Prof. Dr. Cemal Saydam, 'Toz bittikten sonra gelecek yağmurlarda ıslanmaktan çekinmeyin. Bunlar baharın bereket yağmurları olacak' dedi


Türkiye'yi dün ayağa kaldıran toz fırtınası meğer şifa getirmiş. Dahası da var... O kırmızı bulutlar, çok bereketli bir yağmurun ve bol ürün alınacak bir yazın habercisi...

Ferahlatan bilgileri veren kişi Prof. Dr. Cemal Saydam... Tozun ardından gelecek yağmurlar için uyaran Prof. Saydam, "Gökten demir ile beraber her türlü amino asit yağacak. Bom bol ıslanın" tavsiyesinde bulundu.

Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam, Türkiye'de bazı bölgelerde lodosla birlikte gözlenen toz taşınımının, Kuzey Afrika'dan rüzgarla gelen çöl tozları olduğunu belirterek, 'Toz bittikten sonra gelecek yağmurlarda ıslanmaktan çekinmeyin. Bunlar baharın bereket yağmurları olacak' dedi.

Saydam, birkaç gün önce uydu görüntülerinden Kuzey Afrika'dan çok yoğun toz çıkışı olduğunu ve bunların Türkiye'ye ulaşacağının öngörüldüğünü ifade etti.

BU TAMAMEN NORMAL

Çöl tozlarının her mevsim Anadolu'ya geldiğini ancak yoğun toz taşınımlarının özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde daha sık gözlendiğini, İç Anadolu ve Batı bölgelerinde de toz taşınımlarının olabileceğini dile getiren Saydam, bu durumun tamamen normal olduğunu söyledi. Saydam, 'Bunları iklim değişikliğine bağlamak dayanaksız' dedi.

TOZ BEREKET GETİRİYOR,

BU YIL TARLASINI EKEN YAŞADI


Tozun ardından bereketli bahar yağmurlarının başlayacağını belirten Saydam, 'Bunlar baharın bereket yağmurları. Bu yağışların bereketli olmasını çöl tozları sağlıyor. Tozlar ve yağmurlar, bu yıl çok bereketli bir tarımsal dönem geçirileceğini gösteriyor. Ağaçlar daha da çiçeklenecek, denizdeki algler dahada çoğalacak havadaki sinekler de elbette daha da artacak, doğa böyle çalışıyor. Bu sene tarlasını ekenler yaşadı' diye konuştu.

YAĞMUR ŞİFA YÜKLÜ, BOL BOL ISLANIN


Bu hafta boyunca özellikle gündüz vakti yağış olduğunda ıslanmanın şifa getireceğini dile getiren Saydam, 'Yağışın ardından gelecek yağmurlarda ıslanmaktan çekinmeyin. Aslında gökten demir ile beraber her türlü amino asitler de yağıyor' dedi.

Sahra tozlarının ardından havaların giderek ısınacağını, lodosun özellikle batıda sert eseceğini, çöl tozlarının taşınmaya devam edeceğini dile getiren Saydam, 'Karadeniz hatta Ukrayna içlerinde bile yoğun toz var. Bu yağmurun bereketi yağışla oluyor ancak şimdiki en önemli uyarımız yolların kaygan olacağı yönünde olacak. Bu yağışların ilk anlarında yollar kayganlaşacağından dikkatli olunmalı. Tekerlek ile yol arasında yoğun kil minerali olacak ifadelerini kullandı.

'BU HAVALARDA MİGREN, ALERJİ, TANSİYON ARTAR'Çöl tozlarıyla taşınan bakteri ve mantarların yağıştan önce solunum yolu rahatsızlıklarını tetiklediğini anlatan Saydam, bu havalarda migren, alerji, tansiyon sorunlarının arttığını söyledi.internet haber'kar yağar felaket olur yaz gelir yine felaket olur :/