Dikkat! Gürültü yapana ceza...

İstanbul Boğazı’nda gürültü kirliliğine neden olan teknelere susturucu takılacak...

HT İSTANBUL

İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, yazın gelmesiyle birlikte İstanbul Boğazı’ndaki gürültü kirliliği için harekete geçti. Yoğun deniz trafiğinin neden olduğu ses kirliliğinin önlenmesi için çalışma başlatıldı. Vatandaşlardan gelen şikâyetleri dikkate alan müdürlük, İstanbul Boğazı’nda ticaret amaçlı tur ve gezi düzenleyen teknelere, gürültü kirliliğini ortadan kaldırmak amacıyla susturucu (waterlock) takacak. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, sadece geziteknelerini değil, Boğaz’da erken saatlerde olta ve balık avcılığı yapan ufak tekneleri de kontrol altına alacak. Zira bu teknelerin marin motor yerine pancar motor denilen makineleri kullandığı ve egzozlarında susturucu bulunmamasından dolayı aşırı gürültü yaptıkları yönünde yoğun şikâyetler var.

BİN 883 LİRA PARA CEZASI

Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği kapsamında iskele, liman gibi yerlerle deniz, koy, göl, boğaz, nehir gibi su yollarında kullanılan ulaşım araçlarının çevresel gürültü seviyesinin, 07.00-19.00 saatleri arasında 65 desibel A, 19.00-23.00 saatleri arasında 60 desibel A ve 23.00-07.00 saatleri arasında da 55 desibel A sınır değeri aşmaması gerekiyor. Denetimlerde çevresel gürültü sınır değerlerini sağlamayan deniz taşıtlarına bin 883 lira idari para cezası uygulanacak. Boğaz’da canlı müzik yapan gezi tekneleri
ne de gündüz 70 desibel A’dan, akşam 63 desibel A’dan, gece 55 desibel A’dan fazla olması durumunda para cezası verilecek. Ayrıca Boğaz’a kıyısı olan eğlence yerleri de yaz boyunca 14 kişilik ekiple denetlenecek.

habertürk