Meteorolojiden 4 Önemli Uyarı!
Yapılan son değerlendirmelere göre bugün bölgelerde hava durumu şöyle olacak.Yurt genelinde hava sıcaklığının, doğu bölgelerde 3 ila 5 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun iç ve batısında görülecek olan yağışların; Antalya, Muğla, Adana, Mersin, Aydın ile Denizli ve Isparta'nın güney çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Yağışlar, genellikle yağmur ve sağanak, Akdeniz ve Ege kıyılarında gökgürültülü sağanak, ilk saatlerde Trakya, Marmara'nın güneydoğusu, Kütahya, Eskişehir, Bolu ile zamanla Batı Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeyi ve Doğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Doğu Anadolu'nun doğusunda, gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı görülecek.

Hava sıcaklığının, doğu bölgelerde 3 ila 5 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Rüzgar ise yurdun kuzeybatısında kuzey ve kuzeydoğu, diğer yerlerde güney yönlerden orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-70 km/s), Akdeniz kıyılarında kuvvetli (40-60 km/s), iç kesimlerde kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Antalya, Muğla, Adana, Mersin, Aydın ile Denizli ve Isparta'nın güney çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

ÇIĞ UYARISI

Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

KAR ERİMELERİ UYARISI

Hava sıcaklığındaki artış, meydana gelmesi beklenen yağmur ve sağanak şeklindeki yağış ve kuvvetli lodosun etkisiyle özellikle İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu ve Karadeniz bölgesinin iç kesimlerinde kar erimelerinde artış beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (ani sel, su baskını, taşkın, heyelan vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın; Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-70 km/s), Akdeniz kıyılarında kuvvetli (40-60 km/s), iç kesimlerde kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak:

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, ilk saatlerde il geneli, akşam saatlerinde Anadolu Yakası hafif Yağmurlu geçecek. Rüzgar, kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak esecek. (8)

Ankara: Çok bulutlu, aralıklı Yağmurlu, gece saatlerinden sonra karla karışık Yağmurlu (8)

İZMİR: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar, kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 Km/s) eseceği tahmin ediliyor. (11)

Adana: Çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı (16)

Antalya: Çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı (15)

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, hafif olmak üzere aralıklı Yağmurlu (8)

Erzurum: Parçalı zamanla çok bulutlu (0)

Van : Parçalı bulutlu (5)

DİYARBAKIR: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra aralıklı Yağmurlu (12)

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

Yapılan son değerlendirmelere göre bugün bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

Marmara: Parçalı ve çok bulutlu, ilk saatlerde bölge geneli, sonrasında güney ve doğusunun aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve karla karışık yağmur, ilk saatlerde Trakya, akşam saatlerinden itibaren güneydoğusunda kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/s) esecek.

Ege: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışlar, genellikle yağmur ve sağanak, kıyılarında gökgürültülü sağanak, Kütahya ile akşam saatlerinden sonra Afyon çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların, Muğla, Aydın ve Denizli'nin güney çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Kuzey Ege kıyılarında kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 Km/s) eseceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Antalya, Mersin, Adana ve Burdur'un güney çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; kıyılarında güney yönlerden yer yer kuvvetli olarak (40-60 Km/s) esecek.

İÇ Anadolu: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, genellikle yağmur, Eskişehir ile gece saatlerinde bölgenin kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgar, bölgenin doğusunda, güney ve güneybatı yönlerden kuvvetlice esecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Bolu, Düzce ile akşam saatlerinden itibaren bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, Bolu çevreleri ile gece saatlerinde iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Çorum ile zamanla Orta Karadeniz ve Giresun çevrelerinin hafif yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, gece saatlerinde Çorum çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

DOĞU Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, Malatya ile zamanla bölgenin batısının karla karışık Yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

GÜNEYDOĞU Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren batısı ile Diyarbakır çevrelerinin aralıklı Yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.


haberler.com