+ Konu Cevapla
3 / 4 Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 SonuncuSonuncu
11 den 15´e kadar. Toplam 19 Sayfa bulundu
Like Tree37Likes

Rusya, Suriye ve İran Türkiye'ye karşı

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  Rusya, Suriye ve İran Türkiye'ye karşı Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #11
  ÇEVRİMDIŞI ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  7.506
  Tecrübe Puanı
  107374867

  Tanımlı NATO pilotu: Türkiye kasten işgal etti

  NATO pilotu: Türkiye kasten işgal etti


  Uluslararası havacılık sitesine konuşan bir NATO pilotu, Türkiye'nin Suriye hava savunma sistemlerinin savaşa hazırlık kapasitesini test etmek için hava sahasını kasten işgal etmiş olabileceğini söyledi.

  Uluslararası havacılık sitesi theaviationist.com'da bir makale kaleme alan David Cenciotti, bir ara Türkiye'de de uçmuş bir NATO pilotuna dayandırdığı sözlerinde, Türkiye'nin, Suriye hava savunma sistemlerinin savaşa hazırlık kapasitesini test etmek için hava sahasını kasten işgal etmiş olabileceğini, bunun ihtimallerden biri
  olduğunu yazdı.


  ÖNÜMÜZDE 3 SEÇENEK VAR


  Dün Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı "Uçak Türkiye radar sistemini test ediyordu" sözlerini hatırlatan yazar, Suriye'nin "kıyıdan 1 kilometre açıkta vurduk" sözlerini doğru kabul ederek yaptığı değerlendirmede, "Hala açıklanamamış bir şey var ki o da, bir (R)F-4'ün Suriye kıyılarından sadece 1 kilometre açıkta neden yüksek hızda alçak uçuş yaptığı... Önümüzde 3 seçenek var: Sürüş hatası, hava durumu veya hava savunma sistemleri hazırlık seviyesini test etmek için kasıtlı hava sahası ihlali...


  Sürüş hatası ihtimali hiçbir zaman yanlışlanamayacak olsa da, uçağın taşıdığı ekipmanlar, uçağın 2 pilot tarafından uçurulduğu gerçeği ve uçağın "tehlike bölgesi" yakınında uçtuğunu göz önüne aldığımızda, uçaktaki iki pilotun pozisyonlarının gayet farkında olduklarına inanmamız için yeterli neden var" dedi
  MUHTEMELEN SURİYE SAVUNMASINI TEST EDİYORLARDI

  "Uçağın Suriye hava sahasını ihlal ettiğindeki irtifası oldukça ilginç" diyen yazar, "Uçak aşırı alçaktan uçuyordu (ve muhtemelen optik olarak, radar kilidi olmaksızın vuruldu)" ifadesini kullandı. Yazar, bir NATO pilotunun kendisiyle görüşmesini şu sözlerle aktardı:
  "Yüksek hız-alçak uçuş yaptığınızda, ya düşman hava sahasına girip uçak üstündeki sensörleri (kayıt cihazlarını) kullanmak için garip bir deneme yapıyorsunuzdur, ya da bulutlar aracılığıyla gizlenmeye çalışıyorsunuzdur. Öte yandan, İstihbari Gözlem Keşif Uçuşu yaptığınızda 12 deniz mili mesafede uçmak oldukça saçma olsa da, bence Suriye hava savunma sistemlerini test ediyorlardı. Sanırım şimdi net bir fikre sahipler ve olaydan öğrendiğimiz en ilgi çekici ayrıntı da bu."

  SURİYE UÇAĞININ TÜRKİYE'YE KAÇTIĞINI SANMIŞ OLABİLİRLER


  Makaleyi kaleme alan Cenciotti, Suriye'nin uçağın Türk uçağı olduğunu büyük ihtimalle bildiğini yazdı. Ancak eğer bilmiyor idiyse,farklı bir durumun söz konusu olabileceğini aktaran yazar, "Uçağı Suriye'den kaçan bir Suriyeli pilot sanmış olabilirler ve Ürdün'e kaçan uçak gibi yeni bir utanç yaşamamak için Türkiye'ye varmadan düşürmek istemiş olabilirler" şeklinde yazdı. "İnsanlar, radar sistemini veya tepki süresini test etmek için hava sahasını ihlal etmeyi nadir görülecek bir olay olarak düşünse de, Türkiye ve Suriye için bu pek de nadir değil" diyen NATO pilotunun sözlerini aktaran yazar, NATO pilotunun daha önce 2. pilot olarak bir Türk F-16'sının arka koltuğunda uçtuğunu yazdı ve onun sözlerini şu şekilde aktardı: "Birkaç yıl önce, bir Türk jetiyle Diyarbakır'dan ikinci pilot olarak havalanmıştık. Rotamız bizi Suriye sınırına getirdi ve kol uçuşu sırasında radyo iletişimimiz bir anda bozuldu. Radyo sinyalimizin bozulması, görevin bir parçası değildi ve muhtemelen Suriye Silahlı Kuvvetleri'nin direkt bir eylemiydi."

  habertürk
  KARLALESİ, Kaileena and sus like this.

 2. #12
  ÇEVRİMDIŞI ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  7.506
  Tecrübe Puanı
  107374867

  Tanımlı NATO Türkiye için Suriye ile savaşa girmez

  NATO Türkiye için Suriye ile savaşa girmez

  ABD'nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Atlantic Council'in yayın koordinatörünün yorumu: Türkiye'ye ait bir keşif uçağının Suriye tarafından düşürülmesi, NATO'nun 5'inci Maddesi kapsamında harekete geçmesi olasılığını yeniden gündeme getirdi. Ancak böyle bir şey olmayacak.


  NATO SURİYE'YE SAVAŞ İLAN ETMEZ


  Antlaşma'nın ünlü 5'inci maddesi, nispeten kısa olmasına karşın genel anlaşıldığı biçiminden çok daha karmaşık:
  "Taraflar, Kuzey Amerika'da veya Avrupa'da içlerinden bir veya daha çoğuna yöneltilecek silahlı bir saldırının hepsine yöneltilmiş bir saldırı olarak değerlendirileceği ve eğer böyle bir saldırı olursa BM Yasası'nın 51'inci Maddesinde tanınan bireysel ya da toplu öz savunma hakkını kullanarak, Kuzey Atlantik bölgesinde güvenliği sağlamak ve korumak için bireysel olarak ve diğerleri ile birlikte, silahlı kuvvet kullanımı da dahil olmak üzere gerekli görülen

  Böylesi herhangi bir saldırı ve bunun sonucu olarak alınan bütün önlemler derhal Güvenlik Konseyi'ne bildirilecektir. Güvenlik Konseyi, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak ve korumak için gerekli önlemleri aldığı zaman, bu önlemlere son verilecektir."
  5. MADDE İLE İLGİLİ BİLİNEN YANLIŞLAR

  Twitter'da mesaj atan bazı yorumcular, söz konusu olayın Avrupa'da vuku bulmadığı ve bir NATO üyesinin topraklarına değil bir uçağının hedef alındığı gerekçeleriyle 5'inci Madde'nin işletilemeyeceğini öne sürüyor. Ancak 6'ncı Madde, her iki gerekçeyi de geçersiz kılıyor:
  "Madde 5 açısından, Taraflardan bir ya da daha çoğuna karş silahlı saldırı, aşağıdakileri de kapsar:
  - Tarafların Avrupa ya da Kuzey Amerika'daki topraklarına Fransa'nın Cezayir Bölgesine (2) Türkiye topraklarına veya Taraflardan herhangi birinin egemenliği altında olan ve Yengeç Dönencesi'nin kuzeyinde yer alan adalara yapılan silahlı saldırı;
  - Bu topraklarda ya da bu toprakların üzerindeki hava sahasında bulunan ya da Antlaşma'nın yürürlüğe girdiği tarihte Taraflardan herhangi birinin işgal kuvvetlerinin üslenrniş bulunduğu herhangi bir Avrupa toprağında veya Akdeniz'de, ya da Yengeç Dönencesi'nin kuzeyindeki Kuzey Atlantik bölgesinde bulunan Tarafların herhangi birine ait kuvvetlere, gemilere, ya da uçaklara yapılan silahlı saldırı."
  Burada uçak, 5'inci maddenin işletilmesini önünü açacak bir neden olarak uçakunsurundan açık bir şekilde bahsediliyor. Ve Türkiye etrafındaki bölge de Yunanistan ve Türkiye'nin katılımına ilişkin 1951 tarihli Protokolle yapılan değişiklik sonucu orijinal anlaşmaya dahil edildi. Aslında, İttifak'ın en temel taahhüdü olan 5'inci Madde şemsiyesinin altına girmemiş olsaydı, NATO üyeliği Türkiye'ye çok da bir fayda sağlamamış olacaktı.
  BİR SALDIRI SÖZ KONUSU DEĞİL

  Bununla birlikte, bu olaya verilecek yanıtın, 5'inci Madde kapsamından çıkarak kilit sözcük ise "saldırı". Türkiye, özellikle ortamın gergin olduğu bir dönemdeSuriye ile ortak sınırında hasmane bir tutum sergilemiş ve Suriye hava sahasını ihlal etmiştir. Her ne kadar uçağın vurularak düşürülmesi aşırı bir tepki olsa da,Esad rejimi bunun "bir saldırı" olmadığını söylemiştir.
  Sonuçta bunun tanımlanması da ABD Anayasası'nda üst düzey bir devlet görevlisinin azledilmsi için konulan "ağır suç ve kabahat" işleme eşiğinin belirlenmesinde olduğu gibi, kanaate dayalı bir karar. İlkinde bu kararı Temsilciler Meclisi, ikincisinde de ise Kuzey Atlantik Konseyi (KAK) alıyor.
  Ancak, KAK'ın bu olayı "bir saldırı" olarak nitelendireceğine ikna olmak güç. Öncelikle, 5'inci maddede verilecek yanıtın "BM Yasası'nın 51'inci Maddesinde tanınan bireysel ya da toplu öz savunma hakkı" çerçevesinde olması gerektiği beyan ediliyor. Suriye'nin savunma amaçlı bu aşırı hasmane yaklaşımı, özellikle de bir defaya mahsus olduğu göz önüne alındığında, saldırı olarak nitelendirilebilecek gibi görünmüyor. Türk pilotlarının, kendilerini korumak için öldürücü güç kullanma hakları baki kalmakla birlikte bu durumda Türkiye'nin ve hatta NATO müttefiklerinin bir misilleme de bulunmaları da BM Şartı'nın ihlali anlamına gelir.
  İkinci olarak, BM Şartı'nın 51'inci Maddesi'ne atıfta bulunan 5'inci Madde'de güç kullanımının amacı, "Kuzey Atlantik bölgesinde güvenliği sağlamak ve korumak" olarak tanımlanıyor. Olayın halihazırda sona ermiş olması ve Suriye'nin de benzer bir adım atma olasılığının çok düşük olması nedeniyle zaten güvenlik sağlanmış bulunuyor.
  NATO ÜYELERİ HEP BİRLİKTE EYLEME GEÇECEK ANLAMINA GELMİYOR

  Bir başka yanlış anlama da 5'inci Madde kapsamında yapılacak bir saldırının, otomatik olarak tüm NATO üyelerinin birlikte askeri eyleme geçmesi anlamına geldiği yönünde. Esasında KAK'ın 5'inci Madde'nin işletilmesine karar vermesi ilk adım. Nasıl bir yanıtın verileceği ise bundan sonra belli olur. Tüm saldırılar eşit değildir.
  5'inci Madde, Kuzey Atlantik Antlaşması'nın imzalandığı 1949'dan bu yana yürürlükte bulunuyor. Bugüne kadar da Afganistan'dan gelen el Kaide'nin ABD'ye terör saldırısı düzenlemesinin ardından yalnızca bir kez işletildi. O zaman da bile Müttefiklerin yanıtı temkinliydi:
  "Bu kapsamda, 5'inci Madde işletilmiştir ancak ABD'ye yönelik bu saldırının dışarıdan yönetilip yönetilmediğine ilişkin kesin bir hüküm bulunmamaktadır. Bu tarz bir hükme varılması durumunda her bir İttifak üyesi ne tarz bir yardım verebileceğini değerlendirmelidir. Pratikte ise Müttefikler arasında istişareler olacaktır. NATO tarafından toplu bir eyleme geçilmesine ilişkin karar Kuzey Atlantik Konseyi tarafından alınacaktır. ABD, BM Şartı altındaki hak ve yükümlülüklerine uygun olarak, kendi başına adımlar atabilir.
  Müttefikler, bu duruma karşı yanıt vermede gerekli gördükleri her türlü yardımı sağlayabilirler. Bu yardım illa askeri olmak zorunda değildir ve her bir ülkenin elindeki kaynaklara bağlıdır. Her üye, esas amacın 'Kuzey Atlantik bölgesinde güvenliği sağlamak ve korumak' olduğu noktasından hareketle nasıl katkıda bulunabileceğini değerlendirir ve diğer üyelerle istişare eder."
  Suriye konusunda ise elbette bu olay yoktan yere çıkmadı. Bir yılı aşkın bir süredir tansiyon yüksek seyrediyor. Bugüne kadar uluslararası alandan bir dizi kınama ve BM'den de çok sayıda karar çıktı. Bu seslere NATO ülkelerinin büyük bir bölümü de katıldı.
  Bununla birlikte, Rusya ve Çin'in vetolarından dolayı Güvenlik Konseyi de harekete geçemedi. Ve NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de defalarca NATO'nun Libya'dakine benzer bir şekilde Suriye'ye müdahale etmek gibi bir niyeti olmadığını beyan etti.
  Aynen Libya olayında olduğu gibi Batı'nın Suriye'ye müdahale etmesini de doğru bulmuyorum. Ayrıca yaşanan bu son olayın herhangi bir şeyi değiştireceğini de düşünmüyorum. Elbette, müdahale için çoğu sivil 20 bin civarında Suriyeli'nin hayatını kaybetmesi, olmaması gerektiği bir yerde uçan tek bir savaş jetinin düşürülmesinden daha güçlü bir zemin oluşturuyor.
  Yine de elimizdeki olgular ışığında bir şeyin değişmediğini net şekilde görebiliyoruz: Beşşar Esad'ın elinde hala güçlü ve kendisine sadık bir ordu var ve muhalefet de paramparça durumda. Dolayısıyla NATO'nun yapabileceği askeri bir eylem, Cuma sabahına göre daha cazip durumda değil.
  Dahası, olayın ardından Esad yönetimi durumu ustaca idare etti. Her ne kadar görevde kalmak için ne yapması gerekiyorsa yapacak durumda olsa da NATO veTürkiye ile herhangi bir savaşa girmek istemediği de açık.
  NATO'nun bu şartlar altında yeni bir savaşa başlamaya karar vereceğini düşünmek çok da inandırıcı değil.

  habertürk
  KARLALESİ, Kaileena and sus like this.

 3. #13
  VIP LoNELy>MaN Baktabul'un Çılgını LoNELy>MaN Baktabul'un Çılgını LoNELy>MaN Baktabul'un Çılgını LoNELy>MaN Baktabul'un Çılgını LoNELy>MaN Baktabul'un Çılgını LoNELy>MaN Baktabul'un Çılgını LoNELy>MaN Baktabul'un Çılgını LoNELy>MaN Baktabul'un Çılgını LoNELy>MaN Baktabul'un Çılgını LoNELy>MaN Baktabul'un Çılgını LoNELy>MaN Baktabul'un Çılgını LoNELy>MaN - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2012
  Bulunduğu Yer
  Antalya
  Mesajlar
  1.235
  Blog Yazıları
  22
  Tecrübe Puanı
  107374375

  Tanımlı Ce: Rusya, Suriye ve İran Türkiye'ye karşı

  Hepsi laf dır kesin anasını satım radyoda da diyordu Avrupa Birliği daima Türk lerin yanında hepsi laf mıdır artık nedir
  KARLALESİ likes this.

 4. #14
  Üyeliği durduruldu hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jun 2012
  Bulunduğu Yer
  YaLnızLığın Koynundan
  Mesajlar
  773
  Blog Yazıları
  9
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı Ce: Rusya, Suriye ve İran Türkiye'ye karşı

  Türkün Türkten Başka Dostu yoktur
  Kemal AtaTÜRK
  ZzeyneP likes this.

 5. #15
  ÇEVRİMDIŞI ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  7.506
  Tecrübe Puanı
  107374867

  Tanımlı Ce: Rusya, Suriye ve İran Türkiye'ye karşı

  Bence Amerika'nın amacı kışkırtıp savaş çıkarmak.
  Zaten ülkemizi bölmek için her ülke elinden geleni yapıyor.
  KARLALESİ likes this.

+ Konu Cevapla
3 / 4 Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 12-19-2012, 23:44
 2. Cevaplar: 14
  Son Mesaj: 10-13-2012, 04:22
 3. Rusya'dan Suriye çıkarması
  By Odysseia in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-03-2012, 14:57
 4. Rusya ve İran'dan Türkiye'ye Büyük Kazık
  By şeker_sarı in forum Ekonomi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-25-2009, 14:50
 5. 'PKK’ya karşı Türkiye-İran işbirliği'
  By deliqanli in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-16-2007, 19:08

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375