Binali Yıldırım, FSM'deki bakım çalışması için "Yapmazsak ne olacak? sorusuna cevap verdi.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, FSM'deki bakım çalışması için "Yapmazsak ne olacak? Onun sonucunu düşündünüz mü? Yapmazsak daha büyük bir felaket riski var. Onun için bunu yapacağız" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde (FSM) 18 Haziran - 17 Eylül tarihleri arasında planlanan çalışmanın zorunlu olduğunu söyledi ve eğer yapılmazsa ne olacağını ve nasıl bir çalışma yapılacağını anlattı.

İşte direk bakanın ağzından durumun kısaca özeti:

"İstanbul'da herkes izine gidiyor, tatile gidiyor. Çocuklar okula gitmiyor. En uygun zaman. Yapmazsak ne olacak? Onun sonucunu düşündünüz mü? Yapmazsak daha büyük bir felaket riski var. Onun için bunu yapacağız. Bu bütün dünyada da böyle yapılıyor. Gerekli tedbirler alınıyor. 5 şerit sürekli açık tutulacak, alternatif yollar olşturuluyor. Bunlar Alo 159'dan karayollarının sitesinden takip edilebilir. Özellikle toplu taşıma yapan araçlara, kesinti yapmayacağız. Onlar her halükarda açık şeritleri kullanmaya devam edececek" diye konuştu.

ÇALIŞMALAR SIRASINDA HANGİ İŞLEMLER UYGULANACAK?

Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Fatih Sultan Mehmet ve Haliç köprülerinde yapılacak olan çalışmalar, sadece asfalt yenileme çalışmasını içermeyecek.

Köprü tabliyesinin korozyondan korunması için asfalt öncesinde birtakım işlemlerden geçmesi gerektiğinden, köprü üzerindeki mevcut bozuk zemin iş makineleriyle temizlenecek, ardından çelik tabliyenin tamiratları ve izolasyonu da hayata geçirilecek. Dolayısıyla, çelik tabliyenin galvanizlenmesi ve izolasyon işlerinin de yapılması nedeniyle çalışma süresince yolun trafiğe kapalı olması gerekecek. Söz konusu köprüler çelik olduğu için yapılacak izolasyon uygulamalarının nem görmemesi ve sıcak havada yapılması gerekecek. Ayrıca çelik köprülerdeki bakım onarım çalışmaları, uygulanacak mastik asfaltın özellikleri sebebiyle, gündüz saatlerinde yapılmasını zorunlu kılacak. Bütün bu işlemler süreklilik gerektirdiği ve birbiriyle bağlantılı olduğundan köprünün çalışılan kısımlarının, geceli - gündüzlü kapatılması zorunlu olacak. Bu çalışmada tüm dünyada kullanılan yöntem uygulanacak.

Ayamama Deresi ıslahı ise, kazık imalatı yapılarak aç-kapa yöntemiyle otoyolun altına menfez yapılması işi olarak gerçekleşecek. Kazıklar çakıldıktan sonra üzeri kapatılacak ve üst kısımda trafik akışı sürerken altta çalışmalar devam edecek.

Kaynak: Haberler