+ Konu Cevapla
2 / 3 Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 SonuncuSonuncu
6 den 10´e kadar. Toplam 11 Sayfa bulundu
Like Tree24Likes

Atatürk'süz 'Hatıra para' tedavülde

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  Atatürk'süz 'Hatıra para' tedavülde Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #6
  VIP Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2012
  Mesajlar
  4.030
  Blog Yazıları
  82
  Tecrübe Puanı
  107374562

  Tanımlı Ce: Atatürk'süz 'Hatıra para' tedavülde

  Atatürk'ün resminin paradan kaldırılmasını (ki buna kesinlikle karşıyım) geçtim artık. Hadi diyelim o alanda, olimpiyatların yapıldığı alanda örnek veriyorum jeton veya vb. bir şey niyetine kullanılabilir. Ama bu para normal sermayede kullanılıyor. Bence bunun kabul edilebilirliği de yok. Bu para bizim resmi paramız değil ki kim bu parayı alışverişte kullanıyor? Bu paranın geçerliliğinin olması saçma bir kere.
  Marketçinin söylediklerine de katılıyorum. Bunların hepsi bazı şeyleri hayatımızdan çekme unutturma çabasıdır. Hele bir şu olay büyüsün, bir kürtaj yasasıyla daha değiştirirler hemen gündemi. Veya medyada artık oyuncak, bu olayın büyüyeceğini sanmıyorum.

 2. #7
  VIP hus65bkl Baktabul'un Çılgını hus65bkl Baktabul'un Çılgını hus65bkl Baktabul'un Çılgını hus65bkl Baktabul'un Çılgını hus65bkl Baktabul'un Çılgını hus65bkl Baktabul'un Çılgını hus65bkl Baktabul'un Çılgını hus65bkl Baktabul'un Çılgını hus65bkl Baktabul'un Çılgını hus65bkl Baktabul'un Çılgını hus65bkl Baktabul'un Çılgını hus65bkl - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar
  2.601
  Blog Yazıları
  76
  Tecrübe Puanı
  107374576

  Tanımlı Ce: Atatürk'süz 'Hatıra para' tedavülde

  Ben de farklı bir şey düşünmüyorum şimdi dine de önem verenler var Atatürke de önem verenler var sonuçta bu ülkede ki ben her ne kadar "din dersi kaldırılsın" meselesine nasıl tepki gösterdiysem Atatürkçü insanlar da buna tepki gösterir ki bu doğaldır ve düşüncen öyle olabilir ama ki "din dersi kalksa nolcak nasıl olsa camilerde veriliyor eğitim" diyenlere ben çok sinirlendim çünkü bunlar ilk adımdır gerisi gelir sonra bu ülkede dini herkes dini hakkıyla yaşamıyor ve herkes de Atatürkçü değil İzmirde gördüğüm için söylüyorum çok abartılı bir dünya var benim tepkim aşırı Atatürkçü olduğumdan değil bu olanlar ülkeyi çok güzel karıştırmak için yapılan hareketler saolsunlar görüyoruz başarılı da oluyorlar
  KARLALESİ, ZzeyneP and Odysseia like this.

 3. #8
  Selametle... KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  9.263
  Blog Yazıları
  46
  Tecrübe Puanı
  107375007

  Tanımlı Ce: Atatürk'süz 'Hatıra para' tedavülde

  Uzun süreli bir sistem olmadığın dan tehlikeli görmedim ama evet, herkes haklı kendince..

  Herkesin bakış açısı cidden çok farklı.. Ben okullar da dini eğitimin verilmesini istemem, neden? Din dersini veren hoca belkide din den haberi olmayan, ya da benim mezhebime uymayan şeyler öğretip anlatacak, belkide kafasını karıştıracak çocuğumun..
  Konuyu değiştirmiş oldum ama, bence bu okullar dan din dersinin kalkma olayı art niyetle olamaz çünkü; etrafıma bakıyorum onlarca kurs var, yaz kursları, kış ayların da devam eden kurslar (diyanet gözetimin de).. Hiç olmazsa gerçek (din eğitimi görmüş) bir hoca veriyor eğitimini..
  Aksi takdirde nice din öğretmenleri görüyoruz.. Benim zamanım da din dersime çok şükür din den anlayan bir öğretmen çatmıştı, bi arkadaşımın öğretmeni ayyaştı, resmen içki içtiği gecelerin ertesi sabahı kafası duman gelirdi okula..(belkide geçici din hocasıydı, yalan olmasın..) Belki şu zamanda öyle değil ama, dini Devlete emanet edemem, çocuğum benim seçtiğim Hocanın elinde yetişmeli..
  Ha keza, benim anlattığım ve bilmesini istediğim Atatürk'ü bilmeli.. Atatürk'ü sevip dini yermemeli, dindara yobaz dememeli..
  Benim bir arkadaşım Allah'a inanmıyorum, ben Atatürk'e tapıyorum derdi.. Din dersin den pek birşey kapamamıştı anlaşılan..

  ZzeyneP and Kaileena like this.

 4. #9
  ÇEVRİMDIŞI ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  7.506
  Tecrübe Puanı
  107374867

  hımss Milliyet ve Hürriyet'in çarpıtma haberi

  Milliyet ve Hürriyet'in çarpıtma haberi  Milliyet ve Hürriyet gazeteleri, Türkçe Olimpiyatları için bastırılan paraların üzerinde Atatürk olmadığı için çarpıtma haber hazırladı. Ancak bu haberlere karşılık çok gecikmedi. Çünkü 1995'te Dünya Hoşgörü Yılı, Kasım 1996'da Dünya Gıda Zirvesi, 1998'de Türkiye Cumhuriyeti'nin 75. Yılı anısına uygulanan hatıra para basımı bu yıl da Sayıştay'ın 150. Yılı ve Türkçe Olimpiyatları'nın 10. Yılı anısına uygulandı. Olimpiyatlara özel 2 bin adet 50 lira değerinde hatıra 'gümüş para' ve 1 milyon adet 1 TL olarak iki şekilde basılan paraların üzerinde 'İnsanlık El Ele' sloganı ve Türkçe Olimpiyatları 10. yıl özel logosu bulunuyor. Hatıra para basımı milli ve milletlerarası önemli tarihi, bilimsel, kültürel ve sanat olayları ile anmaya değer diğer olay ve günleri belirtmek ve muhtelif alanlarda ün yapmış Türk büyüklerini anmak amacıyla basılıyor.


  Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde hatıra para basılmasıyla ilgili bulunan resmi açıklamada şu ifadelere yer veriliyor: "1264 Sayılı Madeni Ufaklık ve Hatıra Para Bastırılması Hakkında Kanun'un 1. maddesi uyarınca; "milli ve milletlerarası önemli tarihi, bilimsel, kültürel ve sanat olayları ile anmaya değer diğer olay ve günleri belirtmek ve muhtelif alanlarda ün yapmış Türk büyüklerini anmak amacıyla ve Hükümetçe lüzum ve faydası takdir edilecek diğer sebep ve vesileler" dolayısıyla madeni hatıra para çıkarılmaktadır. Hatıra para çıkartılması görevi 234 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Genel Müdürlüğümüze verilmiştir. Bu kapsamda hatıra para, hatıra madalyon ve hatıra nitelikli ürünlerin üretimi yapılmaktadır. Basımı yapılacak hatıra paralar, yılda bir kez toplanan "Karar Kurulu" tarafından belirlenmekte ve yıllık hatıra para basım programı oluşturulmaktadır. Madalyon ise madeni para, madeni hatıra para ve nişan dışında üretilen, metal ve sanatsal özellikleri ile boyutları farklı ürünlere verilen addır. Genel Müdürlüğümüzde ayrıca talebe bağlı olarak rozet, kokart gibi ürünler de yapılmaktadır."

  Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nün bu kapsamda daha önce para bastığı önemli olay ve günler ise şöyle: Kırkpınar Yağlı Güreşleri 650. Yıl Hatıra Parası, Yıldız Teknik Üniversitesi 100. Yıl Hatıra Parası, Türk Hava Kuvvetleri 100.Yıl Hatıra Parası, Yedi Bölge Şehirleri Serisi No.2 ''Mardin - Diyarbakır'' Hatıra Parası, Hicaz Demiryolu - Medine İstasyonu Hatıra Parası, Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları - Trabzon Gümüş Hatıra Parası, Dolmabahçe Saat Kulesi Hatıra Parası, 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları "Erzurum 2011 - Kayak" Hatıra Parası(Gümüş), Osman Hamdi Bey/Arkeoloji Hatıra Parası, Ertuğrul Fırkateyni Hatıra Parası, Kuran'in Nüzülünün 1400. Yılı Hatıra Parası, 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası Hatıra Parası, 2010 Avrupa Kültür Başkenti Madalyonu, Ahırkapı Feneri Hatıra Parası, Dericilik Hatıra Parası, Geleneksel Türk El Sanatları, 2010 Avrupa Kültür Başkenti Gümüş Hatıra Para Seti, 2010 Avrupa Kültür Başkenti Bronz Hatıra Para Seti, Kuran'ın Nüzulü'nün 1400. Yılı Hatıra Parası(Altın).

  Hazırlanan paranın bir yüzünde Türkçe Olimpiyatları logosu, diğer yüzünde ise bu yıl seçilen 'İnsanlık el ele' sloganı yer alıyor. 925 ayar gümüşten yapılan ve nominal değeri 50 TL olarak belirlenen hatıra paralar 100 TL fiyatıyla satışa sunuldu. Toplam 2 bin adet basılan paralardan bin 200 tanesi satılmış. Kalan 800 adet hatıra paranın ise kısa süre içinde tüketileceği tahmin ediliyor. Hatıra paradan almak veya koleksiyonuna koymak isteyenler Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nün Beşiktaş'ta bulunan satış mağazasına uğramaları ya da internet üzerinden sipariş vermeleri gerekiyor. Alınan hatıra paraların yanında, hangi tarihte kaç adet basıldığını da yazan bir orijinallik sertifikası takdim ediliyor.

  Kültür, sanat ve milli değerleri korumayı ve yaşatmayı hedefleyen hatıra paraların hazırlanması ilgili bakanlıkların iznine ve onayına tabi olduğunu hatırlatan Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Sadettin Parmaksız, "Her yıl büyük bir heyecanla bekler hale geldiğimiz Türkçe Olimpiyatlarına biz de bastırdığımız bu paralarla destek veriyoruz." şeklinde konuştu.

  haberaktuel
  KARLALESİ and Kaileena like this.

 5. #10
  Selametle... KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  9.263
  Blog Yazıları
  46
  Tecrübe Puanı
  107375007

  Tanımlı Türkçe Olimpiyatları parası haberine yalanlama

  Türkçe Olimpiyatları parası haberine yalanlama

  15 Haz 2012 17:59 Samanyolu Haber

  Bugün internet sitelerinde 'bu kadar da olmaz' dedirten bir haber yer aldı.


  10. Türkçe Olimpiyatları heyecanının dört bir yanı kapladığı şu günlerde bazı basın yayın organları yüzbinlerin stadlarda, milyonların da ekran başında yaşadığı Türkçe Coşkusunu haber yapmak yerine tamamen yalan ve yanlış bilgilerle dolu, skandal bir habere imza attı. Milliyet ve Vatan Gazetelerinin internet sitelerinde yer alan ve daha sonra birçok internet sitesinin kopyaladığı, adını açıklamayan kişilere dayandırılan habere göre Türkçe Olimpiyatları'nın 10. yılı hatırası olarak Darphane tarafından basılan paraların ön ve arka yüzlerinde Atatürk resmi bulunmuyor ve '' Bu paraların piyasaya sürülmesi ile insanlar yavaş yavaş bir şeylere alıştırılmak isteniyor. Atatürk resminin çıkarılarak bir cemaatin organize ettiği şenliğin Türk parası üzerine basılması çok düşündürücü ve üzücü bir durum.'' şeklinde tamamen mantık dışı ifadelere yer veriliyor.

  HABERCİLİK BU MUDUR?

  Buraya kadar asparagas haberciliğin zirveye çıktığı kısmı okudunuz. Şimdi olayın gerçek yüzünü anlatalım. Darphane özel zamanlarda hatıra olarak para basıyor. Bu paralar bazen sadece koleksiyonerler için basılırken bazen de tedavüle veriliyor. Tedavüle girmeyenlerde Atatürk resmi zaten yok. İsteyen aşağıdaki linkten onlarca hatıra parasına tek tek bakabilir.


  DARPHANE'DEKİ TEDAVÜL DIŞI HATIRA PARALARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

  Gelelim tedavüle sokulan diğer hatıra paralarına. Darphane bahsettiğimiz gibi zaman zaman hatıra paraları basarak dolaşıma sokuyor. Daha önce yapılan benzer uygulamalarda yine aynı tarz kullanılmış. Ön yüzde paranın değeri, arka yüzde ise logo veya figürler. Konuyla ilgili akşam saatlerinde Darphane'den yapılan bir açıklamayla uygulamanın rutin olduğu belirtilerek bu sene Sayıştay için de aynı uygulamanın yapıldığı örnekleriyle ortaya konuldu. İşte o paralar ve fotoğrafları...


  SAMANYOLUHABER.COM

  İyi insan lafın üstüne gelirmiş..
  Kaileena likes this.

+ Konu Cevapla
2 / 3 Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Atatürk hatıra defteri..Siz de birşeyler yazın..
  By as3na in forum Atatürk Köşesi
  Cevaplar: 14
  Son Mesaj: 04-23-2010, 22:32
 2. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-20-2009, 10:48
 3. Senden Hatıra Şarkı Sözü-Sinan Özen(Senden Hatıra)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-21-2008, 20:29
 4. Tek Hatıra-Kıraç(Tek Hatıra Şarkı Sözü)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-13-2008, 03:47
 5. Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 02-12-2008, 12:10

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375