Halk Cephesi üyesi 5 kişilik bir grup, kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapılan yıkımları protesto etmek amacıyla bugün de Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önünde toplandı.Grup basın açıklaması yaparken belediye binasının protokol giriş kapısı önünde de aynı gruptan 3 eylemci slogan atmaya başladı.

Eylemcilere belediye binasını korumakla görevli özel bir güvenlik şirketine bağlı çalışan güvenlik görevlileri oldukça sert sekilde müdahalede bulundu.

Yere yatırıp, copladılar...

Güvenlik görevlileri, 3 eylemciyi yola yatırdı, copladı. Bir güvenlik görevlisinin sert müdahaleyle yere yatırdığı bir eylemci başını demirlere vurmaktan son anda kurtuldu. Yere düşen eylemciyi bu kez belinde ve omuzunda silah bulunan bir güvenlik görevlisi coplamaya başladı. Güvenlikçileri araya giren sivil polisler uzaklaştırdı.

Zabıtalar da eylemci avında

Ancak bu kez de zabıta ekipleri devreye girdi. Zabıtalar, direnen göstericileri karga tulumba yerde sürükledi. Basın açıklaması yapan grup da diğer 3 eylemciye destek verince uzun süre arbede yaşandı.

Çevik kuvvet de oradaydı

Arbedeye, belediye önünde önlem alan çevik kuvvet ekipleri müdahale etti. Polis, neredeyse eylemcileri zabıta ve güvenlik görevlilerinin elinden kurtararak gözaltına aldı. Eylemciler polis minibüsüne bindirilerek emniyete götürüldü.

Yıkımları protesto eden Halk Cephesi'ne üye gruplar, 3 gündür İBB önünde eylem yapıyor. Ancak eylemcilere her seferinde müdahale ediliyor. Çarşamba günü gerçekleşen ilk eylemde CHP milletvekili Mahmut Tanal başından yaralanmıştı. Tanal, kendisine zabıtaların vurduğunu belirtmişti.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER
Mynet