Askeri casusluk soruşturması kapsamında Ankara'daki 20 adreste arama yapılıyor.İzmir'de yürütülen askeri casusluk soruşturması kapsamında bu sabah operasyonlar düzenlendi. Ankara'da 20 ayrı adreste arama yapılıyor.

İzmir Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü 'askeri belgelerin ele geçirilmesi' soruşturması kapsamında yeni bir gözaltı dalgası başladı.

Aralarında Ankara, İstanbul ve İzmir'in de bulunduğu 16 ilde arama kararı çıkarıldı. Aralarında askeri birliklerin de bulunduğu arama noktalarında özel yetkili cumhuriyet savcılarının askeri yetkililerle aramalara başladığı öğrenildi. Aynı soruşturma kapsamında 7'si İzmir'de 51 kişi hakkında da gözaltı kararı bulunduğu belirtildi. Gözaltı kararı bulunanlar arasında muvazzaf askerlerin de olduğu kaydedildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcıları nezaretinde Jandarma Genel Komutanlığı, GATA, Özel Kuvvetler, Deniz Kuvvetleri ve bağlı birlik ve lojmanlarda merkez komutanlığa bağlı ekipler arama başlattı. Aramalar sonucu 14 muvazzaf askerin gözaltına alınması bekleniyor.

CASUSLUK DAVASININ İDDİANAMESİNDE NELER VAR

Tuğamiral Şafak Yürekli ile Tuğamiral Fahri Can Yıldırım'ın da sanıkları arasında bulunduğu iddianamede, 28 Nisan 2010'da emniyet birimlerine gelen bir mail ihbarında "Vika, Dilara ve Gül isimli kadınların liderliğinde bir fuhuş çetesinin yurt dışından bayan getirerek zorla fuhuş yaptırdığı, bu çete içerisinde 18 yaşından küçük bayanların da bulunduğu ve fuhuş yaptırılan bayanların uyuşturucu bağımlısı yapılarak kullandığı" şeklinde bilgiler olduğu belirtildi.

Örgütün yöneticisi olmakla suçlanan ve 172 yıla kadar hapsi istenen emekli Albay İbrahim Sezer'in evinde bulunan DVD'deki dokümanlardan, çetenin savunma sanayiinin kritik projelerini yabancı servislere sattığı, TSK'ya ait savaş uçaklarının apron, bakım atölyeleri ve hangarlardaki görüntülerini topladığı anlaşıldı.

Erdek Deniz Üs Komutanlığı'nın kroki ve fotoğrafları Cemhan Katar tarafindan temin edilip İbrahim Sezer'e gönderilmiş. Iddianameye göre kilit isimler bayanlarla fuhuş yaptırılarak kontrol altına lınıyor ve istenilern bilgi ve belgeler şantaj yoluyla elde ediliyordu.

Kaynak: Haberler