Polisi vuran kadın, Taksim bombacısı çıktı!Polis memuru Zekeriya Yurdakul’u şehit ettiği öne sürülen iki şüpheliden Sultan I’nın geçen ay bir McDonald’s şubesine bomba koyan kişi olduğu tespit edildi. Sultan I, kendisini başörtüsü takarak gizlemeye çalışmış. İstanbul Gaziosmanpaşa'da bir polis memurunun şehit edildiği olaya karıştığı iddia edilerek polis tarafından görüntüleri basına dağıtılan Sultan I'nın 31 Mayıs’ta Fındıkzade McDonalds’ın tuvaletine bomba koyduğu ayrıca Ankara Kumrular'da patlayan bomba anında olay yerinde olduğu iddia edildi.


Gaziosmanpaşa'da terör örgütü DHKP-C tarafından düzenlenen silahlı saldırıda Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Zekeriya Yurdakul şehit olmuştu. Olayın ardından soruşturma başlatan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri çevredeki güvenlik kameralarından saldırıyı iki kişinin gerçekleştirdiğini belirledi. Teröristlerin görüntüleri çoğaltılarak karakollara gönderildi. İncelemelerini sürdüren ekipler olaya karışan kadın teröristin Sultan I. olduğunu tespit etti.

BAŞÖRTÜSÜ TAKARAK GİRMİŞ

DHKP-C’li teröristin peşinde olan polis, Sultan I'nın 31 Mayıs’ta Fındıkzade McDonalds'ın tuvaletine bomba koyduğunu da tespit etti. Güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde Sultan I. başörtüsü takarak McDonalds’a giriyor. Ardından tuvalete girip burada 12 dakika bekliyor. Saatli bomba düzeneğini tuvalete yerleştirdikten sonra McDonalds’tan ayrılan Sultan I‘nın kurduğu bomba temzlikçiler tarafından fark ediliyor. Temizlik görevlilerinin haber vermesi üzerine olay yerine gelen polis yaptığı incelemede, bombanın saatinin bozuk olmasından dolayı patlamadığını açıkladı.

Sol örgütlerin son dönemlerde muhafazakar bölgelerde yaşadığını ve muhafazakar insanlar gibi davrandığını belirten bir emniyet yetkilisi son zamanlarda sol örgüt elemanlarının başörtüsü ve pardesü kullanarak sosyal hayata karıştıklarını belirtti.

KIZINIZI GETİRİN

Sultan I'nın fotoğraflarının medyada yer almasının ardından çeşitli basın kuruluşlarından ve İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'dan şikâyetçi olan anne Cennet Güneş ifadesine başvurulması amacıyla Emniyet'e çağrıldı. Emniyet yetkilileri dün Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne gelen anne Güneş'e "Kızın şüpheli olarak aranıyor. Siz de 'Benim kızım yapmadı" diyorsunuz o halde kızınızı getirin. Buraya getirmek istemiyorsanız avukatlarınız aracılığıyla adliyeye götürün" denildi.

Kumrular'da gözaltına alınıp bırakılmış

Polisin incelemesinde ilginç bir detay daha ortaya çıktı. Ankara Kumrular Caddesi'nde geçen yıl düzenlenen bombalı saldırının ardından Sultan I'nın olay yerinde olduğu ve gözaltına alındığı belirlendi. Polis tarafından haksız yere gözaltına alındığını, amacının yaralılara yardım etmek olduğunu belirterek basına açıklama yapan Sultan I. "Yardım amacıyla oraya gitmiştim. Halkın içerisindeyken Terörle Mücadele polisleri beni gördü. Beni yanlarına çağırıp şüpheli gördüklerini söyledi. 'Devrimci olduğumu bildiğiniz için beni gözaltına alıyorsunuz' dedim. Beni apart topar gözaltına alıp götürdüler. Ellerinde kanıt olmadıkları için bıraktılar. Bir komplo yapabilirlerdi. Teşhir amaçlı, sesimi duyurmak için patlamanın olduğu yerde slogan attım" demişti.

Anneyi örgüt yönlendirdi iddiası

Polis memuru Zekeriya Yurdakul’u şehit ettiği belirtilen teröristin annesi Cennet G, kızı Sultan I’nın fotoğraflarının medyada yayınlanması sebebiyle perşembe günün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması yapan anne Cennet G, kızının terörist olmadığını ve polise saldırı eylemine katılmadığını iddia etmişti. İddiaya göre, örgüt elemanları, Sultan I. ve diğer teröristin fotoğraflarının medyada yer almasının ardından Sultan I'nın annesini tehdit ederek suç duyurusunda bulunmasını istedi.

BUGÜN