+ Konu Cevapla
1 / 4 Sayfa 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 19 Sayfa bulundu
Like Tree37Likes

Rusya, Suriye ve İran Türkiye'ye karşı

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  Rusya, Suriye ve İran Türkiye'ye karşı Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  VIP LoNELy>MaN Baktabul'un Çılgını LoNELy>MaN Baktabul'un Çılgını LoNELy>MaN Baktabul'un Çılgını LoNELy>MaN Baktabul'un Çılgını LoNELy>MaN Baktabul'un Çılgını LoNELy>MaN Baktabul'un Çılgını LoNELy>MaN Baktabul'un Çılgını LoNELy>MaN Baktabul'un Çılgını LoNELy>MaN Baktabul'un Çılgını LoNELy>MaN Baktabul'un Çılgını LoNELy>MaN Baktabul'un Çılgını LoNELy>MaN - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2012
  Bulunduğu Yer
  Antalya
  Mesajlar
  1.235
  Blog Yazıları
  22
  Tecrübe Puanı
  107374374

  Tanımlı Rusya, Suriye ve İran Türkiye'ye karşı  Suriye tarafından düşürülen askeri uçağın ardından kamuoyunda en çok merak edilen soru: Suriye'nin hedefi ne?

  Suriye tarafından düşürülen askeri uçağın ardından kamuoyunda en çok merak edilen soru; Suriye'nin Türk savaş uçağını vurarak asıl hedefinin ne olduğu sorusu…

  Kendi ülkesinde iç savaş yaşayan ve son bir yıldır da Türkiye ile sorun yaşayan Suriye'nin, Türkiye ile savaş tehlikesini göze alarak böyle bir hamle yapması, askeri ve stratejik açıdan mantıklı olarak değerlendirilmiyor.
  Birçok uzman tarafından yapılan açıklamalarda da Suriye'nin tek başına böyle bir saldırı yapamayacağı, İran ve Rusya'nın desteği ile saldırmış olabileceği konuşuluyor.

  İLK BİLGİ İSTİHBARATLA İLİŞKİLİ OLAN TV KANALINDAN

  NATO üyesi bir ülkeye ait savaş uçağının bilerek vurulması durumunda savaş tehlikesi ile karşı karşıya kalacak olan Suriye, uçağın düşürülmesinin hemen ardından da farklı bir strateji belirledi.


  Suriye'nin son iki gün içinde yapmış olduğu açıklamalarda sürekli olarak, uçağın Türkiye'ye ait olduğunu bilmiyorduk vurgusu öne çıkarılmaya çalışıldı.
  Zira, Suriye'nin radar görüntülerinde uçağın dost veya düşman olup olmadığını IFF denilen sistemle tespit edebiliyorlar. Bu sistemle uçağa ait her türlü bilgiye ulaşmak mümkün. Bu yüzden Suriye'nin "Türk uçağı olduğunu bilmiyorduk" açıklamaları Türkiye tarafından tatmin edici bir durum olarak değerlendirilmedi.

  Ayrıca düşürülen uçağın Türkiye'ye ait olduğunu ilk duyuran TV kanalının, Lübnan'daki Suriye ve İran istihbaratıyla bağlantıda olduğu Hizbullah'çı Menar TV'nin olması ve uçağın vurulmasından hemen sonra ortaya çıkan telsiz konuşmalarında ''vurduk'' anonsunun yapılması, Suriye'nin bu saldırıyı bilmeden yaptığı savunmasını da çürütüyor.

  UÇAK NEDEN DÜŞÜRÜLDÜ?

  Türkiye'nin Esed rejimine karşı muhalifleri desteklemesi ve Esed'in gitmesi yönünde Türkiye'nin almış olduğu sert tutum, Baas rejimi tarafından düşmanlıkla karşılanıyordu.

  Suriye'nin uçağı düşürmesindeki sebeplerden biri olarak, hafta içerisinde New York Times ve dış medya organları tarafından servis edilen bazı haberlerde "Türkiye ile CIA'nın ortaklaşa muhaliflere silah sevkiyatı yaptığı'' iddiası gösteriliyor.

  Uçağın düşürülmesi ile ilgili bir diğer ilginç iddia ise Rumlardan geldi. Rum medyası, Türk savaş uçağının "Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) tarafından icra edilmekte olan 'Dimitra' tatbikatını izlemek için görevlendirildiğini ve dönüşte de düşürüldüğünü'' yazması olaya farklı bir bakış açısı getiriyor.
  Rum tarafıyla ile ilişkili olarak bir diğer dikkat çekilen konu ise İsrail'in izlendiği iddiası.

  Türk istihbarat kaynaklarının verdiği bilgilere göre uçak, KKTC hava sahası ile İsrail ve Rum Kesimi'nin faaliyetleriyle ilgili bir uçuş yaptığı sırada düşürüldüğü iddiasıydı.

  FÜZE'Yİ RUSYA MI ATEŞLEDİ?

  Bütün bu iddialardan ayrı olarak merak edilen en önemli nokta ise; Suriye'ye en büyük askeri ve silah yardımı yapan, aynı zamanda Akdeniz'de de etkinliğini sürdürmek isteyen Rusya'nın uçağın düşürülmesinde bir etkisinin olup olmadığı sorusu…

  İstihbarat 'tan ulaşan bilgilere göre Suriye, Rusya'nın yerleştirdiği Buk M2 (SA-11) füze savunma sistemi ile Türk uçağını düşürdü. Suriye'nin yeni kurduğu bu sistemi ilk olarak Türkiye'ye ait bir uçak üzerinde denemesi ise stratejik açıdan mümkün gözükmüyor.

  Burada dikkat çekilen konu; Rusya, Çin, İran ve Suriye'nin ortak askeri tatbikat yapacağının iddia edilmesinin hemen ardından Türk savaş uçağının vurulması. Rus füze sistemi ile uçağı düşürerek, ittifakın Türkiye üzerinden ABD ve NATO'ya mesaj verme düşüncesinin iddia edilmesi.

  AKDENİZ 'DEKİ BÜYÜK OYUN

  Hafta içerisinde Suriye'ye askeri sevkiyat yapan Rus gemisinin, savaş uçağının düşürülmesinin hemen ardından demirlediği Kuzey Denizi'nden hareket etmesi, Rusya'nın Akdeniz'de ne kadar hassas olduğunu gösteriyor.
  Düşürülen Türk savaş uçağının Akdeniz'de keşif uçuşu yapıyor olması ise ayrıca üzerinde durulması gereken önemli bir nokta.

  Rusya'nın yıllardır Akdeniz 'de birçok silahlı mühimmat, hava savunma sistemi ve askeri yığınak yaptığı biliniyor. Suriye'deki direnişin başlaması ile Rusya ile birlikte Çin ve İran'ın da eklenmesi ile oluşan ittifak; Akdeniz 'de etkin bir hale gelerek Türkiye'ye karşı bölgede söz sahibi olmak istiyor.
  Amerika ve AB'nin Türkiye'yi öne sürerek Suriye'yi kontrol altına alıp Akdeniz üzerindeki etkinliğini artırma düşüncesi dörtlü ittifaka karşı sağlıklı bir proje olarak değerlendirilmiyor.

  Yaklaşık bir yıldır ABD ve AB'nin Türkiye'yi bölgede tek başına Suriye bataklığına sokmak istemesi, Çin, Rusya, İran ve Suriye'nin de Türkiye'nin tek başına savaşa giremeyeceğini bilmesi, Türkiye'yi bir çıkmaza sürüklüyor.

  NATO TOPLANTISI RİSKLİ

  Türkiye hem bu çıkmazdan kurtulmak hem de düşürülen uçağın hesabını sormak için Salı günü yapılacak olan NATO toplantısında bütün kozlarını oynayacak.

  Alınacak karar, sadece bölgeyi değil aynı zamanda küresel olarak da birçok dengenin değişmesine sebep olacağı için Türkiye açısından da büyük risk taşıyor.

  Ancak hem ABD'nin seçim dönemine girmiş olması hem de AB'nin yaşadığı ekonomik bunalım NATO'dan net bir karar çıkabilme ihtimalini düşürüyor. Çıkacak karara karşı hükümetin belirleyeceği strateji ise merakla bekleniyor.

  HABERLER.COM

 2. #2
  ÇEVRİMDIŞI ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  7.506
  Tecrübe Puanı
  107374867

  Tanımlı Bir çok ülke Türkiye lehine açıklama yaptı

  Bir çok ülke Türkiye lehine açıklama yaptı
  Tüm dünya ülkeleri, Türk uçağının uluslararası hava sahasında düşürülmesinin ardından, Türkiye için birleşti. Ortak tepki "Kabul edilemez..." İngiltere’den güçlü destek


  İngiltere Dışişleri Bakanı Willam Hague, Türk askeri uçağının düşürülmesini kınayarak, olaydan “ciddi biçimde” kaygı duyduklarını bildirdi. Hague yaptığı açıklamada, “Bu ölçüsüz eylemin, Suriye rejiminin ne kadar ileri gittiğini gösterdiğini” belirterek, “Suriye’nin bu davranışından sorumlu tutulacağını ve ülkesinin BM Güvenlik Konseyi’nde güçlü bir eyleme destek vermeye hazır olduğunu” kaydetti. William Hague dün ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile konuşmuş ve sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki resmi hesabında, “Desteğimi iletmek ve Türk askeri uçağının düşürülmesiyle ilgili endişemi ifade etmek için Türk Dışişleri Bakanı’yla konuştum” diye yazmıştı.

  ABD: Biz de arayabiliriz

  Amerikan Dışişleri Bakanlığı’ndan, Türk jetinin Suriye tarafından düşürülmesi konusunda açıklama geldi. Amerikan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “Konu henüz NATO’nun gündemine getirilmedi. Şu noktada tüm gelişmeleri izliyoruz, Türkiye’nin açıklama yapması daha doğru. Talep olursa arama çalışmalarına katılırız” dedi.

  Almanya: Endişeliyiz

  Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Türk askeri uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak, endişe içinde olduğunu söyledi. Westerwelle, Bangladeş’in başkenti Dakka ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, olayın tam olarak araştırılmasını isteyerek, ‘’Büyük endişe içerisindeyim. Zaten gergin olan bir durumun daha fazla tırmanmaması için her şeyin yapılması lazım’’ dedi.

  İtalya Suriye’yi kınadı

  İtalya Dışişleri Bakanı Giulio Terzi bu olayı kınarken, Salı günkü NATO toplantısında, İtalya olarak Türkiye’nin yanında yer alacaklarını açıkladı. İtalya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan ve “Türk keşif uçağının, Suriye uçaksavarları tarafından düşürülmesiyle ilgili açıklama” başlığını taşıyan açıklamada, “Esad rejimi tarafından gerçekleştirilen bu eylem, ciddi ve kabul edilemez bir eylemdir” denildi.

  İran’dan sakin olun uyarısı

  İran, Türkiye ve Suriye’ye “Soğukkanlı olun” çağrısında bulundu. İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, konu ile ilgili Türk mevkidaşı Ahmet Davutoğlu ile cumartesi gecesi yaptığı telefon görüşmesinde, her iki ülkeden konuya sabırlı ve soğukkanlı yaklaşmalarını isterken meselenin barışçıl yöntemlerle çözülmesini istedi. İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Salihi, sorunun diyalog ve hoşgörü çerçevesinde ele alınmasını umut etti” ifadesine yer verildi.

  haberaktuel
  KARLALESİ, sus and nikmikyok like this.

 3. #3
  Üyeliği durduruldu hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jun 2012
  Bulunduğu Yer
  YaLnızLığın Koynundan
  Mesajlar
  773
  Blog Yazıları
  9
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı Ce: Rusya, Suriye ve İran Türkiye'ye karşı

  isteyen istediği kadar karşı olsun uluslararası sularda silahsız olan bir uçağı düşürmeden önce düşünselerdi iran kim? rusya kim ?
  o uçağı düşürmek için
  1 uyarı yapılmadı
  2 kime ait tespiti gerekiyo
  3 o ucağı taciz etmesi gerekiyo

  eğer bu 3ü yapıldıktan sonra hala uçak gitmedi ise düşürme hakkına sahipler

  nato zaten mecburen girecek yanımızda savaşa sorun ne ?
  KARLALESİ, sus and ÇOOOK AŞIK like this.

 4. #4
  ÇEVRİMDIŞI ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  7.506
  Tecrübe Puanı
  107374867

  eylem İran ülkemizi üstü kapalı şekilde tehdit etti

  İran ülkemizi üstü kapalı şekilde tehdit etti  Suriye'nin Türk uçağını düşürmesinin ardından Tahran Radyosu'ndan yapılan açıklamada, Türkiye üstü kapalı tehdit edildi. Tahran Radyosu, Suriye'nin Türk keşif uçağının hava savunma sistemi tarafından düşürülmesine ilişkin yorumunda bu olayın, Türkiye ve bölgenin en sıcak gündemini oluşturduğu belirtildi.


  Bu olayın öneminin, gelecekteki sonuçları ile ilgili olduğunu kaydeden İran devlet radyosu, Türk askeri uçağının neden Suriye hava sahasına girdiğini araştırmak gerektiğini vurgulayarak şöyle devam etti:

  "Acaba bu olay kasıtlı mıydı, yoksa kaza ile mi oldu? İşte bu soruların cevabı belirleninceye dek söylenecek her söz sırf tahminlere dayalı olacaktır. Kimi uzmanlar bu olayla ilgili iki görüş gündeme getiriyor. Bu görüşlerden birine göre Türk savaş uçağı kasıtlı olarak Suriye hava sahasına girdi. Bu durumda nefsi müdafaa konusu gündeme geliyor ve uluslararası hukuk Suriye yönetimini haklı çıkarabiliyor. Ancak Türkiye'de bazı yetkililer savaş uçağının aşırı hız yüzünden farkında olmadan Suriye hava sahasına girdiğini ve bu yüzden olayı soğukkanlı bir şekilde araştıracaklarını belirtiyor. Ancak bu arada batılı çevreleri kaygılandıran esas mesele; Suriye'nin elinde Türkiye'nin Amerikan yapımı savaş uçağını düşürebilecek teknoloji bulunmasıdır. Batı'da bazı kaynaklar Türk savaş uçağının Suriye'de bulunan Buk – M2 adında çok gelişmiş bir hava savunma sistemi tarafından düşürüldüğünü belirtirken sistemin Rusya tarafından Suriye'ye verildiğini dile getiriyor."

  "ÇATIŞMA ANKARA'NIN YARARINA OLMAZ"

  Tahran Radyosu, Batı'nın kaygı duymasının arkasında Rusya teknolojisinin üstünlüğü olduğunu savunurken yorumunu şöyle sürdürdü: "Uzmanlar batının bir başka kaygısını, Rusya'nın Suriye'ye yüksek kapasiteli gelişmiş askeri techizat göndererek Nato'nun bu ülkeye karşı müdahalesi önünde kırmızı bir çizgi çizmesi şeklinde beyan ediyor. Bu tahminler, son günlerde Amerika'nın bölgedeki bazı ülkelerin üzerinden Suriyeli muhaliflere gelişmiş silahlar gönderdiğinin ortaya çıktığı bir sırada gündeme geliyor. Bu durumda Türkiye'ye ait bir savaş uçağının Suriye hava sahasını ihlal etmesi ve Şam yönetiminin kendini savunması ve uçağı düşürmesi, bölge içi ve dışındaki bazı ülkelere Suriye'nin içişlerine müdahaleleri konusunda bir nevi uyarı sayılıyor. Gerçi Türkiye Suriye olaylarına sürekli özel bir hassasiyetle yaklaştı, ancak şu aşamada şimdilik Nato'nun 5'inci maddesini devreye sokma konusunda karar veremediği anlaşılıyor. Aslında Ankara, böyle bir kararın bölgeyi büyük bir çatışmaya sürükleyeceğinden endişe ediyor, nitekim böyle bir çatışma durumu kesinlikle Ankara'nın yararına olmayacağı kesindir."

  MİLLİYET

  KARLALESİ, sus and hergele like this.

 5. #5
  Süper Üye ÇOOOK AŞIK Baktabul'un Çılgını ÇOOOK AŞIK Baktabul'un Çılgını ÇOOOK AŞIK Baktabul'un Çılgını ÇOOOK AŞIK Baktabul'un Çılgını ÇOOOK AŞIK Baktabul'un Çılgını ÇOOOK AŞIK Baktabul'un Çılgını ÇOOOK AŞIK Baktabul'un Çılgını ÇOOOK AŞIK Baktabul'un Çılgını ÇOOOK AŞIK Baktabul'un Çılgını ÇOOOK AŞIK Baktabul'un Çılgını ÇOOOK AŞIK Baktabul'un Çılgını ÇOOOK AŞIK - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  May 2012
  Bulunduğu Yer
  İSTANBUL..
  Mesajlar
  465
  Tecrübe Puanı
  43898340

  Tanımlı Ce: Rusya, Suriye ve İran Türkiye'ye karşı

  bu sorunlarınn çok ciddi bir olaya dönüşmemesi dileğimdir..
  KARLALESİ likes this.

+ Konu Cevapla
1 / 4 Sayfa 1 2 3 ... SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 12-19-2012, 23:44
 2. Cevaplar: 14
  Son Mesaj: 10-13-2012, 04:22
 3. Rusya'dan Suriye çıkarması
  By Odysseia in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-03-2012, 14:57
 4. Rusya ve İran'dan Türkiye'ye Büyük Kazık
  By şeker_sarı in forum Ekonomi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-25-2009, 14:50
 5. 'PKK’ya karşı Türkiye-İran işbirliği'
  By deliqanli in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-16-2007, 19:08

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375