11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları şenliğinde, 20 ülkeden 70 öğrenci

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları kapsamında 20 ülkeden 80 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen Mardin etkinliğinde, Tükçe, Kürtçe ve Arapça şarkılar söylendi.

Mardin 21 Kasım Şehir Stadı'ndaki etkinlik, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Kazakistan ekibi öğrencileri Vali Ahmet Cengiz'e çiçek sundu. Etkinliğe dünyanın en uzun insanı olan Sultan Kösen de katıldı. Kösen'e yoğun ilgi gösterildi.

Etkinlikte konuşan Valii Ahmet Cengiz, bir zamanlar Türkiye'de yabancıların açtıkları okullarda okumak isteyen ve bu ayrıcalığı yaşamak isteyen binlerce vatandaşın olduğunu belirterek, "Ama bugün dünyanın birçok ülkesinde Türkiye Cumhuriyeti'nin yetiştirdiği insanlar, öğretmenler, işadamları okullar açarak o ülkelerin insanlarına hizmet etmek bahtiyarlığına ulaştıkları gibi o insanlar da o okullarda okumak için yarışıyorlar" dedi.

Konuk öğrencilere de seslenen Cengiz, Mardin'in coğrafi ve kültürel zenginlikleriyle dünyada eşi olmayan bir yer olduğunu ifade ederek, en çok da Mardin'in hoşgörüsünü sevdiklerini söyledi.

Etkinlikte, düzenleme komitesi üyeleri ile katkıda bulunanlara plaket verildi. Konuk öğrenciler seslendirdikleri şarkılarla izleyenleri coşturdu. Sanatçı Berdan Mardini'nin Irak'tan gelen Siver adlı çocukla türkü söylemesi yoğun alkış aldı.

Etkinlik, havayi fişek gösterileri ve birlikte söyleyen şarkıların ardından sona erdi.por Salonu'nda yapılan şenlikte, farklı ülkelerden gelen öğrenciler Türkçe şarkılar seslendirdi, yöresel oyunlarla sahne aldı.

Etkili olan sağana rağmen, stadı dolduran vatandaşlar semsiye ve poşetlerle yağmurdan korunmaya çalıştı. Bazı öğrenciler de battaniye yardımıyla ısınmaya çalıştı. Yöresel kıyafetlerle sahneye çıkan 20 ülkeden 70 öğrenci, türküler söyledi, gösteriler sundu.

Eski Sağlık Bakanı, AK Parti Erzurum Milletvekili Recep Akdağ, programda yaptığı konuşmada, muhteşem bir ortam olduğunu ifade ederek, "Geçen yıl da aynı güzelliği görmüştük. Herkesin gönlünü ifade etmek gerekirse bu kardeşlik, birbirine karşı sevgi, saygı ve hoşgörüdür. Cenabıhak bu kardeşlik duygumuzu, hissiyatımızı artırsın. İnanıyorum ki bu kardeşlik duygusu Türkiye'den yükselen, buraya gelen çocuklarımız, gençlerimiz, bütün dünyaya yayılan bir ışık haline gelecektir" diye konuştu.

AK Parti Genel Merkez Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Cengiz Yavilioğlu da gönül erlerinin birçok şeyden vazgeçtiğini belirterek, "Anadan, babadan, paradan, puldan, sahip oldukları kariyerden, makamdan, mevkiden vazgeçtiler. Rabbim onları kendi rızasıyla lütuf eylesin. Ben kardeşlerimin, Türkiye'yi dünyaya taşıdıkları için dünyayı da Türkiye'ye getirdikleri için hepsine teşekkür ediyorum" dedi.

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak ise "Bu yağmura rağmen sabırla, saygıyla, sevgiyle bekliyorsunuz. Hepinizi kutluyorum. Dünyanın dört bir tarafında, 140 ülkede Türkçe konuşuluyor. Sevginin, saygının dili, huzurun barışın dili konuşuyor" ifadesini kullandı.

Programa katkı sağlayan kurum, kuruluş ve şirket temsilcilerine teşekkür plaketi verildi.

MALATYA'DA HALAYLAR ÇEKİLDİ
11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın Malatya etkinliğinde 25 ülkeden 90 öğrenci gösteri sundu.

Etkinlik için İnönü Stadı'nı dolduran vatandaşlar saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı'nı okudu. Daha sonra çocuklar sırayla sahneye gelerek Türkçe ve Kürtçe şarkılar söyledi, şiirler okudu, ardından birlikte halay çektiler.

Gösterilerin ardından sahneye gelen Vali Vasip Şahin, dünya çocuklarından Türkçe şarkılar dinlemenin gururunu yaşadıklarını belirterek, bu mutluluğu yaşatanlara teşekkür etti.

Bu etkinlikte asıl katkının öğretmenlere ait olduğuna vurgu yapan Şahin, "Dünyanın dört bir tarafına dağılıp, arkasına bakmadan hizmet eden o değerli kahramanlara selam olsun. Onlar Necip Fazıl Kısakürek'in dediği gibi sağına ve soluna bakmadan bir adım öne geçerek, 'ben varım' diyen, tüm cihana bizim medeniyetimizin nakışlarını ilmek ilmek işleyenlerdir" diye konuştu.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır da öğrencileri yetiştirenleri kutladı. Etkinliğe katılan çocukların barışın temellerini attığını kaydeden Çakır, "Bu güzel çocuklarımızı şehrimizde, Malatyalıar adına ağırlamaktan çok büyük bir mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. İnşallah bu sevgi, coşku, barış ve kardeşliğin temelleri göle atılan taşın oluşturduğu damla gibi dünyanın dört bir tarafına yayılacak. Buna insanlığın ihtiyacı var" ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından etkinliği düzenleyen ve buna katkı sunan sivil toplum örgütlerine ve işadamlarına plaket verildi.

Programa, AK Parti Malatya milletvekilleri Öznur Çalık, Mustafa Şahin, Cemal Akın, İl Başkanı Bülent Tüfenkci, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Muzaffer Sayın, CEM Vakfı Malatya Şubesi Başkanı Eşref Doğan, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aygün, Senegal'in Malatya Fahri Konsolosu Faruk Baştürk de katıldı.

Türkçe sevdalısı çocuklar Kütahyalılarla buluştu

11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları için Kütahya'ya gelen dünya çocukları, Dumlupınar Stadı'nda 60 bini aşkın kişiye unutulmaz bir akşam yaşattı.

Stadyuma sığmayan Kütahyalılar, etkinliği yan sahalardaki dev ekranlardan takip etti. Şölende Güney Afrikalı Muhammed'in Orhan Gencebay'ın Hatasız Kul Olmaz şarkısını söylemesi, Moldovalı öğrencilerin Burdur yöresi halk oyunları, Tunuslu öğrencinin Harmandalı şarkısı eşliğinde oynayan Ugandalı efeleri büyük beğeni topladı.

Büyük coşkuyla geçen gecede 14 ülkeden 80 öğrenci muhteşem bir performans sergiledi. Stadyumu dolduran binlerce Kütahyalı şiirler, şarkılar ve halk oyunları gösterileriyle coştu.

Etkinlik boyunca Moldova, Arnavutluk, Nepal, Sırbistan, İsveç, Makedonya, Kırgızistan, Uganda, Bulgaristan, Tunus, Endonezya, Güney Afrika, Azerbaycan, Tacikistan, Sri Lanka ve Almanya'dan öğrenciler sahne aldı. Program sonrasında sponsor firmalara plaketleri İl Emniyet Müdürü Kadir Akbıyık, Belediye Başkanı Mustafa İça, Milletvekilleri Prof. Dr. Vural Kavuncu, Prof. Dr. İdris Bal ile Kütahya Valisi Şerif Yılmaz tarafından takdim edildi.

Plaket töreninde konuşan Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, "Bugün kuruluşun ve kurtuluşun şehri, Anadoluyu coğrafya yapan bu insanların kültürünü dünyanın dört bir kıtasında yaşatıldığını örnekleri ile gördük. Oralarda görev yapan çok değerli arkadaşlarımı kutluyorum" dedi.

Ajanslar