Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri'nde trafik yığılmalarına son vermek için getirilen ücretsiz geçiş uygulaması komediye dönüştüBoğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri'nden trafik yığılmalarına son vermek için onarım bitene kadar sürecek ücretsiz geçiş, gece yarısı saatler 24.00'ü gösterdiğinde başladı. Köprü yoluna giren sürücüler, saatler 23.55'i gösterdiğinde ücretsiz geçişten yararlanmak için 10 kilometre hızla seyredince araç kuyruğu oluştu. Birçok sürücü de araçlarını yolun sağına çekerek saatin dolmasını bekledi. Ücretsiz geçiş yazısı OGS gişelerinin üzerine bir pankartla asıldı. Ayrıca görevliler de sürücüleri uyararak geçişin ücretsiz olduğunu bildirdi. Ücretsiz geçişten haberi olmayan bazı sürücüler, "Bu kamera şakası. Ben ceza yemem" diyerek KGS kartını makineye uyarı yazılarına rağmen sokmaya çalıştı. Saat 00.30'da birçok sürücünün OGS yerine KGS'ye geçmek için gişeler önünde manevra yapması şaşkınlıkla karşılandı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN MÜJDELEMİŞTİ

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri'nden trafik yığılmalarına son vermek için onarım bitene kadar sürecek ücretsiz geçişler, geceyarısından itibaren başladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ndeki çalışma bitene kadar hem Boğaziçi hem de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden sürücülerin ücretsiz geçeceği müjdesi önceki gece saatler 24.00'ü gösterdiğinde uygulamaya başladı. Köprünün ortasından seyreden araçların tam karşısına gelecek noktaya OGS gişelerinin bulunduğu yere "17 Temmuz Salı günü saat 00.00'dan itibaren bakım çalışmaları süresince köprü geçişleri ücretsizdir" dövizi asıldı. Saatler 23.55 sıralarında köprü yoluna girmiş olan ve uygulamadan haberdar olan sürücüler 5 dakika erken geçip ücret vermek yerine zaman öldürmek için araçlarının hızını saatte 10 kilometreye düşürünce Boğaziçi Köprüsü üzerinde araç kuyrukları oluştu. Bazı sürücüler de gişeler önünde araçlarını yolun sağına çekerek saatlerin 24.00'ü göstermesini bekledi. Köprü Korumada görevli polis memuru araç sürücüleri bekleme yapmamaları konusunda uyardı.

SÜRÜCÜLER İNANAMADI

KGS gişelerine gelen görevliler "Boğaziçi Köprüsü'nden geçişler ücretsizdir" yazılarını kart okutma noktalarına yapıştırdı. Buna rağmen birçok sürücü KGS kartlarını makineye sokmaya çalıştı. 2 görevlinin "Geçişler ücretsiz. Bekleme yapmayın" uyarısına aldırış etmediler. Görevlilerin 1 saat sonra bağırmaktan sesleri kısıldı. Buna rağmen KGS gişelerinde araç kuyrukları oluştu. Bir sürücü hem görevlinin uyarısına hem de ücretsiz geçiş kağıdına aldırış etmeden "Kamera şakası bu değil mi? Ben ceza yemem ama" diyerek kartını okutmak için verdiği uğraş gülüşmelere neden oldu. Saatler 01.00'e yaklaştığında bazı araçlar OGS gişesi yerine KGS'ye gişelerine yönelmek için manevra yapması dikkat çekti.

Ücretsiz geçiş uygulaması Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ndeki bakım ve onarım çalışmaları sonrası hem Avrupa hem de Asya Yakası'na geçişlerde artan trafiğin rahatlamasını amaçlıyor.
HT