Önce cezaevinden firar etti, sonra kendini cinayete kurban etmiş gösterdi, ölüm raporunu da kendi elleriyle resmi kayıtlara geçirdikten sonra yine dolandırmaya devam etti.İzlediği sahtecilik ve dolandırıcılk yöntemleriyle polisi hayrete düşüren Tayfun Demir, Ataköy'deki dairesinde 90 bin lira nakit parayla yakayı ele verdi.

Dolandırıcılık suçundan aldığı 7 yıllık cezanın 4 yılını yattıktan sonra cezaevinden firar eden Tayfun Demir(30)’in akıl almaz numaraları polisi hayrete düşürdü.

Üniversiteyi kazanıp kendini açık cezaevine naklettiren Demir, buradan firar ettikten sonra da sahte belgelerle kendini öldürülmüş gösterdi. Savcılığa ölüm raporunu yutturan Demir, UYAP’ta bulunan 100’ü aşkın aranmasından da kurtulmuş oldu. Son olarak sahte belgelerle bir kişi adına bankadan 15 bin lira kredi çekince güvenlik kamera kayıtlarından yaşadığı tespit edilen Demir, Ataköy’de kiraladığı lüks dairede 90 bin lira ile yakalandı.

SORUŞTURMA BİR ŞİKAYETLE BAŞLADI

Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı’na başvuran N.Ö. haberi olmadığı halde bir bankadan kendisi adına 15 bin lira kredi çekildiğini bildirdi. Savcılığın talimatı üzerine harekete geçen Yankesicilik Dolandırıcılık Büro Amirliği Ekipleri, kredinin çekildiği bankanın kamera kayıtlarını inceledi. Bir yandan sabıkalılar albümünden benzer şekilde dolandırıcılık yapan kişilerin fotoğrafları çıkarıldı. Bu fotoğraflar ile bankanın güvenlik kamera kayıtları karşılaştırıldı. Karşılaştırma sırasında, kredi başvurusuna gelen kişinin benzer dolandırıcılıktan sabıkası bulunun Tayfun Demir olduğu belirlendi.

RESMİ KAYITLARDA ÖLDÜRÜLMÜŞ OLDUĞU GÖRÜLDÜ

Adresinin tespiti için resmi kayıtlarına bakıldığında ise Tayfun Demir’in öldürüldüğü için resmi kayıtlarından düşürüldüğü ortaya çıktı. Durumu şüpheli bulan ekipler, ölüm raporuyla düşümün yapıldığı adliyenin kamera kayıtlarını da inceledi.

KENDİ ÖLÜM RAPORUNU ADLİYEYE GETİRMİŞ

Buradaki incelemede, 12 Ocak 2012 tarihinde ölüm raporunu getiren kişinin bizzat Yusuf Demir olduğu görüldü. Bunun üzerine ölüm raporunun çıkması için yapılan işlemler geriye doğru incelendiğinde, Yusuf Demir’in raporu çıkartmak için resmi kuruluşlara sahte belgeler verdiği anlaşıldı.

ÖLDÜĞÜNÜN DÜŞÜMÜ ÜZERİNE 100’Ü AŞKIN ARANMALARDAN KURTULMUŞ

Ölüm raporunun savcılığa verilmesinin ardından da, Yusuf Demir’in Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP)’taki 100’ü aşkın arama kaydının düşümünün yapıldığı ortaya çıktı.

Yusuf Demir’in dolandırıcılıktan aldığı 7 yıllık cezanın 4 yıllık kısmını yattıktan sonra üniversite sınavını kazandığı için açık cezaevine nakledildiği, bir süre gündüzleri üniversiteye giderken akşamları cezaevine geldiği, Ocak 2011’de de cezaevine geri dönmeyerek firar ettiği anlaşıldı.

LÜKS EVDE 90 BİN LİRA İLE YAKALANDI

Bu tespitler üzerine Yusuf Demir polis tarafından her yerde aranmaya başlandı. Yapılan teknik ve fiziki takibin ardından sahte kimlikle Yusuf Demir’in Ataköy 9’uncu kısımda kiraladığı lüks daire tespit edildi. Ardından önceki gün sabaha karşı düzenlenen operasyonda, Yusuf Demir yakalanarak gözaltına alındı. Evde yapılan aramalarda, bin adet farklı kişiye ait kimlik fotokopisi, 13 adet sahte kimlik, 90 bin lira para, çok sayıda sim kart ve cep telefonları, 4 dizüstü bilgisayar, sahte kimlik basmada kullandığı makineler ile çok sayıda sahte belge ele geçirildi.

SAHTE KİMLİKTE YENİ YÖNTEM

Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirilerek sorgulaması yapılan Yusuf Demir’in hazırladığı kimlikler de polisi şaşırttı. Demir’in başkalarına ait kimlikteki resmin sadece yüz kısmına photoshopla kendi fotoğrafındaki yüz kısmını monte ettiği anlaşıldı.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan Yusuf Demir, çıkarıldığı Bakırköy Adliyesi’nde mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kaynak: Mynet