Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Beşşar Esad'ın yönetimi devretmeye ikna edilmesi gerektiğini söyledi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de sistemin kozmetik bir şekilde yapılacak bir seçimle değişmesinin mümkün olmadığını, Beşşar Esad'ın yönetimi devretmeye ikna edilmesi gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, TGRT Haber televizyonunda katıldığı programda,
Suriye'de Esad sonrası rejime Suriye halkının karar vereceğini belirtti. Beşşar
Esad'ın kendi halkına güvenemediğini kaydeden Davutoğlu, Türkiye'nin Rusya'ya da İran'a da diğer ülkelere de Suriye halkına güvenmeleri gerektiğini söylediğini kaydetti. Bu ülkelerin Suriye'de seçimlerin Beşşar Esad denetiminde yapılmasını istediklerini aktaran Davutoğlu, "Geçen sene bu güven sarsılması olmadan olabilirdi. Ama şimdi olmaz. Referandum yapıldı, ne tesiri oldu? Olmaz. Halkın gönlündeki, zihnindeki şey, bir kristalin çatlaması gibi. Tekrar bir araya getirmek kolay olmuyor" dedi.

Davutoğlu, şunları söyledi:

"Artık bu sistemin bir şekilde, kozmetik bir şekilde yapılacak bir seçimle sürdürülebilmesi mümkün değil. O zaman olacak olan şey, gelin bu mesajı doğru verelim. Beşşar Esad, yönetim, bu katliamı uygulayanlar yönetimi devretmeye ikna edilsinler. Yani güvenliği. Güvenlik ancak ve ancak tarafsız bir aktör tarafından üstlenilirse Suriye'de bir çözümün önü açılır. Tarafsızdan kasıt dışarıdan birisi değil ama halk nezdinde 'Bu insan benim üzerime yarın tankları tekrar sürmez' diyebileceği birisinin bu yetkiyi alması lazım."

Kaynak : Sondakika.com