Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesinde doğu kökenli vatandaşlar ile yerli halkın arasında başlayan tartışma taşlı sopalı kavgaya dönüştü.Kaymakam, emniyet müdürü ve komutanın araya girmesiyle olaylar güçlükle önlenirken, beldede halen gergin bir bekleyiş devam ediyor.


Video için tıklayınız.


Edinilen bilgiye göre; dün saat 14.30 sıralarında Dalyan’da bir otelin restaurant’ına gelen gençler, mekan sahipleri tarafından içeri alınmadıklarını iddia etti. Aslen Diyarbakırlı olan Murat H'nin işlettiği mekandan “Buraya Türkler giremez” denilerek dışarıya çıkarıldıklarını iddia eden gençler ile işletme sahipleri arasında tartışma yaşandı.
Tartışmanın ardından gençler mekanı terk ederken, saat 18.30 sıralarında yaklaşık 50 kişilik bir grup mekanı bastı.
Ellerinde sopa ve demir çubuklarla mekanın kapı, pencere, masa ve sandalyelerini kıran ve zarar veren grubun saldırı karşısında restoran çalışanları üst katlara kaçtı. Grup üst kata taş yağmuruna tutarken, çalışanların da öfkeli kalabalığa molotof kokteyli ile karşılık verdiği öne sürüldü.


Olayı haber alan Dalyan Jandarma Karakol Komutanlığına bağlı ekipler mekana gelip olaya müdahale ederken, olayı duyan vatandaşların ve grup yakınlarının çoğalması üzerine ekipler takviye kuvvet istedi. Ortaca İlçe Jandarma Komutanlığı, Muğla İl Jandarma Alay Komutanlığı, Ortaca İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Dalaman Havalimanından Polis ekipleri Dalyan’a geldi. Zaman zaman jandarmanın havaya ateş ettiği olaylarda, otele girmek isteyen kalabalık güçlükle önlenirken, öfkeli kalabalığa dağılmaları için uyarı yapıldı.


Kaymakam Mustafa Gürdal, Jandarma Bölük Komutanı Jandarma Yüzbaşı Cumali Tosun ve İlçe Emniyet Müdürü Selami Bıçakçı, kavga eden iki grubun arasında girerek olayların daha da büyümemesi için tarafları ikna etmeye çalıştı. Jandarma havaya ateş ederek grubu dağıtmaya çalıştı. Otelin etrafını güvenlik çemberine alan jandarma, grubun otele girmesine izin vermedi.

Olayda hafif şekilde yaralandığı belirtilen ancak kimlikleri öğrenilemeyen 3 kişi hastaneye kaldırılırken, olayla ilgili ilk aşamada yaklaşık 20 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Beldede halen gergin bir bekleyiş devam ediyor. olayların yeniden patlak vermemesi için Kaymakam Mustafa Gürdal, Jandarma Bölük Komutanı Jandarma Yüzbaşı Cumali Tosun ve İlçe Emniyet Müdürü Selami Bıçakçı da ikna girişimlerini sürdürüyor.

/ Mynet Haber \