Çanakkale'de her yıl geleneksel olarak düzenlenen yarışa farklı ülkelerden katılan yaklaşık 500 kişi Boğaz'ı yüzerek geçti.

Çanakkale'de her yıl geleneksel olarak düzenlenen yarışa farklı ülkelerden katılan yaklaşık 500 kişi Boğaz'ı yüzerek geçti.

Leandros'un boğazın diğer yakasında yaşayan sevgilisi Hero'ya yüzerek ulaşmaya çalışırken öldüğü hüzünlü hikayeden ilham alarak her yıl geleneksel olarak düzenlenen yarış, çok sayıda ülkeden yaklaşık 500 kişiyi buluşturdu. Saat 13.00'te Eceabat ilçesinde iskeleden denize atlayan yüzücülerin güvenliği için Çanakkale Boğazı transit gemi geçişlerine kapatıldı. Yüzücülere balıkçı tekneleri refakat etti. 3,5 mil yüzerek Boğaz'ı geçmeleri için 90 dakika süre tanınan yüzücüler hem uzun parkurla hem de poyrazın oluşturduğu büyük dalgalarla mücadele etmek zorunda kaldı. Yarışçılara tanınan 90 dakikalık süre dolduktan sonra yarışmanın sona erdiği anons edilerek halen denizde bulunan yüzücüler kayıklara alındı.

Yarışmanın genel klasmanında 54.28'lik derecesiyle Alper Köksoy birinci, 55.02'lik derecesiyle Turgut Esen ikinci ve 55.25'lik derecesiyle Efe Erduran üçüncü oldu. Bu üçlü aynı zamanda erkekler klasmanının da ilk üç sırasını oluşturdu.

Bayanlarda ise 1.03,43'lük dereceyle Jenny Whiteley birinci, 1.05,39'luk dereceyle Nardee Brims ikinci ve 1.08,43'lük dereceyle Christine Van Der Spuy üçüncü oldu.

Genel klasman birincisi Alper Köksoy, "Bu birinciliği teröre verdiğimiz şehitler için alıyorum. Burada yüzmek, birinci gelmek onlar için gurur verici. Bu benim başarım değil, onların bana verdiği azimdir. Bu teröre karşı yapılan bir eylemdir" dedi.

Engellilerde ise 1.14,31'lik dereceyle Emrah Özsevim birinciliği, 1.16,08'lik dereceyle Ali Uzun ikinciliği, 1.17,47'lik dereceyle Berk Kamahlı üçüncülüğü elde etti. Engelli yüzücülerden bazıları, protez bacaklarını Çanakkale'de bırakarak Eceabat'tan denize atladı. Protez bacaklar, yüzücülerin kıyıya çıkacağı iskelede bekletildi. Denizden çıkan yüzücüler, dinlendikten sonra protez bacaklarını takarak ödül törenine katıldı. - ÇANAKKALE

SonDakika.com