+ Konu Cevapla
1 den 5´e kadar. Toplam 5 Sayfa bulundu
Like Tree10Likes
 • 2 Post By
 • 5 Post By ZzeyneP
 • 1 Post By Odysseia
 • 1 Post By ZzeyneP
 • 1 Post By kral ati

Dedikodunun yararları!

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  Dedikodunun yararları! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  hayallerinde özgür кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Bulunduğu Yer
  >>мαуıη тαяℓαѕı<<
  Mesajlar
  14.275
  Blog Yazıları
  110
  Tecrübe Puanı
  107375338

  Tanımlı Dedikodunun yararları!

  Dedikodunun yararları!

  ‘Dedikodu ruhun gıdasıdır’ desek, sizce çok mu ileri gitmiş oluruz? Kimse dedikodusunun yapılmasını ya da adının dedikoducuya çıkmasını istemez. Ancak onsuz da olmuyor, çünkü içimizde birikenleri paylaştıkça rahatlıyoruz. Kötü şöhretiyle tanınan dedikodunun bünyemize faydalı diğer yüzüyle tanışmaya hazır mısınız?  İş çıkışı arkadaşlarınızla keyifli bir akşam yemeği için buluştunuz. ‘Merhaba’ der demez, görüşemediğiniz onca zamanda yaşadıklarınızı, başınızdan geçenleri büyük bir heyecanla birbirinize anlatmaya başlarsınız. Konu konuyu açar ve o keyifli muhabbetin sonu gelmesin istersiniz.


  İş ortamınızda neler olup bittiğini, yeni bir erkekle flört etmeye başladığınızı, ilk buluşmanın nasıl geçtiğini, heyecanınızı ya da yaşadığınız komik veya romantik anları anlatırken, bir bakarsınız ki kendi yaşadıklarınızdan çoktan kopup gitmiş başkalarının hayatıyla ilgili bir şeyler anlatıyor ve yorumlarda bulunuyorsunuzdur. ‘Kerem, Sevgililer Günü’nde Ceren’e evlenme teklif etmiş ve ona kocaman bir tek taş almış. Çok sevindim Ceren adına, darısı başımıza kızlar’ gibi cümleler kurulduğu anda dedikodunun çekim alanına çoktan girmişsiniz demektir.

  Aranızda; ‘Bunlar da dedikodu sayılıyorsa, peki biz ne konuşacağız’ diye soranlar olabilir. İşte kötü şöhretiyle namı yürüyen dedikodunun, her zaman kötü bir niyet taşımadığını gösteren en masum örneklerden biri bu. Başkalarının yaptığı yanlışlar, absürd davranışlar, başına gelen kötü olaylar ya da zayıflıklar hakkında konuşmak dedikodunun sözlük anlamına uysa da mutluluklar, başarılar hakkında konuşmanın da bir tür dedikodunu olduğunu çoğu zaman göz ardı ediyoruz. Bu yüzden dedikodusadece başkasını negatif anlamda eleştirmek ya da onu küçültmek anlamına gelmiyor.

  Dedikodu yap, stresini at
  Türk Dil Kurumu’nun tanımına göre dedikodu: ‘birilerini çekiştirmek ve kınamak üzerine yapılan konuşma’ anlamına geliyor. Bu haliyle dedikodu negatif bir anlam içermesine karşın, ister inanın ister inanmayın, hayatımızın yüzde 80’i aslında birilerinin hakkında konuşarak geçiyor. Üstelik bu, insanlar kalabalık gruplar halinde yaşamaya başladığından beri var olan bir gerçek.

  Eskiler; bulundukları grup içindeki her bir üyeyi teker teker gözlemlemek ve tanımak imkânsız hale geldiği için dedikodu ya da biraz daha yumuşatacak olursak söylentiler yoluyla birbirleri hakkında fikir sahibi olmaya başladılar. Bu yüzden de herkes kendi davranışlarına dikkat ediyor ve haklarında kötü bir şey konuşulmasını önlemeye çalışıyordu. Halen küçük gruplar içerisinde yanlış davranışlarda bulunan biri hakkında dedikodu yapmak ve o kişinin adını kötüye çıkarmak, yanlış davranışın engellenmesi ya da kimsenin bundan zarar görmemesini sağlamak için seçilebilecek yegâne yollardan biri olarak görülüyor.

  Dedikodu aynı zamanda toplum içerisinde sosyalleşmemizin en etkili yollarından biri, çünkü herhangi bir bilgiyi başkalarıyla paylaşmanın ve onlarla etkileşime geçmenin en kolay şekli. Üstelik dedikodunun bünyeye faydalı olduğu da bilimsel olarak kanıtlandı.

  Toplumsal düzeni korur
  Psikologların toplumu ya da bireyi koruma amaçlı yapılan dedikodunun etkileri üzerine yaptığı küçük bir araştırmada birinin arkasından konuşmanın aslında sosyal yararları olabileceği ortaya çıktı. Çalışmayı gerçekleştiren Toplum Psikolojisi Uzmanı Robb Willer; “Dedikodu kötü olabilir ama aynı zamanda iyi de olabileceğini gözden kaçırma eğilimindeyiz” diyor.

  Yapılan bir deney serisinin ilkinde araştırmacılar katılımcıların bir tür güven oyununu gözlemlemelerini istedi. Oyuncular bu oyunda cömertlikleri ve ellerindeki paranın ne kadarını karşı tarafla paylaşmak istediklerine göre puan kazanıyorlardı. İlk deneyde bu oyunu seyredecek olan 52 gönüllü kalp atışlarını ölçümleyen bir alete bağlandı. Oyunculardan biri hile yapıp bütün puanları kendisinde topladığında, bunu gözlemleyenlerin nabzının yükseldiği belirlendi. Gönüllü gözlemciler bu adil olmayan sonuç karşısında hayal kırıklığına ve haksızlığa uğramış hissettiklerini raporlarına not düştüler. Gözlemcilerin çoğu bu adil olmayan durum karşısında kendilerine fırsat tanındığı takdirde bir sonraki oyuncuya, karşı taraftaki kişinin hile yaptığını ve ona güvenmemesi gerektiğini anlatan bir not göndermek istediklerini belirtti. Buna izin verilmesinin ardından gözlemcilerin yükselmiş olan nabızları normal ritmine geri döndü. Bu sayede hem haksızlığa uğrayan kişinin kendini koruması için sosyal bir görevi yerine getirmiş oluyorsunuz hem de içinizde tuttuklarınızı başkalarıyla paylaştığınız için taşıdığınız yükü hafifletiyorsunuz. Doğal olarak stresiniz azalıyor. Bu bakımdan küçük pembe yalanlar ne kadar zararsızsa kötü niyet içermeyendedikodular da bir o kadar bünyeye ve hatta topluma faydalı diyebiliriz.

  İyi niyetli dedikodu
  Hepimizin içinde gizlenen bir kahraman yok mudur ki kötü bir durumu ya da birine zarar verebilecek bir şeyi önlemek istemesin? Aslında çok zor bir durumdur, biri hakkında negatif bir bilgiye sahip olup bunu başka biriyle paylaşıp paylaşmamaya karar vermek. Birini koruyayım ya da ona iyilik yapayım derken, yanlış anlaşılıp haklıyken haksız duruma düşmeniz ya da o kişiyi kırmanız an meselesidir. Diyelim ki o kişiyi korumak için sahip olduğunuz bilgiyi paylaştınız ama ya bu düşündüğünüz gibi olumlu bir sonuç doğurmazsa? Çünkü klişe bir laftır ama gerçekler acıdır ve iyilik yapayım derken, ona daha çok zarar verebilirsiniz. Çoğu kişinin başına gelmiş olma olasılığı yüksek bir durumdan yola çıkabiliriz aslında bu duruma bir örnek vermek gerekirse.

  En yakın arkadaşınız erkek arkadaşından ayrılmıştır. Çok üzgündür. Onu teselli etmek ve kafasını dağıtmak için elinizden ne gelirse yaparsınız. O, eski erkek arkadaşının adını içki masalarında sayıklayadursun, onun başkasıyla çoktan bir ilişki yaşamaya başladığınıve üstüne üstlük beraber olduğu kişinin de aynı iş çevresinden olduğunu öğrenirseniz, ne yaparsınız?

  Bıyık, sakal misali sussanız bir türlü, susmasanız başka türlüdür. “Keşke haberim olmasaydı” cümlesi sık sık aklınızdan geçer. Sahip olduğunuz bilgiyi paylaştıktan sonra en yakın arkadaşınızın daha mutlu ya da mutsuz olacağı ise duruma göre değişir.

  Sonuç ne olursa olsun, ister iyi ister kötü niyetli, dedikodu insan doğasının bir parçası ve büyük ihtimalle siz arkadaşınızı uyarmak ve onun daha fazla üzülmemesini sağlamak adına o ‘iyi’ niyetli dedikodunuzu çoktan yapmışsınızdır.

  Kim demiş kadınlar dedikoducu diye
  Diğer yandan 16. yüzyılın İskoçya’sında bir kadın olarak yaşamadığımız için kendimizi şanslı saysak yeri çünkü dedikodunun cezası eski çağlardaki birçok toplumda çok ağır ve hatta ölümcüldü. Kafanıza geçirilip ağzınıza bağlanan bir tür cezalandırıcı aletle halk önüne çıkarılıp teşhir edilmek kadar küçük düşürücü ve konuşmaya çalıştığınız her anda o aletin dilinizden sizi çekiyor olması kadar can acıtıcı bir şey olmasa gerek. Evet; ‘dedikoducu’ olarak ün salıyor olmak elbette hoş değil. Ancak kim ‘Hiç dedikodu yapmadım, asla da yapmam’ derse, bu da pek inandırıcı olmaz çünkü günlük yaşamın akışı içerisinde kimi zaman bilinçli olarak kimi zamansa farkında olmadan dedikodu yapıyoruz.

  Dedikodunun bu kötü şöhreti sıklıkla kadınlarla birlikte anılmasına rağmen yapılan bir araştırma erkeklerin de en az kadınlar kadar dedikoducu olduğunu ortaya çıkardı. Buna pek de şaşırmamak gerekir, çünkü insan doğasının bir parçası olan bir durumdan bahsediyoruz. Kadın ya da erkek olun, sosyal hayatımız içine girebilecek her türlü konuyla ilgili sürekli çevremizdeki insanlarla etkileşim ve iletişim içerisindeyiz. Hal böyle olunca ‘dedikoducu’nun cinsiyeti pek de olmuyor. Erkeklerin yaptığı muhabbette de işten güçten, sevgiliden, maçtan konuştuktan sonra ‘Burak, kız arkadaşı İpek’i aldatmış abi’ diye başlayan konular illa ki açılıyor. Bu yüzden yaptığımız sohbetlerin içinde az çok, iyi ya da kötü mutlaka dedikodu barınıyor.


  habertürk

  KARLALESİ and Kaileena like this.

 2. #2
  ÇEVRİMDIŞI ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  7.506
  Tecrübe Puanı
  107374867

  Tanımlı Ce: Dedikodunun yararları!

  Gıybet eden ve dinleyen, günahta ortaktırlar
  Hadis-i Şerif


  Dedikodu basit ruhlu insanların eğlencesidir
  Corneille


  Dedikodu da iyi niyet, kötü niyet fark etmez bence. 3. kişi yanınızda bulunmadan onun isminin bile geçmesi dedikodudur demişti din öğretmenim. Haklı da Bunun yararı olsa bu dünyaya olur, öteki dünyayı düşünen yok.

 3. #3
  VIP Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2012
  Mesajlar
  4.030
  Blog Yazıları
  82
  Tecrübe Puanı
  107374562

  Tanımlı Ce: Dedikodunun yararları!

  Ne yaptın Zeynep öyle

  Dedikodu yapması zevkli bile değil ki
  KARLALESİ likes this.

 4. #4
  ÇEVRİMDIŞI ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  7.506
  Tecrübe Puanı
  107374867

  Tanımlı Ce: Dedikodunun yararları!

  Ben göremiyordum linkleri isteyerek yapmadım
  Odysseia likes this.

 5. #5
  Demirbaş kral ati Baktabul'un Çılgını kral ati Baktabul'un Çılgını kral ati Baktabul'un Çılgını kral ati Baktabul'un Çılgını kral ati Baktabul'un Çılgını kral ati Baktabul'un Çılgını kral ati Baktabul'un Çılgını kral ati Baktabul'un Çılgını kral ati Baktabul'un Çılgını kral ati Baktabul'un Çılgını kral ati Baktabul'un Çılgını kral ati - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jul 2012
  Bulunduğu Yer
  Dünya :)
  Mesajlar
  694
  Tecrübe Puanı
  48675314

  Tanımlı Ce: Dedikodunun yararları!

  Yapmayalı dedikodu bile yararlı olmuş ha
  KARLALESİ likes this.

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 11-27-2012, 19:03
 2. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 08-24-2011, 15:15
 3. ağlamanın yararları
  By DarkNess in forum Cilt Bakımı
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 05-19-2011, 20:18
 4. zencefil yararları.
  By DarkNess in forum Sağlıklı Yaşam
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-15-2008, 15:07
 5. Ayranın Yararları
  By prenses in forum Sağlıklı Yaşam
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-16-2007, 13:26

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375