Ağva....
Ağva Tarihçesi
Hititler,Frigler,Romalılar ve Osmanlı gibi bir çok uygarlığın geçiş yeri olan Ağva Latince bir kelime olup ‘’iki dere arasında kurulmuş köy’’ anlamına gelmektedir.
M.Ö.7. yy. uzanan tarihin bir takım kalıntılarına Ağva’ya bağlı civar köylerde rastlamak mümkündür.Kalem köyde Romalılara ait kilise kalıntıları ve mezar taşları ,Hacılı köyünde 3.yy.4.yy başlarında bulunan Gürlek mağarası,Hisar tepede bulunan kale kalıntısı,Sungurlu mahallesindeki dağ değirmeni önemli buluntulardır.
Ağva Şile ilçesi sınırlarında kalmakta olup 1992 yılında belediye olan beldedir.Karadeniz ile Akdeniz iklimi arasında geçiş tipi teşkil eden bir iklime sahiptir.Kış aylarında 3.000 olan nüfusu yaz aylarında 20.000’e ulaşmaktadır.Bir tarım ve balıkçılık kasabasından,modern ve albenisi olan bir turizm beldesi haline gelen Ağva;İstanbul’a en yakın,doğayı seven ve farklı güzellikleri yaşamak isteyenler için eşsiz bir alternatif sunuyor.Hem denize girmek hemde piknik yapmak isterseniz kilimli ve kadırga koylarına gidebilirsiniz.
Ağva’nın Arka Bahçesindeki Cennet
Gözlerinizi kapatın ve iki derenin arasında bir kasaba düşünün.Bu kasabanın sırtını bir tarafta masmavi bir denize ve diğer tarafta yemyeşil bir ormana yaslayın.Bir tekneye binin ve nehir boyunca yeşilin doğasına ve büyüsüne kendinizi bırakın.Yanınızda getiriceğiniz fotoğraf makinesi ile bu doyumsuz güzellikleri ömür boyu bakıp hatırlayabileceğiniz eşsiz hatıralar olarak ölümsüzleştirin.Nehir .boyu ilerledikçe Aquaverde , El Rio ,Alesta ve diğer konaklama tesisleri ve restaurantları ile sizleri Ağva’nın arka bahçesinde en güzel şekilde ağırlıyacaklarına emin olabilirsiniz.Şehrin gürültüsünden ve karmaşasından uzak,doğayla baş başa huzurlu bir tatilin adresi bizce Ağvadır.
Kültürel Aktiviteler
Ağva Belediyesinin organize ettiği geleneksel olarak her yıl düzenlediği ‘’Ağva Kültür ve Turizm Festivali’’ Ağva’nın tanıtımı açısından 3 gün boyunca ünlü sanatçıların katılımıyla ve verilen konserler ile unutulmaz bir zaman ve Şile Bezi Tekstil’in sponsorluğunda ünlü modacı Erol Albayrak ve kareograf Uğurkan Erez’in hazırkadığı defile ilgiyle izlendi.
Sportif Aktiviteler
Avcılık:Ağva kara ve deniz balıkçılığından hoşlananlar için zengin bir yer.Eğer ilginç ve heyecan verici bir av istiyorsanız ;yaban domuzu,ceylan,çakal ve bir çok kuş türünü avlayabileceğiniz gibi sakin bir av ve dinlenmek istiyorsanız olta balıkçılığı yapabilirsiniz.
Plaj Voleybolu: Son yıllarda Türkiye’de sahil kasabalarında daha çok rağbet gören plaj voleybolu Ağva Belediyesinin ev sahipliğinde üniversiteler arası plaj voleybolu yarışması halkın büyük ilgisini çekti.Türkiye’de plaj voleybolu için en uygun mekana sahip olan Ağva uzun sahil şeridi ile yürüyüş yapmak için de uygun.
Doğa Yürüyüşü (Trekking)
Tatil, sağlık ve güzellik için bulunmaz bir fırsattır.İyi değerlendirirseniz size altın tonlarında bir bronzluk,ipek gibi yumuşak ve pırıltılı bir ten ,formda bir fizik ve enerjik bir vücut olarak geri dönecektir..Ağva;etrafında yer alan bakir koylar,adacıklar ve ormanlarla doğallığın içerisinde oksijen oranının çok yüksek olduğu bir bölge.Ağva’da bisiklete binmek ayrı bir zevk,özellikle tatil günlerinde bir çok kişi bisikletine atlayıp soluğu sahil yolunda alıyor.Ağva kent dışına çıkmak isteyenlere yemyeşil parkurlarda pedala basma keyfini yaşatıyor.Ağva’ya gelirken mutlaka fotoğraf makineniz yanınızda bulunsun.Objektifinize yansıyacak eşsiz güzellikler sizi büyüleyecek.Ağva iklimi ve coğrafi konumu nedeniyle doğa yürüyüşü turizmi için çok sayıda parkura sahip.Başta kilimli,korular,şelaleler ve diğer doğa harikaları değişik yürüme parkuru alternatifleri sunuyor.Ağva’ya geldiğinizde yapabileceğiniz şeyler bunlarla sınırlı değil.Çeşitli spor dallarından paintball’a kadar birçok aktivitede bulunabilirsiniz.Bütün bu güzellikler arasında insanın yapabileceği gerçektende çok şey var.Ayrıca Ağva’nın sırtlarında bulunan efsanelerle de dikkat çeken kaya oluşumları arasında kısa bir keşif yürüyüşü yapabilirsiniz.
Sahil Cenneti Ağva Plajında Ayrı Bir Keyif Alacaksınız
Karadeniz kıyısında kendine özgü eşi benzeri olmayan cennetten köşedir Ağva.Koy göz alabildiğince bakir ve her zaman tertemiz plaja ,denize ,sımsıcak bir kumsala sahiptir.En ünlüleri dahil İstanbul’un hiçbir plajında bu kadar ince kum yoktur.Yeşilin tonlarıyla,tarihin doğayla,mutluluğun huzurla buluştuğu bir sevdadır.Bir özlemdir Ağva…Bir kez kanınıza işledimi ondan vazgeçemezsiniz.Kimi zaman hareketli ve hırçın kimi zaman sakin dalgaları ile huzur verir benliğinize.
Alışveriş
Ağva’da alışveriş yaparak keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.Burada bulunan el emeği göz nuru şile bezi ürünlerinden satın alarak sevdiklerinize sürpriz yapabilirsiniz.Ağva’da Cuma günleri kurulan pazarı sadece sebze meyve satan pazarlara benzetmeyin.ağva’ya özgü bir çok taze hormonsuz meyve sebze zeytin mantar gibi yiyecekleri bulabilirsiniz. Kıyafet,hediyelik eşya,takılar gibi beğeneceğiniz birçok ürünlerden satın alabilirsiniz.Ayrıca Ağva’nın taş fırınlarında yapılan ekmeklerin lezzeti Ağva’nın sınırlarını aşıyor.
Gelin Kayası
Denizden bakınca bembeyaz duvaklı bir gelini andıran karadan bakıncada bir ördeği andıran ‘’Gelin Kayası’’Ağva’nın açık hava müzesi.Denizden ve karadan bambaşka bir güzelliğe sahip Gelin Kayasına gitmek için motorlu bir tekne tutup kıyıyı takip ederek Norveç fiyortlarını andıran Gelin Kayasına ulaşabilirsiniz.
RESİMLERLE AĞVA....

]