Tekke ve Zaviyeler Kanunu’na gerçekten ihtiyaç yok mu?
AK Parti Ankara Milletvekili Haluk Özdalga, Tekke ve Zaviyeler kanununun herhangi bir ihtiyacı karışlamadığını iddia ederek yürürlükten kaldırılmasını istedi. Özdalga, teklifini AK Parti Grup Başkanlığına sundu. Gruptan onay alması halinde teklif TBMM Başkanlığına verecek. Özdalga, "Henüz grubumuzdan olumlu veya olumsuz herhangi bir cevap gelmedi" dedi. Özdalga kanunun Anayasa'ya aykırılığının iddia edilemeyeceğini ancak kaldırılabileceğini savundu. AK Parti daha önce aynı teklifi Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle geri çevirirken, teklifin yenilenmesi üzerine yeniden inceleme başlattı. Teklife ilişkin görüşler şöyle:

"ANAYASAL ENGEL VARSA ANAYASA DEĞİŞİR"
BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan: Bu kanunun geçerliliği kalmadı. Çıktığı gün de yanlıştı. Tekkeler medreseler 1400 senedir var. İslam toplumunda tekrar her türlü düşüncenin serbest olması lazım. Kanun dışı bu yapılar faaliyetlerini devam ettiriyorlar. Maskeli balo gibi. Buna artık son vermeli. Görünüyor, açık seçik faaliyetlerini yürütüyor. Devlet buna göz yumuyor. Yeniden sivil toplumun her türlü dini çalışması serbest olsun. Anayasal engel varsa anayasa da değiştirilir.

"HİLAFETİ DE GETİRSİNLER"
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce: Eksik kalmış. Tamamını getirsin. Saltanatı, halifeliği de teklif etsinler. Değişmez padişah olarak da Erdoğan'ı önersinler. Zaten Başbakan'ın doğup büyüdüğü şehirleri mübarek sayanlar var; ona dokunmayı ibadet sayanlar var. Halife ile sultan da yapsınlar bu iş tamamlansın. 'Tekke ve zaviyeler kapanmadı, gizli devam ediyor' deniyorsa, gizli sultanlık da var ülkede. Onu da açık yapsınlar.

"TEKNİK BİR ÇALIŞMA YAPMAK LAZIM"
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş: Daha önce bu yönde teklif verilmişti. Biz grupta bunu Anayasa'ya uygun olmadığı gerekçesiyle iade ettik. Şimdi de durumu değerlendiririz. Anayasa'ya aykırı mı, değil mi, teknik bir çalışma yapmak lazım. İlgili bakanlıklara da göndeririz. Görüşlerini alırız. Ona göre teklifle ilgili nihai bir karar veririz.

"TARİKATLAR VE CEMAATLER ZATEN FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR"
MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu: Tarikatlar, cemaatler, hepsi faaliyetlerini sürdürüyorlar zaten. Tekke ve zaviye fonksiyonları vardır. Bunu neden açmak istediklerini açıkça söylesinler. Fakir halka yardım eden, dayanışma duygusu veren bir anlayış içinde çalışırdı tekke ve zaviyeler. Bunların görevini yerine getiren bir çok modern yapıda sivil toplum örgütü var artık. Vakıflar, dernekler var. Bugün tekkeye ihtiyaç duymadan cemaatler, camiler kurmuşlar zaten. Bunu yapana kadar Ayasofya'yı ibadete açsınlar, sonra bakarız onlara.

"KANUN HİÇBİR İHTİYACI KARŞILAMIYOR"
AK Parti Milletvekili Haluk Özdalga: En önemli gerekçe; bu kanun artık Türkiye'de hiçbir ihtiyacı karşılamıyor. Bu kanunla; dedelik, seyidlik, çelebilik, babalık gibi unvan ve sıfatlar, onunla beraber falcılık, büyücülük, üfürükçülük gibi sıfatların kullanılması yasaklanıyor. Cemevlerinin ibadet yeri kabul edilemeyeceğini ileri sürenlerin kullandıkları bir iki gerekçeden biri de bu kanundur. Bu gerekçe de ortadan kalkmış olacak. Teklif gerekçemiz anayasa hükümlerine aykırılık değil, hiçbir toplumsal ihtiyacı artık karşılayamaz olduğudur. Zaten Anayasanın yürürlükte olduğu dönemde defalarca bu kanunlarda değişiklik yapıldı. Koruyucu hüküm sadece bu kanunların anayasaya aykırılığının iddia edilemeyeceğidir. Eğitimin birliği ile de bu kanunun hiç alakası yok. Tekke ve zaviyeler, adına ne derseniz deyin, bugün artık geldiğimiz noktada devlet tarafından bu şekilde denetlenmesi, yasaklanması uygun değil. Zaten getirilen yasakların da fiiliyatta hiçbir sonucu yok. Kullanılmayan, geçerli olmayan bir kanundan bahsediyoruz.

"FİİLEN ZATEN BU KANAL İŞLEMİYOR"
AK Parti Bursa Mv., TBMM Dilekçe Komisyonu Üyesi İsmail AYDIN: FİILEN zaten bu kanal işlemiyor. Her ilde cemevi var. Devletin zirvesinin katıldığı Şeb-i Arus törenleri de bir tekkede yapılıyor. Alevi vatandaşlarımızı rahatlatmak ve cemevlerinin yasal statüye kavuşabilmesi için buna ihtiyaç var. Mantar gibi her tarafta açıldığı için tehlike de doğuruyor. Denetimsiz bu tür yerlerin yasa kapsamına alınıp çeki düzen verilerek faaliyette bulunması sağlanabilir.
haberturk