Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, son 7 yılda mayın nedeniyle 204 Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personelinin hayatını kaybettiğini açıkladı...BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, Bakan Yılmaz’a verdiği yazılı bir önergeyle mayından 2002-2011 tarihleri arasında hayatını kaybeden TSK mensupları ve sınırlardaki mayınlarla ilgili sorular yöneltti.

Bakan Yılmaz, öngereye verdiği yanıtta “Ottawa Sözleşmesi’ne taraf olunan 2004 yılından 2011 yılına kadar, mayın nedeniyle 204 TSK personeli hayatını kaybetmiş, 742 TSK personeli yaralanmıştır” diyerek şöyle devam etti:

Mağdurlara iş

“Bugüne kadar 906 TSK personeli ve sivil mayın mağdurunun asker hastanelerinde tedavisi tamamlanmış/devam etmektedir. TSK mensubu mayın mağdurlarına, TSK Rehabilitasyon ve Tedavi Merkezi’nde fiziksel ve psikolojik tedaviler uygulanmakta, meslek edindirme kursları düzenlenmekte ve meslek danışmanlığı hizmeti verilmektedir. TSK mensubu mayın mağdurlarına, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında, maluliyet derecelerine göre Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aylık bağlanmakta, İçişleri Bakanlığı’nca iş imkanı sağlanmakta, Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından nakdi yardımlarda bulunulmaktadır. Mayın temizleme faaliyetinin, 2024’e kadar tamamlanması planlanmaktadır.”

Kaynak :internet haber