Akdeniz'de düşürülen ve içinde iki pilotun şehit olduğu Türk savaş uçağıyla ilgili flaş iddia.

22.06.2012 Cuma günü düşürülen uçağın ardından yapılan ilk ve son açıklamalarla birlikte süreç çok farklı bir boyutta ilerlemeye devam ediyor.

Uçağın düşürüldüğü akşam saatlerinde Erdoğan, Türkiye dönüşü düzenlediği basın toplantısında temkinli ifadeler kullanmıştı. Sonraki saatlerde açıklama yapan Suriye askeri yetkilileri, uçağın Suriye hava savunma sistemleri tarafından, Lazkiye'nin batısında düşürüldüğünü açıklamıştı.

Türkiye'de ise güvenlik zirvesinin ardından yapılan açıklamada, uçağın Suriye tarafından düşürüldüğünün anlaşıldığı duyuruldu. Suriye tarafı uçağın kendi karasularında uçaksavar ile vurulduğunu söyledi. Türkiye ise uçağın Suriye kıyılarından 13 deniz mili uzakta füze ile vurulup Suriye karasularına düştüğünü iddia etmişti.

FARKLI AÇIKLAMALAR

Başbakan Erdoğan, düşürülen uçağın hemen ardından yaptığı açıklamalarda Suriye'yi işaret ederek, ''Uçağımıza uluslararası hava sahasında hiçbir uyarı yapılmadan düşmanca ve hasmane bir şekilde saldırı düzenlenmiştir'' demişti.

Uçağın enkazındaki incelemelerin ardından ise farklı açıklamalar yapılmaya başlandı.

Genelkurmay, 11 Temmuz da yaptığı açıklamada; Enkaz parçaları üzerinde yapılan inceleme sonucu, herhangi bir petrol türevi, herhangi bir yangın başlatıcı ve hızlandırıcı madde profiline, organik ve inorganik patlayıcı madde artığına ve herhangi bir mühimmata ait olduğu değerlendirilen bir bulguya rastlanmadığını söyledi.

TSK iki gün sonra bir açıklama daha yaparak '' Uçağımızın uçaksavar ateşiyle düşürülme ihtimali ortadan kalktı'' diyerek tartışmaya farklı bir boyut kazandırdı.

Bu açıklamalarla Türkiye, kullanmış olduğu ''Suriye'nin düşürdüğü uçak'' söyleminin ardından ''Suriye tarafından düşürüldüğü iddia edilen'' söylemine geçmiş oldu.

ERDOĞAN TUZAĞA MI DÜŞÜRÜLÜYOR?

Bilindiği üzere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, verilen bilgiler doğrultusunda yaptığı grup konuşmasında Suriye'yi hedefe koymuştu. Ancak bir süre sonra Genelkurmayın yaptığı açıklamalarla bir tezatlığın olduğu ortaya çıkmaya başladı.

Şu aşamada ise kamuoyundaki durum, uçağımızın nasıl veya neden düştüğü henüz netlik kazanmış değil.

Tam bu noktada dünya derin devleti ile bağlantıları olduğu bilinen CFR'nin (ABD Dış ilişkiler Konseyi) Türkiye sorumlusu Steven Cook ilginç bir açıklama yaptı.

Cook; TSK'nın son açıklamasında '' Suriye'nin düşürdüğü'' ifadesi yerine '' Suriye tarafından düşürüldüğü iddia edilen'' ifadesini kullanmasının ardındaki niyetin Başbakanı beceriksiz ya da hilekâr durumuna düşürmek'' olabileceğini yazdı.

ABD MESAJ MI VERİYOR?

Enis Berberoğlu'nun Bilderberg toplantısına katılımının ardından uçak konusunda ABD'den ciddi anlamda bilgiler yayınlamaya başlayan Hürriyet gazetesi, G.kurmay'ın yaptığı açıklamalarla aynı günlere denk gelen önemli bir haber yayınladı.

Yayınlanan haber de bir ABD'li yetkilinin yaptığı açıklamalara bakıldığında ilginç işaretler verildiği göze çarpıyor.

ABD'li yetkili; "Uçak uluslararası sularda mı, Suriye karasularında mı vuruldu? Füzeyle mi vuruldu, uçaksavar ateşiyle mi? Ne fark eder? Sonuçta bizim için müttefikimizin bir uçağının vurulmuş olması önemli. Türkiye, bu konuda ne kadar çok yüksek sesle konuşursa o kadar inandırıcı olacağını düşündü. Sanırım o yüzden Başbakan'a açıklama yaptırdılar" diyor.

Ayrıntı: Yetkilinin bu açıklamasında iki önemli nokta var. Birincisi, bu açıklamada uçağın ne ile düşürüldüğünden ziyade Başbakana yaptırılan açıklama üzerinde duruluyor. Bir diğer nokta ise; ABD'li yetkilinin bu ifadelerinden sonra, TSK'nın söylem değiştiren açıklamasının aynı zaman dilimine
denk gelmesi.

ABD'li yetkili: "Elbette bu olayın detaylarının neler olduğunu Amerikan Yönetimi'nde görev alan ve bilmesi gereken kişiler biliyor. Ama şu anda Türkiye'de tartışma konusu olan hiçbir detayın bizim için kesinlikle hiçbir önemi yok." diyor.

Ayrıntı: Burada ABD'li yetkili, Türk kamuoyunun yanlış şeyleri tartıştığını ifade etmesinin yanı sıra, farklı bir bakış açısı ile olaylara yaklaşılması gerektiği noktasında yönlendirme yapıyor. Nitekim uçakla ilgili hem Arap medyasında hem de Batı medyasında çok önemli haberler yayınlandı.

İlk haberde, Suriye'de iki Türk uçağının yer aldığı ve diğer uçağın kurtulduğunun iddia edilmesi. Diğer haberde ise uçağı Rusya'nın manyetik bir saldırı ile uçağı düşürdüğü iddiası.

ÖNEMLİ İDDİA: UÇAK İÇERİDEN Mİ DÜŞÜRÜLDÜ?

Bütün bu iddialar medya da paylaşılırken önemli birimlerde konuşulan ancak medyaya yansımayan ilginç bir ayrıntı daha var. Haberler.com olarak aktarmak istediğimiz bu bilgi farklı bir çıkış noktası olacaktır.

Bilindiği üzere düşürülen uçağı modernize eden İsrail, Suriye konusunda nedense hiç gündem de gözükmüyor. Bugüne kadar Suriye'ye Golan tepeleri üzerinden birçok kez sert açıklama yapan İsrail, Suriye'de yaşanan kaosla ilgili bugüne kadar net bir açıklama yapmış değil.

İsrail'in modernizasyonu ile yapılan uçağa yüklenebilecek bir yazılım vasıtasıyla düşürülerek, Türkiye'nin Suriye'ye müdahalesinin sağlanmasının amaçlanmış olabileceği ihtimalini de değerlendiren birçok yetkili mevcut. Bu ülkelerden birinin de İsrail olduğu kamuoyu tarafından sık sık gündeme getiriliyor.

Burada medyada yer almayan iddia ise; uçağın Türkiye içindeki İsrail ajanları tarafından düşürülme ihtimalinin olması. Ayrıca uluslararası karasularında iki uçağın olduğu iddiası ise ilginç bir kapı daha açıyor.

İddiaya göre uluslararası karasularında iki uçağın olduğu ve kurtulan uçağın içteki İsrail ajanları ile irtibatta olduğu ve uçağın düşürülmesinde etkisinin olduğu ifade ediliyor. Asıl hedef ise burada hem Erdoğan hem de Türkiye olduğu iddia ediliyor.

Nitekim hem Türk devletindeki söylem değişikliği, hem de TSK'nın Suriye dışını ima eden açıklamaları, uçak konusundaki bilinmezliğin ve hedef ülkenin giderek farklılaşması son iddiaları daha da güçlendirmeye devam ediyor.

haberler.com