Yerel seçimlere kısa bir süre kala Ankara’da aday borsası da açıldı. Avrupa Birliği (AB) Bakanı Egemen Bağış’ın iftar yemeğinde veda mesajı vermesi, adaylık borsasının hareketlenmesine neden oldu. Bağış’ın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadir Topbaş ’ın yerine aday gösterileceği Bağış’ın bu nedenle veda konuşması yaptığı öne sürüldü. Ancak AK Parti yönetiminin, Egemen Bağış’ın büyükşehir belediye başkanlığına karşı çıktığı, bunun yerine Bağış’ı Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na uygun gördüğü öğrenildi. Bağış’ın, Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına Ankara kulislerinde kesin gözüyle bakılıyor.

Taraf'ta yer alan habere göre AB Bakanı Egemen Bağış’ın, geçtiğimiz günlerde Ankara’daki iftar yemeğinde “Bu sizinle AB Bakanı olarak son iftarım” demesinin sırrı çözüldü. Ankara kulislerinde dolaşan bilgilere göre, bir süredir önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerde belediye başkanlığı adaylığı isteyen Bağış’a kısmen onay çıktı. Bağış ilk etapta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı istedi. Ancak, Bağış, “Kadir Abi ve Binali Bey” gibi güçlü adayları geçemedi. Bunun yerine, Gezi Parkı Eylemleri’ni başarılı bir şekilde yönetemediği için parti içinde eleştirilen Beyoğlu Beleye Başkanı Ahmet Demircan’ın yerine Bağış’ın gösterilmesi kararlaştırıldı. Son dakikada bir değişiklik olmazsa, Egemen Bağış, Beyoğlu Belediye Başkanı olacak.

* Egemen Bağış, Taraf'ta yer alan bu iddialar için Twitter hesabından "Medyada 'Misbah'ın koltuğuna göz dikti' başlıklı haberler tamamen asılsız, kasıtlı fitne çabalarıdır. Ülke ve milletimin hizmetkârıyım" şeklinde açıklama yaptı.