Türk Kızılay'ı Somali'nin başkenti Mogadişu'nun yeniden inşaası için 77 iş makinesinin yanı sıra, 2 bin ton şeker ile 2 bin ton unu Somali'ye gönderdi.Türk Kızılay'ı Somali'nin başkenti Mogadişu'nun yeniden inşaası için 77 iş makinesinin yanı sıra, 2 bin ton şeker ile 2 bin ton unu Somali'ye gönderdi.

Somali'de kalıcı konutların oluşturulması ve başkent Mogadişu'nun baştan aşağı inşa edilmesi için finansmanı Türk Kızılayı tarafından karşılanan iş makinesi sevkiyatı için Mersin Limanı'nda tören düzenlendi. Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Somali'nin Ankara Büyükelçisi Mursal Sheikh Abdırahman, Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Sahil Güvenlik Komutanı Albay Rahim Çonguloğlu ile çok sayıda ilgili katıldı. Törende konuşan Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Türk Kızılayı'nın dünyanın her yerinde ihtiyaç sahiplerinin yanında olduğunu belirterek şöyle dedi:

"Bugüne kadar Somali'de 2 bin 600 çadırlık bir kent oluşturduk. 2 bin 600 çadırda 15 bin 600 Somalili ihtiyaç sahibini barındırmaktayız. Çadır kent dışındaki insanlarla birlikte Somali'de 25 bin kişiye günübirlik hizmet vermekteyiz. Artık Somali'de bebekler ölmemektedir, açlık çekilmemektedir, ilaçsızlıktan, gıdasızlıktan çocuklar ölmemekte hasta olmamaktadır."

Somali'nin Ankara Büyükelçisi Mursal Sheikh Abdırahman da, bu tür yardımların Türkiye'den genel anlamda yapılan yardımlara büyük bir katkı sağlayacağını ifade ederek şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz 2 yıllık zaman zarfı içerisinde Türkiye, Somali ulusunun yeniden yapılanmasına yönelik uluslararası gayret ve çabaların her daim ön saflarında yer aldı. Bu tür desteğin de Türkiye'den de gelmesi bizleri hiç şaşırmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti, Somali halkının kadim dostudur."

Konuşmaların ardından 'Afrika Açlık Çekiyor, Türk Kızılayı Yardıma Koşuyor' sloganı ile Türk Kızılayı'nca toplanan bağışlarla temin edilen 77 iş makinası, 2 bin ton şeker ile 2 bin ton un, gemiyle Somali'ye yola çıktı. - Mersin

SonDakika.com