İstanbul Fulya'da bulunan 42 katlı Polat Tower'da yangın çıktı. Yangın nedeniyle gökyüzünü yoğun duman kapladı.Binanın dış cephe izolasyon sisteminde çıktığı belirlenen yangın, kısa sürede büyüyerek binanın önemli bir bölümünü etkisi altına aldı. Olay yerine çevre ilçelerden çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. İtfaiye ekipleri yangına dışarıdan köpükle müdahale ederken, özel donanımlı ekipler de yangına içeriden müdahale etti.

Yangın dolayısıyla Polat Tower’ın hemen yanındaki bir özel hastane ve benzin istasyonu da tedbir amaçlı boşaltıldı. Yangında rüzgarın da etkisiyle binadan kopan parçalar sebebiyle çevredeki çok sayıda araç yangından zarar gördü. İlk belirlemelere göre yaralı ve ölünün bulunmadığı yangında, çevredeki bazı vatandaşların dumandan etkilendiği öğrenildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ali Karahan, yangının kontrol altına alındığını ve ilk belirlemelere göre ölü yada yaralı bulunmadığını açıkladı.

Bu arada, görgü tanıkları yangının yaşanan bir patlamanın ardından meydana geldiğini iddia etti.

TAHLİYE EDİLENLER ANLATTI: "ÇOK BÜYÜK BİR YANGIN"

"26. katta oturuyorum. Anonsla birlikte tahliye edildik. İkinci anonsta yangının büyük olduğu söylendi. Hepimiz tahliye edildik. İtfaiye ve güvenlik elemanları çok büyük çabayla çalışıyorlar. Yanımızda bulunan hastane de dumandan muzdarip. "

Beşiktaş’ta bulunan 42 katlı Polat Tower Recidence’da çıkan yangın, ünlüleri de korkuttu.

Tahliyeler sırasında vatandaşların arasında ünlü Emrah’ın annesi de görüldü. Recidence’den tahliye edilen yaşlı kadın, “Bir şey yok dışarıdan seyrettik. Cana geleceğine mala gelsin” dedi.

SARIGÜL'DEN İLK AÇIKLAMA

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül olay yerine gitti. Sarıgül, "alt kalarda bir kıvılcımla yangın başlamış, banka şubesinden değil. İtfaiye çok kısa zamanda buraya ulaştı ve kontrol altına alındı. Yaklaşık 1200 kişinin yaşadığı bir bina. Yangın başladığında içerde bulunanlar anında tahliye edildi. Herhangi bir can kaybı ya da yaralı yok. Ama hala tüm daireler tek tek kontrol ediliyor" dedi.

KADİR TOPBAŞ'TAN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “13 dakika içerisinde itfaiye ekipleri buraya ulaştı, iftaiye ekipleri çalışmaları sürdürüyor. Büyük bir faciadan dönüldü, gökdelenler teknolojik yapılardır biz gökdelenleri daha sağlıklı görürüz, yangınlara karşı olsun, diğer afetlere karşı olsun. Bu bina akıllı olmasaydı, bu kadar donanımlı olmasaydı dumandan zehirlenmeler olabilirdi. Büyük bir facia atlatıldı, yangının çıkış sebebi itfaiyenin incelemesi sonucunda ortaya çıkacaktır. Şişli Belediye Başkanına da teşekkür ediyorum. Maddi kayıp meydana geldi ancak bu kaybı çok önemsemiyoruz yaralanma ve can kaybı olmadığı için mutluyuz” dedi.

ADNAN POLAT'TAN AÇIKLAMA

Adnan Polat ise, “Herhangi bir can kaybı yok, bütün katlar tahliye edildi binanın kendi sistemi sayesinde içeride herhangi bir hasar yok. Yangının neden çıktığını öğrenirsek bundan sonra ona göre gerekli tedbirler alınacaktır. En büyük mutluluğumuz güvenlik sisteminin çalışması, yaralanma ve ölüm olmaması” diye konuştu.

YANGININ NEDENİNİ AÇIKLADI

Vali Avni Mutlu, Polat Tower Residence’deki yangına ilişkin yaptığı açıklamada, ”Binanın dış cephesinde klimaların bulunduğu bölgede teknik bir problemden kaynaklanan yangın, kontrol altına alındı” dedi.

MARİN OPERASYONU

Polat Tower Residence’de çıkan yangının ardından tahliye edilenler, yaşadıkları paniği anlattı. Binada temizlik görevlisi olarak çalışan görevliler, duman görülmesinin ardından bütün binanın boşaltılmaya başlandığını ve insanların büyük panik yaşadığını söyledi. Bina sakinlerinden biri olan “Marin” isimli bir köpeğin kurtarılması ise sahibine büyük sevinç yaşattı.

Binada bulunan bin 500 kişinin yanı sıra müşterilere ait 6 adet köpek bulunduğu bilgisi de görevli personeli harekete geçirdi. Bu köpeklerden Marin’i kurtarmak için yapılan çalışma mutlu son ile noktalandı. Köpeğin alevler arasında kalmasına izin vermeyen bina görevlileri son bir hamle ile Marin’e ulaştı. Binanın tahliye koridorlarından geçerek arka kısma kadar getirilen Marin, burada bekleyenlerden birine verilerek dışarı çıkarılması sağlandı. Dışarıda bekleyen sahibine ulaştırılan Marin’in sahibi kadın sevinç gözyaşlarına boğuldu. Görevlilere teşekkür eden köpeğin sahibi, açıklama yapmadan yangın bölgesinden ayrıldı.

POLAT TOWER

Polat Tower Residence, Beşiktaş-Taksim-Şişli-Mecidiyeköy-Esentepe-Maçka-Nişantaşı-Teşvikiye çemberinin tam ortasında. Fulya Mahallesi, Yeşilçimen Sokak, No:12 Şişli'de bulunuyor.
Mynet