Türkiye'de sağlık alanında bir ilk.

Güncelleme:19 Temmuz 2012 05:52

Ağız ve Çene Cerrahı Dr. Nihat Tanfer , çene kemiği eriyen ve diş yapılma şansı olmayan bir hastaya Türkiye’de ilk kez devrim niteliğinde BOX teknik ile hayvandan alınan kemikle yepyeni bir çene kemiği yapt
Bu yöntemle bütün bir çene kemiğini yapmak da mümkün olacak

Biyorejenerasyon adı verilen yeni bir yöntemle hastanın kaybolan kemiğinin yerine BOX teknik ile hayvandan alınan doğal kemik blokları çeneye yerleştirildi. Bu yeni teknikle çene kemiği tamamen sıfırlanmış Erol Taktak adlı hastaya 4 cm boyunda ve 1,5 cm. yüksekliğinde yeni bir çene kemiği yapıldı.
Eskiden bu tip hastalara damak protezi yapılıyordu. Ve bu protezler hastanın ağzında kemik olmadığı için oynuyordu ve şikayetler devam ediyordu. Damak protezi yapılamayan hastalara da kalçadan ya da vücutlarının herhangi bir bölgesinden alınan kemikler konuluyordu ki bu da hasta için ikinci bir ameliyat demekti.
İtalyan Üniversitesi’nden Dr. Andrea Memoni ve Dr. Morella’nın 2 yıldır uyguladığı, “yapay çene” tekniğini, İtalya’da yaptığı çalışmalarla geliştiren Tanfer Klinik’den Dr. Nihat Tanfer, yöntemi Türkiye' ye getirdi ve diş şansı olmayan hastalara yepyeni bir olanak sundu.
DİŞLERİNİ KAYBEDEN HASTALARA UMUT
BOX teknikle, dişlerini kaybeden ve bu sebeple çene kemiği eriyen hastalara yepyeni bir çene yapılıyor. Bu yöntemle, sağlıklı dişlere kavuşma şansına sahip olan 53 yaşındaki Bankacı Erol Taktak, ağzının sol tarafında eski köprüsünün bakımını ihmal edince Taktak'ın çene kemiği zamanla eriyip iltihaplanıyor. Yapılan muayenelerde, çene kemiği eridiği için, implant şansı olmayan hastanın sorunlarının gün geçtikçe arttığı görülüyor.
YAPAY ÇENE
18 temmuz Çarşamba günü( bugün )saat 11.00'de Tanfer Klinik'te Erol Taktak’ı Box teknik ile 4 cm boyunda 15 milimetre genişliğinde yepyeni bir çene kemiğine kavuşturan Dr. Nihat Tanfer ,bu uygulamanın üzerinden 4 ile 6 ay geçtikten sonra implant yapılacağı belirtiliyor. Böylelikle hastanın Türkiye'nin ilk yapay çenesine ve sağlıklı dişlere kavuşacağına dikkat çekiyor.
NEDEN BOX TEKNİK?
* Kaybolan kemik hacmini onarıyor.
* Çeneye İmplant yerleşimin daha basit ve kolay olmasını sağlıyor.
* 3 boyutlu kemik iyileşmesi gerçekleşiyor.
* Kemiği tamamen iyileştiriyor ve orijinal şekline getiriyor.
* Çene kemiğini sadece fonksiyonel olarak değil estetik olarak da onarıyor.

kaynak:mynet