Köylülerin üzerine kar kütlesi düşmesi sonucu 1 kişi öldü, 1 kişi yaraladıBitlis'in Mutki İlçesi'ne bağlı Çatalerik Köyü'nde sabahın erken saatlerinde su kanalı kazmaya giden köylülerin üzerine kar kütlesi düştü. Kar kütlesi altında kalan 1 köylü hayatını kaybederken, 1 köylüde ağır yaralandı.

Edinilen bilgilere göre olay dün Mutki'nin Çatalerik köyünde meydana geldi. Sabah saatlerinde Çatalerik Köyü'ne 2 kilometre uzaklıktaki dereden köylerindeki tarlalarına su getirmek için kanal kazan köylüler, beklenmedik bir olayla karşılaştı. Köylülerin bir kısmı, su yolu açmak için derenin üzerini tepe gibi kaplayan kar kütlesinin içini oymaya çalıştı. Bu sırada tonlarca ağırlığındaki kar kütlesi hareket ederek, dere yatağında çalışan diğer çalışanların üzerine doğru kaymaya başladı. Kar kütlelerinin geldiğini gören köylülerin bir çoğu kaçarak kurtuldu. Kaçamayan Hayrettin Kartal ile Hayrettin Gölbaşı karın altında kaldı. Köylülerin yaptığı çalışmayla Hayrettin Gölbaşı ağır yaralı olarak kurtulurken, 46 yaşındaki Hayrettin Kartal olay yerinde hayatını kaybetti.

Yaralı kurtulan Hayrettin Gölbaşı Bitlis Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Hayrettin Kartal ise yapılan otopsinin ardından köy mezarlığında toprağa verildi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.


Kaynak: HT