+ Konu Cevapla
2 / 3 Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 SonuncuSonuncu
6 den 10´e kadar. Toplam 11 Sayfa bulundu
Like Tree16Likes

Malatya'dan kalkan askeri Suriye'de düştü

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  Malatya'dan kalkan askeri Suriye'de düştü Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #6
  Süper Üye nikmikyok Baktabul'un Çılgını nikmikyok Baktabul'un Çılgını nikmikyok Baktabul'un Çılgını nikmikyok Baktabul'un Çılgını nikmikyok Baktabul'un Çılgını nikmikyok Baktabul'un Çılgını nikmikyok Baktabul'un Çılgını nikmikyok Baktabul'un Çılgını nikmikyok Baktabul'un Çılgını nikmikyok Baktabul'un Çılgını nikmikyok Baktabul'un Çılgını nikmikyok - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  May 2012
  Mesajlar
  239
  Tecrübe Puanı
  58456542

  Tanımlı Ce: Malatya'dan kalkan askeri Suriye'de düştü

  Misliyle askeri hedeflerini,ayrıca bir iki de,esad efendinin sarayını indirmeleri lazım.Suriye ihlal var diyor.Bizimkiler yok diyor.Her ne olursa olsun iyi niyet göremiyorum.Madem huylandın.Taciz ateşi aç en kötü.Bu gibi durumlarda askeri teamüllere göre taciz ateşi açılır.Bir uçağın sizi feth edecek hali yok.
  Bizim uçak art niyetli olsa alçak uçuş yapmazdı zaten.Dolayısıyla vurulma olasılığı düşerdi
  hus65bkl, ZzeyneP and Kaileena like this.

 2. #7
  Moderator VamoS Baktabul'un Çılgını VamoS Baktabul'un Çılgını VamoS Baktabul'un Çılgını VamoS Baktabul'un Çılgını VamoS Baktabul'un Çılgını VamoS Baktabul'un Çılgını VamoS Baktabul'un Çılgını VamoS Baktabul'un Çılgını VamoS Baktabul'un Çılgını VamoS Baktabul'un Çılgını VamoS Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jan 2009
  Mesajlar
  2.202
  Blog Yazıları
  17
  Tecrübe Puanı
  107374517

  Tanımlı Ce: Malatya'dan kalkan askeri Suriye'de düştü

  Var arkadaş açık açık ihlal var! Bizim savaş uçağımızın ne işi var o sınırlarda. Bizim Zamanında Yunanistan'a, İsrail'e yapamadığımızı yaptılar. Yavaş yavaş savaşa sürükleniyoruz haberimiz yok. Komşunun camına taş atmıyosun ki, koskoca devletin sınırları içine savaş uçağı sokuyosun. Pilot mu acemiydi ? Sanmıyorum. Amaç Neyd ki o uçak oradaydı? Ne emir verildi ? Bunları sorgulamak lazım biraz.

 3. #8
  Süper Üye nikmikyok Baktabul'un Çılgını nikmikyok Baktabul'un Çılgını nikmikyok Baktabul'un Çılgını nikmikyok Baktabul'un Çılgını nikmikyok Baktabul'un Çılgını nikmikyok Baktabul'un Çılgını nikmikyok Baktabul'un Çılgını nikmikyok Baktabul'un Çılgını nikmikyok Baktabul'un Çılgını nikmikyok Baktabul'un Çılgını nikmikyok Baktabul'un Çılgını nikmikyok - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  May 2012
  Mesajlar
  239
  Tecrübe Puanı
  58456542

  Tanımlı Ce: Malatya'dan kalkan askeri Suriye'de düştü

  Böyle bir niyetin olduğunu az çok bende hissetmiyor değilim.Ama bu işler o kadar kolay değil.Taciz ateşi açabilirdi.Her devlet sınırında gördüğünü vurmaya kalksa komşular birbirine savaş açardı durmadan.En canlı örnek Türk-Yunan hava,kara suları 12 mil hikayesi vs.(çok kez savaşın eşiğindende dönülmüştür ayrıca)
  Suriye konusuna dönersek konu daha henüz yeterince aydınlanmış değil.Uçağın düştüğü bölge bizim sınırımıza çok uzakta değil ayrıca.Arada ufak tefek sınır ihlalleri hep olmuştur.Mesela bizim KARA askerimiz İran topraklarına girmek zorunda kalmıştır yada tersi olmuştur.Ama ciddi bir olay yaşanmamıştır.Kaldıki sözü geçen UÇAK,el arabası değil.Bazen ufak ihlaller olabiliyor.
  Diyelimki art niyet var.Suriye askeri biraz daha stratejik bakabilmeliydi.Şimdi Türkiye'nin yerinde,bir Amerika yada İsrail olsaydı,büyük ihtimal misliyle karşılık vermişti.Bundanda Suriye zararlı çıkardı.
  Savaşa sürüklenme hikayesi o kadar kolay değil.Bu fikre pek katılmıyorum.Hiç kimse(yönetici yada x devlet) Türkiye'yi öyle kolay kolay savaşın eşiğine getiremez.Kandil'e gidilmesi konusunda bile yetkililerimiz ''kayıp büyük olur''düşüncesiyle konuşup oralara gitmezken(hemde henüz 8 şehit verdiğimiz bir dönemde gidemiyor bizim devletin yetkilileri),bence Suriye konusunda bizim savaşa sürükleniyor iddiamız biraz havada kalıyor gibi geliyor.Yani kandil'e operasyon yapmayan bir devletin yöneticileri Suriye'ye savaş açmaya yeltenirse,bu halk emin ol,en sağlıklı cevabı verir kendisini yönetenlere.Kaldı ki ben böyle bir ihtimal görmüyorum.Bu biraz basının abartması diyelim.Yıllardır İsrail İran'ı vuracağım diyor.Ne vuran var,ne okşayan!
  Anlatmak istediğim ufak tefek hadiseler olur,olmasını istemeyiz elbet ama bu hadiseler tek başına savaşa sürüklemez bizleri.
  Ama yinede millet olarak uyanık olmamız gerektiğine katılıyorum...
  Not:Uçağın o bölgelerde keşif uçuşu yapması çok garip değil.O bölgeden Türkiye'ye sayıları son bildiğim 20 binleri bulan bir mülteci akını var.Bölgede(sınırda) ne olup olmadığını keşif amaçlıda olsa yapma hakkı vardır bir devletin.Ben fikrimde ısrarlıyım taciz ateşi açılabilir,şayet uçak rotasını değiştirememiş ise o zaman bir iki yoklama çekilebilir kanaatindeyim.
  http://www.haberciniz.biz/turk-ucagi...r-1510964h.htm
  Konu nikmikyok tarafından (06-23-2012 Saat 14:00 ) de değistirilmistir. Sebep: ufak imla hataları
  ZzeyneP and Kaileena like this.

 4. #9
  Demirbaş Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2012
  Bulunduğu Yer
  Buzdolanının yumurtalık bölümündeki yarım limon
  Mesajlar
  858
  Blog Yazıları
  8
  Tecrübe Puanı
  85899846

  Tanımlı Ce: Malatya'dan kalkan askeri Suriye'de düştü

  Müslüman ile müslümanıda kırdırdılar sonunda .

  Yakında Çocuklarımızın adı Alex , micheal , jordan... olacak hangisini seçsemm
  ZzeyneP likes this.

 5. #10
  Super Moderator Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2010
  Bulunduğu Yer
  Serçe Kanadı
  Mesajlar
  5.682
  Blog Yazıları
  94
  Tecrübe Puanı
  107374703

  Tanımlı Türk uçağı için ‘Vur emri’ni Şam verdi!

  Türk uçağı için ‘Vur emri’ni Şam verdi!

  Suriyeli askeri birimler arasında yapılan iletişim kayıtları, Türk uçağına vur emrinin Şam’dan verildiği şüphesini kuvvetlendirdi. Buna göre; radar üssünden bir Türk uçağının sınıra yaklaştığı bilgisi Suriye hava kuvvetleri karargahına bildirildi. Yaklaşık 15 dakika sonra sınırdaki birlikten karargaha “Vurduk! Vurduk!” diye bilgi verildi.


  Türk Hava Kuvvetleri’ne ait askeri uçağın Akdeniz üzerinde füze ile vurulması öncesi ile sonrasında Suriyeli askeri birimler arasında yapılan iletişim kayıtları, “vur emri”nin Şam’dan verildiği şüphesini kuvvetlendirdi ve Türkiye’nin “hasmane tutum” değerlendirmesine kaynak oluşturdu. İletişim kayıtlarına göre; Suriye’deki radar üssünden bir Türk uçağının Suriye Hava sahasına yaklaştığı bilgisi Suriye hava kuvvetleri karargahına bildirildi.

  Bu bildirimden yaklaşık 15 dakika sonra sınırdaki birlikten karargaha “Vurduk! Vurduk!” diye bilgi iletildi. Radar verileri ve telsiz haberleşmesi başta olmak üzere elde edilen iletişim kayıtlarına göre, Suriye makamları, Türk uçağının havasahasına girdiği tespitinden sonra “merkezin talimatının beklenmesi” emri verdi. Bir süre devam eden sessizliğin ardından da “Uçağı vurduk” şeklinde konuşmalar saptandı.


  Analiz edildi

  Türk Hava Kuvvetleri’ne ait keşif uçağının Suriye tarafından düşürülmesinin ardından önceki gün Dışişleri Bakanlığı Konutu’nda yapılan eşgüdüm toplantısında, Genelkurmay ile MİT’in sağladığı teknik bilgilerden oluşan bir dosya hazırlandı. Kaynaklardan alınan bilgilere göre; radar tespitleri, istihbarat bilgilerinin yer aldığı dosyada, Suriye’deki askeri birimler arasında Türk uçağının vurulması öncesinde ve vurulmasından sonra yapılan telsiz konuşmaların kayıtları da yer aldı.

  Toplantıda, radar kayıtlarına dayalı teknik tespitler ile Suriyeli yetkililerin konuşmaları birlikte ele alınarak analiz edildi. Dışişleri kaynaklarından alınan bilgilere göre; verilere ve iletişim kayıtlarına dayalı olarak ana hatlarıyla şöyle bir değerlendirmede bulunuldu:  Diyarbakır takip etti

  * RF-4E (Phantom) tipi keşif uçağı, cuma günü iki pilot ile Malatya Erhaç Meydanı’ndan havalandı. Uçak, keşif uçağı olduğu, test ve eğitim uçuşu yaptığı için silahsız ve kendisine avcı jetler eşlik etmeden havalandı.

  * Jet, Toroslar üzerinden İskenderun Körfezi güzergahını izleyerek Kıbrıs yönünde eğitim uçuşunu yaptıktan sonra geri döndü. Uçak, İskenderun’da bulunan radarın alçak uçuşlarına karşı testinin yapılması çerçevesinde İskenderun Körfezi’ne doğru alçak uçuşa geçti.

  * Jet; Ankara Ahlatlıbel Radar Mevzi Komutanlığı ile Eskişehir’deki Birinci Hava Kuvveti karargahındaki ekranlardan da izlendi. Ancak asıl ve sorumlu izleme, Malatya’daki filonun bağlı olduğu Diyarbakır’daki İkinci Hava Kuvveti karargahından yapıldı.  15 dakikalık sır

  * Silahsız savaş uçağı Samandağı’na varmadan önce saat 11.43 sıralarında Suriye hava sahasına teknik bir nedenden dolayı girdi. MİT’in elde ettiği kayıtlara göre; bu sırada Suriye’deki radar biriminden hava kuvvetleri karargahına, “Türk uçağı Akdeniz üzerinden sınırımıza doğru yaklaşıyor” bilgisi verildi.

  * Bu sırada jeti takip eden Türkiye’deki radar merkezinden uçağın pilotuna, “Saha dışına çıktınız. Rotanıza dönün” uyarısında bulunuldu.

  * Suriyeliler arasındaki iletişim kayıtlarına göre; bu bilginin merkeze ulaşmasından yaklaşık 15 dakika sonra saat 11.58 sıralarında askeri birimden merkeze “Vurduk! Vurduk!” bilgisi ulaştırıldı.

  * Radar verilerine göre, Suriye’den atılan füze, Türk uçağını, Türk radarının uyarısının ardından jetin Suriye hava sahasından çıkmasından hemen sonra 13 deniz mili açıkta vurdu.

  * Radar verileri ile iletişim kayıtlarına dayalı olarak; “Bilgi verildikten yaklaşık 15 dakika sonra uçak düşürülüyor. Bu arada merkezde değerlendirme yapılarak vur emri verilmiş olması ihtimali yüksek” değenlendirmesi yapıldı.
  Telsiz kayıtları var

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, dün TRT’nin canlı yayınında, bu konuda şunları söyledi:
  “Genelkurmay Başkanlığımızdaki ve MİT’teki tüm radar görüntülerini, Türkiye’nin radar ve telsiz kayıtlarını ve Suriye içindeki iletişimleri de gözden geçirdik. Şu an elimizde telsiz ve radar kayıtları ile Suriye içindeki görüşmeler de mevcut. Bütün süreçte uçağımıza yapılan hiçbir uyarı yok. İlk misyonu yapıp Türkiye’ye dönerken kısa süre ile Suriye hava sahasına girmesi söz konusu, ama bu vurma olayıyla bağlantılı değil. Uçağın Türkiye’ye ait olduğunun bilinmesi beklenir. Ayrıca elimizde bazı telsiz kayıtları var bunun bilindiği yönünde. Suriye tarafı bize ilk andan itibaren ‘Bu uçağın Türkiye’ye ait olduğunu bilmiyorduk’ demişti ama bizim elimizdeki veriler farklı işaretler de gösteriyor.”

  Milliyet
  AYDIN HASAN/Ankara

+ Konu Cevapla
2 / 3 Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Türk Askeri Suriye'de Nöbette
  By LoNELy>MaN in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-30-2012, 13:31
 2. Malatya'da askeri helikopter düştü!
  By кıνıяcıк in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-19-2011, 09:43
 3. Malatya'da askeri uçak düştü
  By zıTTıRıq in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-23-2009, 11:33
 4. 2 askeri helikopter düştü
  By damla_13 in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-26-2009, 18:55
 5. Kalkan - Kalkan Nedir - Kalkan Hakkında
  By zeynep in forum Nedir
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-05-2008, 20:18

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375