Anadolu İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Murat Öztürk, oruç tutanları tahrik etmenin bir insan hakkı ihlali olduğunu belirterek, tutanlarda tutamayanlara öfke duymamalı müslüman öfke ve kin insanı değildir dedi.


Bugün başlayan Ramazan Ayı'nın yılın en sıcak ve uzun günlerine denk gelmesi dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınlayan Anadolu İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Murat Öztürk oruç tutanlara saygı duyulması gerektiğini belirterek Ramazan Ayı'nın kardeşlik duyguları içerisinde geçirilmesini istedi.

Anadolu İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Murat Öztürk yazılı bir açıklama yaparak bu yıl yazın en uzun günlerinde Hakk'ın rızasını kazanma gayesi ile oruç tutanlara saygı gösterilmesini istedi.

Oruç tutanlarında tutmayanlara, tutamayanlara öfke duymaması gerektiğini belirten Öztürk oruç tutmayanlarında tutanları tahrik etmemeye özen göstermesinin, onları tahrik eder şekilde yiyip içmemesinin, halkın yoğun olarak bulunduğu noktalardaki işletme sahiplerinin kazanç hırsıyla hareket etmemelerinin insanlığın şartı olduğunu belirtti.

Öztürk, müslümanların uzun yaz günlerinde bütün azalarına oruç tutturma gayretinde olması gerektiğini belirtti.

Öztürk açıklamasını şu şekilde sürdürdü.
" Oruç günleri boyunca bizden, yemeden, içmeden ve içgüdülerimize uymaktan kaçınmamız; içimize, kalplerimize ve hayatlarımızın anlamına yönelmemiz istenir. Oruç tutmak, samimiyet demektir. Eksikliklerimizi, çelişkilerimizi ve hatalarımızı gözlemlemek; saklamayı veya yalan söylemeyi bırakıp, çabalarımızın merkezine kendimizi, hayatlarımızın anlamını ve önceliklerini koymak demektir.

Yemeğin ötesinde oruç; kendimizi incelememizi, sınırlarımızı alçakgönüllülükle tanımamızı ve kendimizi ıslah etmemizi gerektirir. Kendimize zaman ayırmalı, kendimize bakmalı, meditasyon yapmalı, kısacası düşünmeliyiz.Oruç tutmak dua etmektir. Dua etmek ise sevmektir."

SonDakika.com