Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde bugünden itibaren üç şerit üç ay boyunca kapalı. Bu haberi okumadan sokağa çıkmayın...Haliç Köprüsü'ndeki bakım onarım çalışmaları kapsamında Topkapı istikameti yan yol trafiğe kapatıldı

Fatih Sultan Mehmet (FSM) ve Haliç köprülerinde onarım çalışmaları başladı. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün saat 00.30 sıralarında 2 şeridi trafiğe kapatılırken, Haliç Köprüsü Topkapı istikameti yan yol da saat 05.30 sıralarında trafiğe kapatıldı.


Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün Avrupa Yakası'ndan Anadolu Yakası yönünde yapılacak olan asfalt yenileme çalışması öncesinde, Karayolları çalışanları köprü girişine trafik yön levhaları ve dubalar koyarak trafiğin 2 şeridini kapattı. Araçlar köprü girişi ve üzerinde uzun kuyruklar oluşturdu. Kapanan şeritler nedeniyle trafikte kalan vatandaşlar çalışmalara tepki gösterdi. 3 ay devam edecek olan çalışmaların aralıksız 24 saat 3 vardiya şeklinde süreceği ve ilerleyen günlerde de 1 şeridin daha kapatılabileceği belirtildi.


HALİÇ KÖPRÜSÜ TOPKAPI YÖNÜ YAN YOL DA TRAFİĞE KAPATILDI
Haliç köprüsündeki bakım onarım çalışmaları kapsamında Topkapı istikameti yan yol kapatıldı. Görevliler köprü giriş ve bağlantı yollarına trafik yön levhaları ve dubalar koyarak kapattı. 20 gün süreyle trafiğe kapalı kalacak şeritte çalışmaların 24 saat 3 vardiya şeklinde devam edecek.

Haliç Köprüsü'nde ise 5 aşamalı olarak yapılacak mastik asfalt üst yapı yenileme çalışmalarında, ana köprüde çalışılırken, ilave köprüler ile alternatif yollardan, ilave köprülerde çalışılırken ise ana köprü ile alternatif yollardan trafik akışı sağlanacak. Çalışmalar süresince metrobüs hattı sürekli açık tutulacak. Çalışmaların 15 günde bitirilmesi planlanıyor.


"TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINI KULLANIN"
3 ay sürecek trafik eziyeti bugün başlıyor. Bakım çalışmaları nedeniyle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde üç şerit kapatılacak. Başkan Kadir Topbaş, trafiğin kâbusa dönüşmemesi için toplu taşıma araçlarının kullanılmasını istedi

İstanbul’un 3 aylık trafik kâbusu bugün başladı. Karayolları, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Haliç Köprüsü ve Ayamama Deresi’nde bakım, onarım, asfalt ve ıslah çalışmalarına start veriyor. 24 saat, 3 vardiya sürecek çalışmalar nedeniyle kent trafiğinin kilitlenmesi kaçınılmaz.

GECE-GÜNDÜZ SÜRECEK

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde çalışmalar 4 aşamalı olarak yapılacak. Mastik asfalt ve üst yapı yenileme projesinde; her aşamada bir yöndeki 3 şerit kapatılacak, kalan 5 şerit, bir istikamette 3 şerit, diğer istikamette 2 şerit olmak üzere trafik akışı sağlanacak. Köprünün çalışılan kısımlarının, geceli-gündüzlü kapatılması zorunlu olacak. FSM’deki bakım çalışmalarının 17 Eylül’de tamamlanması planlanıyor. Haliç Köprüsü’nde ise 5 aşamalı olarak yapılacak mastik asfalt üst yapı yenileme çalışmalarında; ana köprüde çalışılırken ilave köprüler ile alternatif yollardan, ilave köprülerde çalışılırken ise ana köprü ile alternatif yollardan trafik akışı sağlanacak. Çalışmalar süresince metrobüs hattı sürekli açık tutulacak. Haliç’teki çalışmaların ise 15 günde bitirilmesi hedefleniyor.YENİ SERVİS YOLLARI
Ayamama Deresi ıslah çalışmalarının yapılacağı Mahmutbey batı kavşağında kapatılacak şeritler için servis yolları yapılacak ve mevcut yollar alternatif olarak kullanılacak. Sürücüler yol durumu hakkında her türlü bilgiye Karayollar 1. Blge Mdrl veya facebook.com/KGMIstanbulYol adresinden ulaşabilecek. Vatandaşlar acil durumlarda ise 159 numaralı telefondan bilgi alabilecek.

TOPBAŞ: TEDBİR ALDIK AMA...
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, FSM ve Haliç köprülerinde yapılacak bakım çalışmalarıyla ilgili İstanbulluları uyardı: “Günde 2 milyon aracın hareket ettiğini düşürsek, İstanbul bu çalışmalardan ciddi şekilde etkilenecek. Biz tabii ki gerekli tedbirleri aldık ama ne kadar tedbir alırsanız alın bu yollar ana arterlerdir. Burada sürücülerimize önemli sorumluluk düşüyor. Bakım saatlerini dikkate alarak, toplu taşıma araçlarını kullanarak bu sıkıntıların üstesinden geleceğiz. Bu durum bizim de hoşumuza gitmiyor. Hele yazın turizmin en hareketli olduğu dönemde. Ama bu kaçınılmaz. Çünkü Karayolları bunu ısrarla talep etti. İnşallah İstanbulluların duyarlılığıyla bu sorunu çözeriz.”


Kaynak: HT