Köprülerden ücretsiz geçiş başladıFatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde yapılan tadilat çalışmalarından dolayı yaşanan trafik sıkışıklığına bir çözüm için geliştirilen köprülerden ücretsiz geçiş uygulaması bu gece itibariyle başladı.
Sabah 07.30 itibariyle her iki köprüde de yoğunluk giderek artıyor. Köprülerin ücretsiz olması trafiği rahatlatmazken, sürücülerin çoğu köprülerin ücretsiz olduğundan habersiz KGS gişelerinde kartları okutmaya çalıştı.Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı uyarınca, saat 00.00'dan itibaren FSM ve Boğaziçi köprülerinde gişe geçişleri ücretsiz oldu.Köprülerdeki ücretsiz geçiş uygulaması, FSM köprüsündeki bakım ve onarım çalışmaları bitene kadar devam edecek. Bakım ve onarım çalışmalarının tamamlandığı tarih, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından tespit edilecek. Ücretsiz geçiş uygulaması FSM'de ki bakım onarım çalışmaları bitene kadar sürecek.Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı uyarınca, saat 00.00'dan itibaren Fatih Sultan Mehmet (FSM) ve Boğaziçi köprülerinde ki gişe geçişleri ücretsiz oldu. Ücretsiz geçiş uygulaması, FSM köprüsündeki bakım ve onarım çalışmaları bitene kadar sürecek. İlk dakikalarda geçişlerin ücretsiz olmasına rağmen FSM Köprüsü'nde akşam saatlerinde yaşanan kazanında etkisi ile trafik yoğunluğu devam etti.

BİTİŞ TARİHİNİ KARAYOLLARI BELİRLEYECEK

Köprü geçişlerine "17 Temmuz Salı günü saat 00.00'dan itibaren bakım çalışmaları süresince köprü geçişleri ücretsizdir" yazılı pankartlar asıldı. FSM'yi kullanan araç sürücüleri, köprülerin ücretsiz olmasının trafiği daha da yoğunlaştıracağını ve ücretsiz olmasının birşey değiştirmeyeceğini belirttiler. Ayrıca FSM'de yapılan bakım ve onarım çalışmalarının tamamlandığı tarih, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından tarafından tespit edilecek.

SÜRÜCÜLER MEMNUN
Boğaziçi Köprü'sünde ise geçilerin ücretsiz olduğu bilmeyen bir vatandaş KGS veznesine gitti. Ücretsiz geçişten haberdar olmayan bazı vatandaşlar ise KGS gişelerinde köprü geçiş ücreti ödemeye çalıştı. Köprüden geçişlerin ücretsiz olduğunu bilmediklerini bildiren araç sürücüler, uygulamadan menun olduklarını dile getirdiler. Bir araç sürücüsü ise "İhtilal mi oldu? Biz zamlara alışığız" şeklinde şakınlığını dile getirdi. Bir karayolları görevlisi köprüden geçen araçlara, bayramın erken geldiğini, söyleyerek araçları geçiş için yönlendirdi ve "Beleş, beleş" şeklinde bağırdı. Boğaziçi Köprüsü'nden ücretsiz geçmek isteyen bazı araçlar ise gişeler öncesinde araçlarını durdurarak saatin 00.00 olmasını beklediler.

TRAFİK RAHATLAMADI
Boğaziçi ve FSM Köprülerinde köprülerin ücretsiz olması trafiği rahatlatmadı. Sabahın erken saatlerinden itibaren sürücüler yine yollarda kaldı. Çoğu sürücü ise köprülerin ücretsiz olduğunu bilmeden geçiş yaptı.

DHA