Taksim Gezi Parkı'nda başlayan ve kısa zamanda Türkiye'ye yayılan protesto eylemleri sürecinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile AK Parti 'nin İstanbul milletvekillerinin yaptığı görüşmede gergin anlar yaşandığı iddia edildi.

Vatan'da yer alan habere göre toplantıda AK Partili vekiller Topbaş'ı "süreci iyi yönetememekle" eleştirdi. Olayların yayılmasına, ilk günlerdeki polisin orantısız güç kullanımının yol açtığını savunan bazı AK Partili vekiller şu görüşleri dile getirdi:

"Gezi Parkı'nda çevre duyarlılığı ile başlayıp, daha sonra farklı boyutlara ulaşan eylemlerde sizin ve Vali Bey'in yaptığı hataların büyük etkisi oldu. O süreçte eylemcilerle irtibat kurulup, kamuoyuna projelerle ilgili tatmin edici bilgi verilip yapılmak istenen ne anlatılsa, yatıştırıcı açıklamalar yapılsa iş çığrından çıkmazdı. Hem siz hem de Vali Mutlu süreci iyi yönetemediniz. Bu anlamda tam anlamıyla sınıfta kaldınız. Taksim ve Gezi Parkı'ndaki projeler doğrudan Büyükşehir Belediye Başkanı olarak sizin yönetim ve yetki alanınıza giriyor. Çevre duyarlılığı ile oraya gitmiş, çoğunluğu apolitik o gençlerle daha işin başında diyalog kurup bir çay içseniz, dertlerini dinleseniz olaylar bu şekilde gelişmezdi. Bunu yapması gereken kişi sizdiniz. Ama yapmadınız. İşi Başbakan'a bıraktınız. Neden Başbakan'ı bu konuda muhatap ve hedef haline getirdiniz?"

Topbaş'ın eleştiri ve tepkiler üzerine kendisini "Bana bir talimat verilmedi ki" sözleriyle savunduğu öğrenilirken, bu cevaba bazı vekillerin "Sen seçilmiş belediye başkanı değil misin ne talimatı?" sözleriyle daha sert tepki gösterdiği öne sürüldü.

Bu arada bölge milletvekilleri arasında Topbaş'ın yerel seçimlerde yeniden aday gösterilme şansının azaldığı konuşulurken 3. köprüye "Yavuz Sultan Selim" isminin verilmesinin ardından başlayan tartışmalar sonrası İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ismi dillendirilen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da bu ilden adaylığa sıcak bakmadığı iddia ediliyor.