Bir bekleme süresinin ardindan, Microsoft'un klasik mavi yükleme ekrani geliyor.

Daha sonra Setup is starting Windows mesaji ve Windows XP Professional Setup yada Windows XP Home Setup ekrani:

ENTER tusuna basarak devam edersek:

Windows XP Licensing Agreement yani yazilim anlasmasi geldi. F8 tusuna basarak geçelim.

Simdi önemli bir adima geldik. Diskin bölümlenmesi ve formatlama islemi.

Eger disk daha önceden kullanilmissa veya zaten içinde baska bir isletim sistemi yüklü ise, bu ekranda varolan disk bölümü görünecektir. Ya da yukarida oldugu gibi Unpartitioned space adi altinda bölümleme yapilmamis disk alani görünecektir. Siz duruma göre varolan bölümü(partititon) seçip Enter ile devam edebilir veya Unpartitioned space'i seçip C tusuna basarak bu alani bölümleyebilirsiniz. Su anda yukarida gözükmüyor ama bu ekranda varolan bir bölümü silme imkani da var(bu durumda o bölümün içindeki hersey gider ona göre..).

Ben önce C tusu ile bölümledim ve Enter tusu ile devam ettim.
Bu ekranda ise hangi dosya sisteminin kullanilacagini soruyor.

Eger varolan bir disk bölümünü seçip bu ekrana gelmisseniz tekrar formatlamadan o bölümü kullanma seçeneginizde olacaktir. Böylece o bölümdeki bilgiler de korunmus olur.
Bizim ise simdi iki seçenegimiz var: FAT veya NTFS.
FAT Bu dosya sistemi DOS ve W9x'in kullandigi dosya sistemidir. Bu sekilde formatlarsaniz, bir DOS disketiyle açtinizda diskinize erisebilirsiniz. Ayni sekilde eger birden fazla isletim sistemi kullaniyorsaniz, mesela bir de W98 yüklü ise, W98 ile açtiginizda bu disk alanini da görüp kullanabileceksiniz.
Iki tane büyük dezavantaji var:
Kullandigi dosyalama yöntemi diski 64KB'lik hücrelere bölüyor. Ve bir dosya en azindan bir hücreyi kapladigi için, 1KB'lik bir dosya bile olustursaniz diskinizde 64KB yer kaplayacaktir.
NTFS sisteminin sundugu disk ve dizinlere hatta dosyalara erisimin kullanici bazinda kisitlanabilmesi özelliginden mahrum kalacaksiniz.
NTFS DOS disketiyle açinca ve W9x isletim sistemlerinden erisilememesi disinda güvenilir ve XP'nin özelliklerini tam olarak kullanmaniza imkan veren bir dosya sistemi. Bu arada kafaniza belki takilir diye söylüyorum, W9x tarafindan erisilemez derken bu ag üzerinden erisemez demek degil. Ayni makinada birden fazla isletim sistemi varsa bu durum söz konusu olabilir.
NTFS kullanmanizi öneriyorum ve bende NTFS üzerindeyken Enter ile devam ediyorum.
Disk formatlaniyor:

Ve dosyalar CD-ROM'dan diske koplayalaniyor:

Ve sistem yeniden açilacak...:

Bilgisayar açildiginda Windows XP ilk defa Graphical User Interface(GUI) - Grafik kullanici arabirimi ile açiliyor:


Bu adimlarda biz hiçbirseye elimizi sürmüyoruz, çay, kahve, kakao, sahlep iste ne varsa....:

Simdi karsimiza önemli bir adim geldi. Eger Türkçe disinda bir versiyonu yüklüyorsaniz(muhtemelen English olani..) bu ekranda hem Customize dügmesine tikla***** Türkiye'yi seçmemiz lazim, hem de Details ile Türkçe klavyeyi seçmemiz gerekiyor.

Isminizi ve eger bir kurumda yükleme yapiyorsaniz kurum ismini yazin:

25 haneli Product key'i girin (Windows XP CD-ROM üzerinde-kutusunda yaziyor)

Agda da görünecek ve ag üzerinde her bilgisayarda farkli olmasi gereken Computer name degerini girin.
Administrator kullanicisinin sifresini girin, Confirm password karsisina ayni sifreyi tekrar girin:

Administrator sifresini bos birakabilirsiniz ama eger bir sifre girerseniz bu sifreyi kesinlikle unutmayin, yoksa makinayi açamazsiniz.
Date and Time Settings
Tarih ve saati kontrol edin, gerekiyorsa düzeltin. Time Zone alaninda Türkiyenin GMT +2 olan saat dilimini seçin (Athens, Istanbul...gibi bir ismi var).

Eger bilgisayarda takili bir ag karti varsa, kurulum islemi sirasinda tespit edilecektir. Bu durumda size altta oldugu gibi Typical settings ile, yani varsayilan ayarlarla birsey sormadan kurulmasini veya Custom settings ile bazi ayarlar yaptirmasini(mesela IP adresini girmek gibi) seçtirecektir. Biz Typical settings'i seçiyoruz, zaten kurulduktan sonra istedigimiz gibi gidip bu ayarlari degistirebiliriz.

Finalizing installation adimi ile kurulum islemi devam ediyor

Restart.

Ekran çözünürlügümüzü ayarlayacak. OK
Internet üzerinden Microsoft'un web sitesine baglanmayi deneyecektir. Bu adimi Skip ile geçmenizde hiçbir sakinca yok.
Administrator özelligine sahip olacak ilk kullanicilari olusturmaniz istenecek. Ve XP'nin login ekrani karsiniza gelecektir.

Eger kurulum yapilirken sadece bir kullanici olusturulmus ve onunda sifresi yoksa, bu login ekrani çikmaz, direkt masaüstü gelir.