Günde 1 milyon kişiyi taşıyacak Marmaray
Günde 1 milyon kişiyi taşıyacak Marmaray, sera gazı emisyonunu azaltmanın yanında hava kirliliğine neden olan karbonmonoksit, azotoksit, metan olmayan hidrokarbon gazlarını da azaltacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İstanbul’un iki yakasını birbirine bağlayan Marmaray'ın İstanbul’un trafiğini rahatlatmasının yanında kentin hava kirleticileri ile sera gazı emisyonlarını da azaltacağı belirtildi.

Marmaray sayesinde İstanbul’da yılda 130 bin ton sera gazı azaltımının sağlanacağı bildirilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Yılda yaklaşık 154 milyon 791 bin 972 aracın geçtiği İstanbul Boğazı’ndan havaya salınan sera gazı emisyonu 44 milyon ton. Marmaray’la birlikte bu oranın yılda 130 bin 355 ton azalması bekleniyor. Günde 1 milyon kişiyi taşıyacak Marmaray, sera gazı emisyonunu azaltmanın yanında hava kirliliğine neden olan gazları da azaltacak. Marmaray ile İstanbul’un havasında, karbonmonoksit, azotoksit, metan olmayan hidrokarbon gazlarında 29 bin ton düşüş bekleniyor."

Dünya Sağlık Örgütü'nün Eylül 2013 raporunda sigaradan sonra akciğer kanserini tetikleyen en önemli etkenin hava kirliliği olduğu tespitine yer verildiği vurgulanarak, Bakanlığın verilerine göre İstanbul’da 1994'de 145 olan kükürtdioksit değerinin bu yıl 7 mikrogram/metreküpe düşmesiyle hava kalitesinde yaklaşık 20 kat iyileşme sağlandığı bildirildi.

Marmaray İçin Vatandaşlar Ne Söyledi?
29 Ekim’de işletmeye alınan Marmaray’a bu hafta sonu da vatandaşların ilgisi büyüktü. İşletmeye alınan Ayrılık Çeşme-Kazlıçeşme bölümünde 13 Kasım’a kadar 15 gün süreyle ücretsiz yolculuk imkanından yararlanmak, Marmaray’ı görmek isteyen vatandaşlar bu hafta sonu da çoluk çocuk, yaşlı genç Marmaray’a adeta akın etti.
Her yaş her meslek grubundan vatandaş Marmaray’ın sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin ufkunu daha da açtığını, her anlamda gelişmenin adeta simgesi olduğunu, Asya ile Avrupa kıtaları arasında kesintisiz demiryolu hattı oluşturan Marmaray’dan büyük bir heyecan ve gurur duyduklarını ifade etti.
“Marmaray hayatımızı kolaylaştırdı, eskiden vapur vb. araçlarla aktarma yaparak gittiğimiz yerlere şimdi saatler alan yolculukla değil, sadece dakikalarla ifade edilen sürelerde çok rahat ve güvenli bir şekilde ulaşıyoruz.” diyen vatandaşlar Marmaray’ın Gebze-Halkalı arasındaki etabının tamamlanması, diğer ulaşım ağlarıyla entegrasyonun sağlanmasıyla daha hızlı, rahat bir ulaşıma kavuşacaklarını, İstanbul’un gerçek anlamda bir Avrupa kenti olacağını söyledi.
Vatandaşların görüşleri:
Özlem Karademir ( Öğrenci): Marmaray hızlı ve rahat bir ulaşım sağlıyor. Vapur, otobüs bekleme, trafik tıkandı derdimiz olmayacak… Marmaray’ın güvenli olduğuna inanıyorum.
Halim Petekçi (Deniz Makinisti): Bugün ilk defa bineceğim…Çok heyecanlıyım. Çok önemli zaman tasarrufu sağlayacak… Deniz tabanının altındaki tüp geçitten geçeceğiz… Çok güvenli buluyorum. Emek veren herkesten Allah razı olsun.
Bilnu Petekçi ( Ev Hanımı) : İşletmeye alındığından beri Marmaray’a biniyorum. Saat tuttum… Eskiden yok vapur bekle, yok otobüs bekle, trafik tıkandı derken saatlerce yollarda harcarken, artık gideceğimiz yere dakikalarda gidiyoruz.
Abdurrahman Bilgiç ( Ayakkabıcı): Ailece Marmaray’a binmek için geldik. İlk defa deneyeceğiz. Asya ile Avrupa kıtalarına 4 dakikada geçeceğiz. Güvenli konusunda herhangi bir kuşkum yok. Yapanlara teşekkür ediyoruz.
Hüseyin Sönmez (Serbest Meslek): Bugün ilk defa bineceğiz. Açıldığın günden beri takip ediyoruz, yoğunluğun azalmasını bekledik ama bugün de çok kalabalık… Ama çok bir sorun yaşamadık. Halkalı’da oturuyoruz. Marmaray Gebze-Halkalı arasında da çalışmaya başladığında daha da güzel olacak. Marmaray’ı güvenli buluyorum.
Hatice Mahmutoğlu (Ev Hanımı): Çok güzel proje… Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.
Nurten Göker ( Üni. Çalışan): Hızlı olduğu kadar eğlenceli buluyorum. Heyecan duyuyorum. Evim ve işim ayrı kıtalarda. Eskiden 1.5 – 2 saatte işe gidip gelirken Marmaray’la bu süre 40 dakikaya düştü. Bazı aksaklıklar olabilir. Bu sonuçta ilk ve yeni bir proje. Metrobüsler ilk çalışmaya başladığında da bazı sorunlar yaşanmıştı. Ama bu sorunlar çözümlenir. İnsanlar alıştıkça sorunlar da azalır.
Nurhan Güven (Emekli): Harika bir proje. Yaşamımızı kolaylaştıran bir proje. Diğer ulaşım ağlarıyla entegrasyonu yapıldığında çok daha güzel olacak. Güvenli konusunda bir tereddüdüm yok.
Ufuk Kaya ( Kimyager) : İlk defa bineceğiz. Güvenli buluyorum. Diğer yapılan ulaşım projeleriyle entegrasyonu olduğunda çok daha iyi olacak.
Ahmet Efe ( Emekli): Bugün ilk defa bineceğiz. Çok büyük bir hizmet… Artık karşıya geçerken Marmaray’ı kullanacağız. En yeni ve ileri teknoloji ile yapılmış bir proje bu nedenle güvenliği konusunda hiçbir kuşkum yok.
Sabit Tütüncü ( Serbest Meslek): İşim nedeniyle karşıya arabayla geçiyordum. Artık arabayı bırakıp Marmaray’ı kullanacağım. Hem hızlı hem rahat…
Şeyda Yıldız (Serbest Meslek): İnsan hayatını kolaylaştıran bir proje. Güvenli olduğunu düşünüyorum. Tehlikeli olsa bu kadar emek ve para harcanmazdı.
Nihat Kıralli (Tekstilci): Çok güzel proje… Yenikapı’dan Üsküdar’a 10 dakikada geldik. Projede olumsuz bir şey olduğunu düşünmüyorum.
Hayrettin Çolak ( Serbest Meslek) : İlk defa bineceğiz. Artık arabam yerine Marmaray’ı tercih edeceğim. Güvenli buluyorum.
Ceyda Ceylan ( Serbest Meslek): Marmaray yolculuk süresini kısalttı. Benim yarım saat kazancım var. Metrobüsten daha rahat… Artık Marmaray’ı tercih edeceğiz. Güvenli buluyorum.
Halit Kasımoğlu ( Makine Müh.): Sektörün içindeyim. Çok güzel çok büyük bir proje… Bazı noktalarında otopark olması gerektiğini düşünüyorum. Güvenli buluyorum. Yukarıdaki gökdelenlerden daha güvenli burası… Teknolojinin bu kadar yoğun kullanıldığı bir sektörde güvenlik sorunu olmaz.
Avni Cesur ( Emekli) Çok güzel bir proje. Güvenli bir proje. Vatan caddesindeki metro da yerin altında… Ondan bir farkı yok. Bu tür projelerle İstanbullu rahat bir nefes alacak.
tcdd.gov.tr