+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu

İskenderun-İskenderun Resimleri-İskenderun Fotoğrafları

 Resim Bölümü Katagorisinde ve  Türkiye'den Resimler Forumunda Bulunan  İskenderun-İskenderun Resimleri-İskenderun Fotoğrafları Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Acemi Üye CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Bulunduğu Yer
  -in Biraz ÜsTünDe Ehhh BiRazDa ALtINda....
  Mesajlar
  69
  Tecrübe Puanı
  279

  ;;) İskenderun-İskenderun Resimleri-İskenderun Fotoğrafları

  İskenderun

  Tarihçe


  Kentin kuruluşu tarih öncesi;devirlere dayanmaktadır. Karaağaç mıntıkasında Telli köy adını taşıyan höyükte Mc. Evan`ın bulduğu bazı çanak çömlek parçaları buranın antik çağ öncesi yerleşime açıldığını göstermektedir. MÖ. 2000`li yıllarda burada Hititler`e bağlı Kadu Beyliği`nin kurulduğu bilinmektedir.(Kadu, Hitit`çe de körfez anlamına gelmektedir.) MÖ. 1200`lü yıllardan önce Fenikeli`ler burada “Myriaydus” adıyla bir koloni kurdular. Burası M.0. 1200`den sonra merkezi Reyhanlı (Kuruluo) olan geç devir Hattini krallığına bağlandı. MÖ. 7. yüzyılda Türk asıllı bir millet olan Hurriler`in eline geçen İskenderun ve çevresi MÖ. 6. yüzyılda Perslerin eline geçmiştir.

  İskenderun gerçek anlamıyla MÖ. 333 yılında, Asya seferine çıkmış olan Büyük İskender tarafından kurulmuştur. O zamanlar asıl adı “Alexandreia” idi. Roma hakimiyeti başladıktan sonra, İranlıların istilasına uğrayan kalesi tahrip edilip, yeniden inşa edilen şehrin adı Peutinger tabularında bu bölgede cüzzam hastalığı yayılmış olduğu söylentileriyle “Alexandreia Scabiasa olarak gösterilmektedir. Nihayet yine düzeltme amacıyla 4. yüzyıldan itibaren “Küçük İskenderiye” de denilmiştir. Kalesi muhtemelen Abbasi halifesi tarafından yeniden inşa ettirildi. İslam kaynaklarında ismi İskenderiye, İskenderun`a olarak geçen şehir Doğu Roma İslam rekabeti sırasında defalarca el değiştirmiş Büyük Selçuklu Devletine sonra Eyyubi ler`e geçmiş, Birinci Haçlı seferi sırasında Tancrede tarafından zapt edilmiştir.(1907)Antakya Dukalığının Mısır Memlük Devleti tarafından ortadan kaldırılması üzerine 14 ve 15. yüzyılda bu bölge Memlükler`in Halep valileri ve bazen de Dulkadirliler emirliliğinin nüfuz sahasında kalmış, nihayet 16. yüzyılın ilk yarısında Osmanlı hakimiyetine girmiştir.

  Osmanlı yönetiminde seçkin bir hayat sürdüren İskenderun ve çevresi 1607 yılında Sadrazam Kuyucu Murat Paşa ile Celali Canbolatoğlu arasında Oruç ovasında meydana gelen savaş dolayısıyla hareketli olaylara şahit olmuştur. 17. yüzyılın başlarında ise Halep valisi Nasuh Paşa, bu günkü varyant yolu güzün deresi kanalının kesiştiği noktada hala bazı duvar kalıntılarının görüldüğü kalenin inşaatını başlatmıştır. Aynı zamanda, İskenderun, Osmanlı İmparatorluğu zamanında ticari ve stratejik özelliğini giderek arttıran bir yoğunlukla sürdürdü. Özellikle Doğu Akdeniz ticaretinde önemli bir liman vazifesi gören şehir, Orta Doğu ile olan ithalat ve ihracatta yerini almıştır.

  1832 yılında Kavalalı Mehmet Ali Paşanın oğlu İbrahim Paşanın kumandasındaki Mısır ordusu, Ağa Hüseyin Paşa komutasında ki Osmanlı ordusunu Belen geçidinde ağır bir yenilgiye uğratınca İskenderun kısa bir süre için Mısır valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşanın yönetimine girmiştir. 1839`da Tanzimat ile birlikte yapılan idari düzenlemeyle İskenderun, Payas ve Belen ile birlikte Adana eyaletine bağlanmıştır.

  1872 depremi İskenderun`da çok hasara neden oldu. 1881 yılında Maliye Müfettişi Mesut Bey İskenderun hakkında detaylı bir bayındırlık raporu hazırlayarak maliye nezaretine sunmuştur. Bu rapor üzerine demir yolunun İskenderun`a bağlanması kararlaştırılmış, liman genişletilmiş ve İskenderun Halep şosesinin yapımı hazırlanmıştır.19. Yüzyılın sonlarında Osmanlı topraklarında ilk petrol İskenderun’un Çengen köyünde bulunmuş,bölgede sondajlarda bazı sonuçlar alınmışsa da açılan kuyulardan verim sağlanamamış çalışmalar durdurulmuştur.

  1912 yılında Bağdat demiryolunun tali bir hattı olarak Toprakkale-İskenderun demiryolu işletmeye açılmış ve şehrin Anadolu ile olan ulaşımı yoğunluk kazanmıştır.Bu tarihlerde İskenderun 4 mahalleden oluşan ,1 nahiyesi 24 köyü olan birinci sınıf kazadır.

  Mondros Ateşkes Antlaşmasının imzalanması üzerine 12 Kasım 1918 günü İskenderun Fransız askerleri tarafından işgal edilmiştir. İşgalin hemen ardından oluşturulan Türk çeteleri ile Fransızlar ve onların desteklediği Ermeni milisler arasında kanlı çarpışmalar meydana gelmiştir. 21 Ekim 1921 de Fransa ile imzalanan Ankara anlaşması doğrultusunda Hatay`da İskenderun Sancak İdaresi kurulmuştur. Fransa`nın Suriye`ye bağımsızlık tanıması için yapılan çalışmalar üzerine Türk Hükümetinin müdahalesi ile bağımsız Hatay devleti kurulmuş aynı gün Hatay meclisi yasama çalışmalarına başlamıştır. Nihayet bir yıl sonra bu meclis Hatay`ın Anavatana katılması kararını alınca İskenderun Türkiye sınırlarına dahil olmuştur. 5 Temmuz 1938 Günü Türk ordusu İskenderun`a girmiştir.


  Turistik Yerler

  İran ve Hindistan' dan gelen malların buradan deniz yolu ile Akdenizin diğer limanlarına taşınmasını sağlamak amacıyla sahilde kurulan küçük bir liman kentidir. Antik kentten günümüze kadar ulaşabilen tarihsel yapıtlar ne yazık ki kalmamıştır. Ancak İskenderun' dan çıkışta göze çarpan duvar kalıntıları ortaçağ dönemlerine ait bir limanın kalıntılarıdır. Esentepe' de yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkartılan görkemli eserler bugün Antakya Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

  ARSUZ

  Akdeniz' in kıyısında, İskenderun' un 32 km güneyinde şirin bir tatil köyüdür. Plajları ile ünlü kıyı şeridinde yemyeşil dağlarla, masmavi deniz arasında, Arsuz çayı kenarında kurulmuştur. Denizi temiz ve kumsalları nefis olan Arsuz' un yaz aylarında nufüsu adeta artmaktadır.Antik dönemlerde Arsuz, Doğu Akdeniz en önemli liman kentlerinden birisiydi ve "Rhous" "Rhosopolis" "Port-Panel" adları ile anılıyordu.Şehir en parlak dönemini Romalılar döneminde yaşamıştır. Yörede yapılan kazılarda o döneme ait heykeller, kolonlar, lahitler, mezar taşları, parfüm şişeleri ile seramik parçaları bulunmuştur.Arsuz' dan yaklaşık olarak 10 km. kadar güneye inildiğinde Konacık Köyü sahilinde antik bir liman kentinin kalıntılarını görmek mümkündür. Helenistik dönemden kalma bu liman kalıntılarını görmek mümkündür. Helenistik dönemden kalma bu liman kalıntıları halk tarafından Sütunlu liman olarak adlandırılmaktadır.Sakin bir ortamda otel ve pansiyonlardan birinde kalarak güzel kumsallardan, güneş ve denizden yararlanarak su sporları yapılabilir.Arsuz şehir merkezinde yer alan Maryo Hanna Kilisesi 1778 yılında yapılmış olup, inanç turizmi açısından son derece önemlidir.Civardaki Meryem ana Havuzu Hristiyanlar tarafından kutsal olarak bilinmektedir. Hacıahmetli köyünü 8 km. geçtikten sonra sola sapan toprak bir yol ile bu kutsal havuza erişilir. Burası aynı zamanda dünyanın en eski kiliselerinden birinin yeri olduğu söylenmektedir. Rivayete göre burası Mermem Ana' nın banyo yaptığı yerdi. Ancak burada günahkar bir kadının banyo yapması üzerine göl kurumuştur.

  FRANK LİMANI

  Domuz burnunun güneyinde bulunmaktadır. Helenistik döneme ait izleri taşımaktadır.

  ŞALAN KALE

  İskenderun - Kırıkhan arasında, Amanos dağlarının yaylalık kısmında sarp ve kayalık bir tepe üzerinde kurulmuştur. Kalenin eteğinde Değirmenderesi Köyü, 1-8 km. güneyinde de Alan yaylası bulunmaktadır. Bizans ve Haçlılar tarafından kullanılmıştır. Helenistik dönemden beri olduğu sanılmaktadır. Güneyden kaleye patika bir yol ile ulaşılmaktadır.

  SARISEKİ KALESİ

  İskenderun - Adana karayolu üzerinde, İskenderun' dan 10 km uzaklıkta deniz kıyısında bir tepe üzerinde kurulmuştur. Helenistik dönemden kalma bir kaledir. Seleukaslar, Romalılar, Bizanslılar, Haçlılar, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde kullanılmıştır. Askeri alan içerisinde kaldığından ziyarete açık değildir.

  YUNUS SÜTUNU KALINTISI

  İskenderun - Payas demiryolu yurması üzerindedir. İskenderun kentinin giriş kapısı kalıntısıdır. Bir rivayete göre Büyük İskender' in cesedi bu kemer üzerine yerleştirilmiştir. diğer bir rivayete göre de; burası Yunus Peygamberin balığın karnından çıktığı yer olarak halk tarafından bilinmektedir.

  BAKRAS KALESİ

  Ötençay köyü içerisinde Kızıldağın eteklerinde yer alan bu kale Romalılar ve Haçlılar tarafından kullanılmıştır. Haçlılar ve Eyyubiler arasında zaman zaman el değiştiren bu görkemli kale Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Kaleden köyün bütün panoramik görüntüsünü elde etmek mümkündür.

  KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN KERVANSARAYI ve HAMAMI

  İskenderun' dan 15 km. uzaklıkta Belen ilçesindedir. Tarihi hamam bugün dahi yerli halk tarafından kullanılmaktadır. Yapıtın bazı bölümleri Osmanlı Mimarisinin özelliklerini taşımaktadır.

  SOKULLU MEHMET PAŞA KÜLLİYESİ

  İskenderun' dan 22 km uzaklıkta İskenderun - Adana karayolu üzerindeki Payas Bölgesindedir. Kervansaray, hamam, medrese, cami ve bedesten gibi yapıları ihtiva eden bu külliye, 16. yy.da Sokullu Mehmet Paşa' nın emirleri üzerine Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. En önemli yapı gruplarından birisini teşkil eden Kervansaray' ın genişçe bir avlusu vardır. Avlunun etrafında ise yolcuların ve kervanların barınması için kubbeli odalar mevcuttur.

  CİN KULESİ

  Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi ile deniz kıyısı arasında hakim bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Kulenin Cenevizliler ya da Haçlılar tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. Kare planlı, tamamen kesme taştan yapılan bu eser gözetleme kulesi olarak yapılmıştır.

  PAYAS KALESİ

  Aslen Haçlılar tarafından yaptırılan ve daha sonra da Osmanlılar tarafından restore edilen bu kale Payas' ın en dikkate değer sanat yapıtlarından birisidir. Sokullu Mehmet Paşa Külliyesinin güneyine düşmektedir. sekiz kulesi mevcut olan bu kalenin etrafı büyük su hendeği ile çevrilmiştir. Bir zamanlar ünlü vatan şairimiz Namık Kemal bu kaledeki zindanlardan birinde hapis yatmıştır.

  ISSOS HARABELERİ

  Dörtyol ile Erzin arasındadır. Aslında Pers şehri olan Issos, tarihin en büyük savaşlarından birisi olan Issos savaşının geçtiği yerdir. Burada Makedonya Kralı Büyük İskender Pers Hükümdarı III. Darius' u yenilgiye uğratmıştır. Bugün Antik Issos kentinde geçmişin izlerini taşıyan su depoları, su kemerler ile mabed ve şehir kalıntıları görülebilir.

  MANCINIK KİLİSESİ

  Amanos dağlarında orman içinde önemli bir kilisedir. Dörtyol' un kuzeyine düşmektedir. Yayan gezilebilir.  GEZİ VE MESİRE YERLERİ

  SARIMAZI

  İskenderun - Belen asfaltı üzerinde olup, çamlık ve deniz manzaralıdır.

  GÜZELYAYLA

  Sarımazı' dan 8 km.lik asfalt bir yol ile yeşilliğin ve ormanın hakim olduğu virajlı bir güzergahtan çıkılır. Eski adı ile "Soğukoluk" olarakta anılır. İskenderun Körfezine hakim bir konumu, pansiyon tipi evleri, günü birlik yeme içme üniteleri buraya olan ilgiyi arttırmıştır. Kamp kurulup, piknik yapılarak, orman içinde kısa gezintiler yapılabilir.

  NERGİZLİK

  İskenderun' a 14 Km. asfalt bir yolla bağlanan kısmen altyapı sorunu çözümlenmiş bir mesire yeridir. Basit köy evlerinin otantik yapısı yanında, ikinci konut yayla evlerinin yapıldığı, çam ve meyve bahçeleri ile her türlü sebzenin yetiştirildiği bu yerde güzel bir tatil geçirmek mümkün.

  ATİK

  İskenderun' a 14 km mesafede İskenderun - Antakya karayolu üzerinden sola doğru ayrılan bir yol ile bu mesire yerine gelinir. Suyu meşhurdur.

  GÜLCİHAN

  İskenderun - Arsuz asfaltı üzerinde 27 km. uzaklıktadır. Tabii bir plaj ve dinlenme yeridir.....


 2. #2
  Acemi Üye CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Bulunduğu Yer
  -in Biraz ÜsTünDe Ehhh BiRazDa ALtINda....
  Mesajlar
  69
  Tecrübe Puanı
  279

  Tanımlı

  iSKeNDeRuNDaN KaReLeR.... 3. #3
  Acemi Üye CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Bulunduğu Yer
  -in Biraz ÜsTünDe Ehhh BiRazDa ALtINda....
  Mesajlar
  69
  Tecrübe Puanı
  279

  Tanımlı

  Gün BaTıMı

 4. #4
  Acemi Üye CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Bulunduğu Yer
  -in Biraz ÜsTünDe Ehhh BiRazDa ALtINda....
  Mesajlar
  69
  Tecrübe Puanı
  279

  Tanımlı

  5 temmuz pestivalinden bir kare... 5. #5
  Acemi Üye CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN Şu An Başarı Basamaklarında CeKoCaN - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Bulunduğu Yer
  -in Biraz ÜsTünDe Ehhh BiRazDa ALtINda....
  Mesajlar
  69
  Tecrübe Puanı
  279

  Tanımlı

  iskenderun çarşı....


+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Diyarbakır ve İskenderun'da Çatışma
  By LoNELy>MaN in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-17-2012, 13:56
 2. İskenderun'da inanılmaz olay!
  By кıνıяcıк in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-09-2012, 00:25
 3. İskenderun'da çatışma ! 2 şehit..
  By LoNELy.RoaD in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 11-27-2008, 15:11
 4. İskenderun'da Balık Bebek..
  By LAFAKOZ in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-07-2008, 14:51
 5. İskenderun - Arsuz (Uluçınar)
  By CaNDy'S in forum Türkiyedeki Tatil Yöreleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-29-2007, 00:06

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375