Van'da deprem konutları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen bölgelerde hızla yükseliyor.
Van'da deprem konutları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen bölgelerde hızla yükseliyor. 28 bin 500 ağır hasarlı konutun, iş makineleriyle yıkımı gece de devam ediyor. Van Vali Yardımcısı Atay Uslu, 15 bin kalıcı konutun temelinin atıldığını belirterek, "Bunların yapımı konusunda da Türkiye'de bir rekora imza atacağız. Yıl sonunda bu konutlara depremzedeleri yerleştireceğiz" dedi.

Van ve Erciş İlçesi'nde 23 Ekim ve 9 Kasım tarihlerinde meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.2 ve 5.6'lık depremlerde yıkılan binalarda 644 kişi yaşamını yitirirken, 28 bin 500 konut da ağır hasar gördü. Çadırların kaldırılmasından sonra yaklaşık 160 bin kişi kurulan 27 bin konteynere yerleştirildi. Konteyner kente dönüşen Van'da bir taraftan ağır hasar gören konutların yıkımı sürürken, diğer taraftan da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen bölgelerde ihalesi tamamlanan 15 bin kalıcı konut yükselmeye başladı.

Van Vali Yardımcısı Atay Uslu, depremlerin ardından çok hızlı hareket ettiklerini söyledi. 15 bin konutun ihalesinin tamamlandığını belirten Vali Yardımcısı Uslu, "Depremin hemen ardından 30 günlük bir süre içersinde TOKİ'lerin temelleri atıldı. ve şu anda da eksi 10'lara rağmen yükselmeye devam ediyor. Bu Türkiye için bir rekordur. Yıl sonuna kadar tüm depremzedeler kalıcı konutlarına yerleştirilecek" diye konuştu. - Van


Sondakika.com