık makamıdır. Öyle söylerseniz daha doğru olur. Biz daha karar vermedik" diye uyardı.

  'SİZİN AVLUNUZDA KAÇ AVUÇ GÖKYÜZÜ VAR?'

  İlkiz savunmasında şunları söyledi:

  - AİHM çerçevesinde ifade ve düşünce özgürlüğünü bu salonda tartışmamamız için hiçbir sebep yok

  - Bu davanın iddianamesi yazılırken hukuk ve insan hakları kurallarına uyulmadığını görüyoruz. İddianamenin hukuka aykırı olduğu bizim için kesindir.

  - Savcılık iddia makamıdır. Sanığın karşıtı değildir.

  - Davaya bakan mahkeme olağan dönemde olağanüstü görevlidir.

  - Bu davada savcıların davranış biçimleriyle yargı etiği ihlal edilmiştir.

  - Barış, ''Cezaevi avlularında sadece bir avuç gökyüzü var'' demişti. Savcılara soruyoruz; Sizin avlunuzda kaç avuç gökyüzü var?

  - Hukuksuzluğun suç ortağı olmak istemiyoruz.

  - Kimse gazetecileri topluma düşman olarak göstermesin, bu suçtur

  - Başbakan kitaba bomba diyor. Nereden biliyor? Bu adil yargılamayı etkileme değil midir?

  - İddianameyi yazanlar gazetecilikten zırnık kadar anlamıyor.

  - Telefon tapelerinde benimle yaptığı görüşmeler var. Bana kitabıyla ilgili haberler çıktığında 'Ne yapayım?' diye sordu Ahmet Şık. Ben de ''Bir an önce yayınla da üzerindeki şaibe kalksın'' dedim. İşte o tapelerdeki talimat verdiği iddia edilen Fikret Abi benim

  - Gazetecilerin haber kaynakları gizlidir ve korunmalıdır.Ama bu davada haber kaynaklarına el konuldu

  - İddianamede 'anlaşılmıştır', 'tespit edilmiştir' deniliyor ama biz ne anlayabildik ne tespit edebildik.

  Fikret İlkiz'in savunmasını tamamlamasının ardından Ahmet Şık ve Nedim Şener'in çapraz sorgusuna geçildi.

  AHMET ŞIK: SUSMAM SUÇSUZLUĞUMDAN

  Ahmet Şık çapraz sorgusunda şunları söyledi:

  ''Yine susma hakkımı kullanıyorum. Bilin ki susmam suçsuzluğumdan ve haklılığımdan.

  Tapelerin tamamının okunması lazım. Savcı işine gelen yerleri almış, gelmeyen yerleri almamış.

  Nedim Şener'in bu kitapla hiçbir ilgisi yok. Olsaydı söylerdim. Ben kimsenin emeğini yemem. Bu kitabı yazmakta tek katkı benim haber kaynaklarım''

  NEDİM ŞENER: AHMET'E KATKIM YOKTUR

  Üye hakim, Şener'e Dink cinayeti ile ilgili yeni kitap çalışmalarını sordu. Şık, "Çıkınca DDK'nın Dink cinayetiyle ilgili ortaya çıkardığı skandalı da anlatacağım bir kitap yazacağım" diye cevap verdi.

  Nedim Şener sorusuna 'Ahmet Şık'ın kitabının çıkması için yardımcı oldunuz mu?'' sorusuna ''Yayınevinden Ertürk Bey'i tanırım. Ahmet'e katkım yoktur'' yanıtını verdi.

  Şener, sorgusunda şunları söyledi:

  "Bu davada herkes yazdığı şeyden sorumlu. Benim zorluğum, başkalarının yazdıkları yüzünden suçlanıyor olmam

  Beni dinleten Emniyet. İçine şifre de konmuş.

  Dink cinayeti üzerinden emniyet ve jandarma yıpratılıyor

  Ahmet'le mahkemede ayrıldık. Ben 'ilahi adalet' diyorum, o 'diyalektik' diyor

  Kitapları yazdığıma ve katkı yaptığıma dair tek delil yok. Yargılama konum gazetecilik faaliyetimdir.

  100'e yakın davaya çıktım. 'İleride soracaklar neden yattın?' diye 'Yazmadığım kitaplardan' demek zorunda kalacağım."

  SONER YALÇIN: BU BÖYLE SÜRÜP GİDECEK

  Soner Yalçın çapraz sorgusunda ''Büyük ihtimalle bizi yine burdan Silivri'ye göndereceksiniz. Yenıi bir tarih vereceksiniz. Biz tekrar gelip gazetecilik, yazarlık üzerine konuşmalar yapacağız. Masumiyetimizi anlatacağız ve tekrar Silivri'ye döneceğiz. Bu böyle sürüp gidecek. Bu yüzden herhangi bir talebim yok. Tutukluluk kararı veren hakim ve savcıların en az 3 gün hapishanede yatması gerekir'' ifadelerini kullandı.

  BARIŞ TERKOĞLU: BENİ HAPSEDEREK ENGELLEYEMEZSİNİZ

  Gazeteci Barış Terkoğlu da çapraz sorgusunda şunları söyledi:

  "Ben inandıklarımı yazmaya devam edeceğim. Beni hapsederek engelleyemezsiniz. Gir çık, gir çık olacaksa müebbet verin veya tedavi ettirin beni. Çünkü ben tüm yazdıklarıma sonuna kadar inanıyorum. Ben Balyoz'la ilgili bir haber yapıyorum. Bir yanlışlığı düzeltiyorum. Ben adalete yardımcı oluyorum. Yaptığım haberlere ait bir düzeltme var mı? Yok. Demek ki doğru yapmışız. Sizden sadece bu tabloya baktığınızda 'bir hata yapılıyor mu' diye bakmanızı istiyorum. Sizden tahliye isteyerek sizi zor durumda bırakmak istemiyorum. Ben adalet istiyorum. Bilgisayar kullanmamız konusunda kararınıza rağmen bilgisayarı kullanamamaktayız. Size çok şey söyleyecektim ama nasılsa beni bırakmayacaktınız. Bir dahaki sefere anlatırım. OdaTV çalışanlarının evlerine son altı ayda 3 kez hırsız girdi. Hiç bir şey alınmadı, ev karıştırıldı. Ahmet Şık'ın kitabını OdaTVye kimin koyduğunu bir dahaki duruşmada söyleyeceğim. Nasılsa tutukluluğum devam edecek"

  MÜYESSER UĞUR: ARTIK HÜKÜM VERİN

  Müyesser Uğur da çapraz sorgusunda 'Artık hüküm verin'' dedi ve şunları söyledi:

  "Bizim konumumuzu anlaşılır halde açıklayabilir misiniz lütfen? Tecavüzcü mü, terörist mi; ne? Artık bana hüküm verin. Buraya gelip gitmekten utanıyorum.

  İklim Bayraktar benden daha ağır suçlarla yargılanıyor ama o tutuksuz, ben tutuklu. Bunun nedeni; onun sarışın, benim esmer oluşum mu? Annemin durumu ağırlaşırsa onu görmek için izin istiyorum"

  DAVADAN NOTLAR

  - Mahkeme Başkanı Yalçın Küçük'ün gelmediğini görünce "Yalçın Küçük yoksa duruşmanın yarısı bitmiş demektir" dedi ve güldü.

  - Aralarda sanıkların kulağına birşeyler fısıldadığı görülen Emin Aslan salondan çıkartıldı. Hakim, ''İleride tanıklığına başvurulabilir'' dedi.

  - Hanefi Avcı, kitabının çıktığı yayınevinin redaktör ve editörlerinin duruşmaya getirilmesini, bu tarih karmaşasını aydınlatmalarını talep etti

  - Hanefi Avcı gelecek duruşmada bir saat bilgisayarlı sunum yapma sözü aldı.

  - Avukat Celal Ülgen, Doğan Yurdakul'un tahliyesi için "Yetmez ama teşekkürler" dedi.

  - Sait Çakır gazetelerde çıkan 'Tuncay Özkan'ın tecriti bitti' haberleri hakkında "Özkan tecritten alınmadı. Ben tecrite, Tuncay Özkan'ın yanına alındım" dedi.

  - Duruşmaya, aralarında Ruşen Çakır ve Haluk Şahin'in de bulunduğu çok sayıda gazeteci de tutuklu gazetecilere destek olmak amacıtyla izleyici olarak katıldı. Yurt dışından bazı basın mensuplarının da duruşmayı izlediği görüldü.

  18 HAZİRAN'A ERTELENDİ

  Mahkeme ayrıca,dava dosyasındaki dijital verilerle ilgili bilirkişi raporu hazırlayacak olan TÜBİTAK'a olası gecikmenin önlenmesi amacıyla raporun en hızlı şekilde hazırlanması için yeniden müzekkere yazılmasına karar verdi. Duruşma 18 Haziran'a ertelendi.

  Kaynak : Sondakika.com


 2. #2
  Süper Üye REVO Baktabul'un Çılgını REVO Baktabul'un Çılgını REVO Baktabul'un Çılgını REVO Baktabul'un Çılgını REVO Baktabul'un Çılgını REVO Baktabul'un Çılgını REVO Baktabul'un Çılgını REVO Baktabul'un Çılgını REVO Baktabul'un Çılgını REVO Baktabul'un Çılgını REVO Baktabul'un Çılgını REVO - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  210
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  32212559

  Tanımlı Ce: Şık ve Şener Cezaevinden Ayrıldı

  ahmet şık diyor ki;daha içerde onlarca ifade özgürlügünden yatan vatandaş var,onlar çıktıgında;onları yargılayanlar içeri girdiginde hak yerini bulcak diyor.hakkı gösterenede halk için çabalayanada saygımız büyüktür.

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 04-24-2011, 19:48
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-12-2009, 11:17
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-15-2009, 19:12
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-19-2007, 18:29
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-26-2007, 03:48

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375