Dokuz Türk'ün ölümüyle sonuçlanan Mavi Marmara operasyonu nedeniyle müebbet istenen dört İsrailli komutan hakkında İstanbul'da açılan davada mahkemenin verdiği talimatlar, yabancı medyaya da yansıdı. New York Times gazetesi, mahkemenin, suçlamaların İsrail'e resmen iletilmesini istediğine dikkat çekerken "Türk otoritelerinin İsrailli komutanları yargılama çabaları ilerliyor" yorumunu da yaptı.


New York Times, Mavi Marmara iddianamesiyle ilgili çarpıcı analizlerde bulundu.

New York Times, İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Pazartesi günü, iddianamenin İngilizceye tercüme edilerek İsrail Adalet Bakanlığı'na gönderilmesi talimatını verirken, duruşmalarda İbranice tercümesinin sağlanacağını da bildirdiğini kaydetti.

Buna karşın gazete, "Uluslararası bir tutuklama emri çıkarılmadı" dedikten sonra "İsrail hükümeti de, dört sanığın Türkiye'ye sehayat etmeyeceği uyarısını yaptı, bu nedenle duruşmalar başladığında sanıkların hazır bulunmaları pek beklenmiyor" diye yazdı. Gazete şöyle devam etti:

"Bunun yerine, dava muhtemelen, iddianamede baskının doğrudan ve dolaylı kurbanları olarak sıralanan 490 kişiye, şikayetlerini ve olayara ilişkin kendi versyonlarını detaylı biçimde dile getirme, Türkiye'ye ise özür ve tazminat için İsrail'e baskı yaparken meseleyi projektör ışığı altında tutma fırsatını verecek."

ABD'li gazete, İsrail'in şimdiye kadar Türk savcılara pek kulak asmadığı yorumunu yaptığı haberinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanhayu'nun komutanlara güvence verirken sarfettiği "Siz bizi savundunuz, biz de sizi savunacağız" sözlerini aktardı.

SonDakika.com