+ Konu Cevapla
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu
Like Tree6Likes
 • 1 Post By Lemon
 • 2 Post By LoNELy.RoaD
 • 1 Post By Kaileena
 • 2 Post By Lemon

Apo'nun arkadaşı prof Apo'yu anlattı

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  Apo'nun arkadaşı prof Apo'yu anlattı Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Demirbaş Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2012
  Bulunduğu Yer
  Buzdolanının yumurtalık bölümündeki yarım limon
  Mesajlar
  858
  Blog Yazıları
  8
  Tecrübe Puanı
  85899846

  Tanımlı Apo'nun arkadaşı prof Apo'yu anlattı

  Apo'nun arkadaşı prof Apo'yu anlattı
  Neşe Düzel'in Taner Akçam röportajı..  Taraf gazetesinden Neşe Düzel'in dün Taraf gazetesinde Taner Akçam'la yaptığı röportajın 2. bölümü bugün yayınlandı. Amerika'da Clark Üniversitesi'nde ders veren tarih profesörü Taner Akçam, 1970'lerin öğrenci liderlerinden biri olarak Türk solunu ve Kürt siyasetini çok iyi bilen, Apo'yu iyi tanıyan ve PKK'nın kuruluşunu ve büyümesini yakından izlemiş olanlan isimlerden.. İşte Taner Akçam'ın Neşe Düzel'e Apo hakkında verdiği bilgiler..

  KÜRT DEVLETİNİ TÜRK DEVLETİNE DAYANDIRARAK KURACAĞIZ
  "Apo kendisini kullandıra, kullandıra, hedefine emin adımla yürüyor. 'Devlete Kürt partisi kurduruyorum! Kürt partisini nasıl MİT'e dayandırarak kurduysak, Kürt devletini de Türk devletine dayandırarak kuracağız' diyor."

  APO: BENİ KULLANSINLAR ÖNEMLİ DEĞİL
  "Apo, bana, 'Beni kullansınlar, önemli değil. Bana birkaç yıl lazım' dedi. 'Ben birkaç yılda yapacağımı yaparım, atı alan Üsküdar'ı geçmiş olur. O zaman da beni Suriye'nin kullanması ayrıntı haline gelir' dedi."


  TANER BU Şİ BİTMİŞTİR DEDİ
  "Barzani ile buluşmasından sonra 'Taner' dedi, 'bu iş bitmiştir' 'Ne oldu?' dedim. 'Mesut, Kuzey Irak'a yerleşmemize izin verdi. Bu, Kürt hareketi açısından dönüm noktasıdır. Artık benim sırtım yere gelmez' dedi."Siz Apo'yla bir zamanlar görüşmeler yapmıştınız sanıyorum.

  APO SON DERECE AKILLI
  Apo nasıl biri sizce?
  Son derece akıllı bir insan. Ankara'da öğrenci hareketinde beraberdik. Ankara'da yüksek öğrenim derneğinin yönetim kurulu üyesiydik. O, Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin temsilcisiydi. Ben, ODTÜ'nin temsilcisiydim. Bizler, Mahir Çayan'a yakın düşünen gençlerdik. Türk ve Kürt halklarının silahlı mücadele temelinde birlikte Türkiye'de sosyalizmi kuracağına inanırdık. Apo, "Mahir Çayan'ın söyledikleri en iyi Kürdistan'da uygulanır. Batıda şehirlerde olmaz bu. Kalkın Kürdistan'a gidelim bu işi oradan başlatalım" derdi. Silahlı mücadelenin Kürdistan'da örgütlenmesi gerektiğini savunurdu. Nitekim Ankara'yı terk etti.

  Sonra hiç karşılaşmadınız mı?
  1981 sonrasında Suriye'de karşılaştık. O dönemde hem Avrupa'da hem Türkiye'de e askerî rejime- faşizme karşı bütün solun içinde olduğu birleşik direniş cephesi kurduk. Öcalan'la 1984'e kadar öyle bir beraberliğimiz oldu. Ama biz siyasi hareket olarak 1984'ten sonra Suriye'yi terk ettik. Mesela 1980'de 12 Eylül'den ya birkaç ay önce ya da sonraydı... Kendisinden bir mektup aldım.

  BİZ SOSYALİSTLER NEDEN YAPMAYALIM
  Mektubunda ne diyordu?
  Kafasındaki model gene 1975'te söylediklerine yakındı. O cümleleri hiç unutmam. "Mustafa Kemal, Anadolu'ya çıktığında yaptığı ilk iş, Kürt aşiret reislerine mektup yazıp, onları Kurtuluş Savaşı'na davet etmek oldu. Burjuva ve feodal önderlerimizin o zaman yapabildiği şeyleri biz sosyalistler bugün niçin yapmayalım? Siz yukarıdan ben aşağıdan Türkiye'de faşizme ve askerî rejime karşı mücadeleyi örgütleyerek Türkiye'de demokrasiyi ve özgürlüğü kuralım" demişti bana.

  Sonra görüşmediniz mi bir daha Apo'yla?
  Çok görüşmeler oldu. Dedim ya... 1981-83 yıllarında Türkiye'deki bütün sol siyasi hareketler olarak faşizme karşı birleşik direniş cephesi diyebileceğimiz bir organizasyona gittik. Yılmaz Güney de bunun içindeydi. Askerî rejime karşı mücadele ederek askerî rejimi yıkacak ve sosyalizmi getirecektik.

  Öcalan ve PKK güçlü müydü o dönemde?
  Kendi çapında güçlüydü. Silahlı bir hareketti. Suriye ve Lübnan'daki kamplarda silahlı eğitimler yapılıyordu. İnsanlar oralarda eğitilerek Türkiye'de eyleme gönderilecekti. Böylece silahlı mücadele başlayacaktı. Ben de o dönemde Suriye'ye gidip geldim. O sırada Suriye'de Apo'yla ve PKK'yla, "bu ay gideceklerdi gene gidemediler" diye alay ediliyordu. Ben bunu, Öcalan'ın probleme ne derece uzun erimli bakan biri olduğunu, diğer Kürt hareketindeki insanların görememesi olarak değerlendiriyorum. Sonra da zaten 1984 ağustosunda Eruh baskını oldu. Size iki anekdot anlatayım. Biri, 1982'de Öcalan'ın Mesut Barzani ile görüşmesidir.

  KÜRT HAREKETİ İÇİN DÖNÜM NOKTASI
  Apo ve Barzani ne görüştüler?
  Apo, Barzani ile buluşmasından sonra benimle konuştu. "Taner" dedi, "bu iş bitmiştir". "Ne oldu?" dedim. "Mesut, Kuzey Irak'a yerleşmemize izin verdi. Bunu bir kenara yaz. Bu, Kürt hareketi açısından bir dönüm noktasıdır. Bundan sonra benim sırtım yere gelmez" dedi. Ben o sırada Devrimci-Yol hareketi içindeki insanlardan biriyim.

  SURİYE İLE DOĞRUDAN İLİŞKİ
  Gençlik liderlerinden birisiniz...

  Apo, Irak'a yerleşmenin, PKK hareketini kurtaracağını daha 1982 yılında gördü ve oraya yönelik hareket etti. İkinci anekdot ise şu... İsrail, Lübnan'ı kuşattıktan sonra, Suriye devleti, 1982 yılında Türkiye'den gelen devrimci örgütlerle doğrudan ilişkiye geçti. Daha önce ilişkinin kurulmasında Filistin örgütleri aracılık yapıyordu. Öcalan'ın grubu Habbaş'ın Filistin Cephesi'yle ilişkideydi. Bizim arkadaşlar ise El Fetih üzerinden Suriye'yle ilişki kuruyorlardı. Suriye, Türkiye'den gelen örgütlerle hem gizli servisi Muhaberat hem de dışişleri bakanlığı kanalıyla doğrudan ilişki kurmaya ve birtakım şartlar ileri sürmeye başladı.

  Suriye, Türkiyeli sol örgütlere nasıl şartlar ileri sürdü?
  Bu şartlar, açıkça Türkiyeli sol örgütlerin Türkiye'ye karşı kullanılması anlamına geliyordu. Türkiye'de bazı işleri yapmanı isteyebilecek şeyler söylüyordu Suriye. Biz bağımsızlıkçı bir harekettik. "Sonuçta kullanılacağız. Bizim burayı terk etmemiz lazım" dedik ve Suriye'yi terk ettik. Ben bu konuyu Öcalan'la konuştum. Ona, "Biz Suriye'den çıkıyoruz. Terk etme kararı aldık. Biz kendimizi kullandırtmayız. Senin yerinde olsam, Suriye'yi terk ederim. İsveç'e ya da başka bir yere gidersen iyi olur" dedim.

  BENİ KULLANSINLAR ÖNEMLİ DEĞİL
  Ne cevap verdi?
  "Beni kullansınlar, çok önemli değil. Bana birkaç yıl lazım" dedi. "Ben birkaç yıl sonra yapacağımı yaparım, o zaman da atı alan Üsküdar'ı geçmiş olur. O zaman da beni Suriye'nin kullanıp kullanmaması artık ayrıntı haline gelir" dedi. Zaten Öcalan, Türkiye'ye geldiğinde de aynı stratejiyi izlemeye başladı. Kendini gene kullandırtıyor. Bizim Ankara'dakiler de Öcalan'ı kullandıklarını zannediyorlar. Şimdi Öcalan'ı kullanıyorlar ama uzun vadede Öcalan galip gelecek.


  ensonhaber.com
  LoNELy.RoaD likes this.

 2. #2
  Üyeliği durduruldu LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2008
  Bulunduğu Yer
  Gözlerinizi kapattığınızda beni görürsünüz,çünkü ben hayallerinizim!
  Mesajlar
  8.421
  Blog Yazıları
  30
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı Ce: Apo'nun arkadaşı prof Apo'yu anlattı

  Tarafsız adlı bir gazete istiyoruz.
  Kaileena and Lemon like this.

 3. #3
  Super Moderator Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2010
  Bulunduğu Yer
  Serçe Kanadı
  Mesajlar
  5.682
  Blog Yazıları
  94
  Tecrübe Puanı
  107374703

  Tanımlı Ce: Apo'nun arkadaşı prof Apo'yu anlattı

  Keşke kendilerinden daha ayrıntılı bahsetseymiş, gören okuyan, şahsı 'insan' sanacak
  LoNELy.RoaD likes this.

 4. #4
  Demirbaş Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2012
  Bulunduğu Yer
  Buzdolanının yumurtalık bölümündeki yarım limon
  Mesajlar
  858
  Blog Yazıları
  8
  Tecrübe Puanı
  85899846

  Tanımlı Ce: Apo'nun arkadaşı prof Apo'yu anlattı

  Veya arkadaşı yerine vatandaşa sorsalarmıış Apo'yu en iyi çeken bilir derler ya ..
  LoNELy.RoaD and Kaileena like this.

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-26-2008, 15:01
 2. Hayat Arkadaşı -Müslüm gürses(Hayat Arkadaşı şarkı sözü)
  By XxCANISIxX in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-18-2008, 21:41
 3. Hayat Arkadaşı-Ferdi Tayfur(Hayat Arkadaşı Şarkı Sözü)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-13-2008, 17:39
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-24-2007, 00:06
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-13-2007, 17:03

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375