+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu

Bilmeniz gereken Bir Kac Kısa yol..!

 BİLGİSAYAR VE MSN DÜNYASI Katagorisinde ve  Ücretsiz Yazılımlar Forumunda Bulunan  Bilmeniz gereken Bir Kac Kısa yol..! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Baktabul Bot Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Mesajlar
  8.764
  Tecrübe Puanı
  9902477

  Tanımlı Bilmeniz gereken Bir Kac Kısa yol..!

  Sistemin Klavye Yardımıyla Yeniden Başlatılması

  Genellikle yeni sistem kurulduğunda veya bazı boot gerektiren programlar
  kurulduğunda bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. Buna bi klavye kısayolu atamak için Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINE\\\\SOFTWARE\\\\Microsoft\\\\Wi ndows\\\\CurrentVersion\\\\Winlogon” anahtarına ulaşın. Yeni bir Dize Değeri oluşturun ve isim olarak “EnableQuickReboot” yazın ve dize değerini açın değer olarak “1” verin. Bundan sonra bilgisayarınızı Ctrl+Shift+Alt+Del tuş kombinasyonu ile kapatabilirsiniz.

  Bir Explorer Hatasında Tüm Explorer’ları Kaybetmeyin

  Bunu yapmak için herhangi bir Windows penceresinde üsteki menüden Araçlar-Klasör Seçenekleri-Görünüm sekmesi içinde Gelişmiş Ayarlar ‘da “Klasör Pencerelerini Ayrı Bir İşlemde Başlat” seçeneğini aktif hale getirin.

  Sisteminizi Sunucuya Çevirin

  Bunu yaparak sisteminizin bir sunucu performansında ve bir sunucu olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bunun için 512 MB ve üstü bellek tavsiye ediliyor. Bunu yapmak için Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINE\\\\SYSTEM\\\\CurrentControlSet \\\\Control\\\\Session Manager\\\\Memory Management” anahtarına ulaşın ve “LargeSystemCache” DWORD değerinin değerini “1” yapın.

  Explorer Gibi Masaüstünüzde Ayrı Çalıştırın

  Bunu yapmak için Regedit’ den “HKEY_CURRENT_USER\\\\Software\\\\Microsoft\\\\Win dows\\\\CurrentVersion\\\\Explorer” anahtarına ulaşın ve bu anahtar altında yeni bir DWORD değeri oluşturun. İsim olarak “DesktopProcess” yazın ve değerini “1” yapın.

  Gereksiz Servislerden Kurtularak Performansı Arttırın

  Bunu yapmak için Başlat-Çalıştır ‘a “services.msc” yazın. Daha sonra Burada işinize yarmayan servisleri kapatarak hızınızı arttırın. Servisleri yukarıdaki Durum çubuğu ile çalışma durumuna göre sıralayabiliriz. Servisleri kapatmak için ise çift tıklayıp Başlangıç Türünüde Devre Dışı Veya Elle olarak Seçebilirsiniz. Şimdi Bazı servislere ve görevlerine bakalım.

  a-DHPC İstemcisi : Eğer Bilgisayarınız otomatik olarak IP almıyorsa, bunu kapatabilirsiniz.

  b-DNS İstemcisi : Yerel ağınızda DNS sunucusu yoksa bu servisi kapatabilirsiniz.

  c- Nvidia Driver Help Service : Nvidia ‘nın yardım Servisi eğer gerek duymuyorsanız ki pek gerekli bir şey değil hemen kapatın.

  d- Internet Bağlantı Güvenlik Duvarı (ICS) : Eğer firewall kullanmıyorsanız ve Internet paylaşımı yapmıyorsanız bunu iptal edebilirsiniz.

  e-Görev Zamanlayıcı : Görev zamanlayıcı kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz.

  f- Kablosuz Sıfır Yapılandırma: Kablosuz ağlarla herhangi bir ilginiz yoksa kapatın gitsin.

  g-Taşınabilir Ortam Seri No : Bu servis portatif müzik çalarınızın seri numarasını alıyor. Sık kullanmıyorsanız durdurun. (Ne olduğunu bilmiyorsanız hemen durdurun)

  h-Terminal Hizmetleri : Bilgisayarınıza uzaktan erişim yapan kimse yoksa ve sizde bunu kullanmıyorsanız kapatın.

  j-Hata Bildirim Hizmeti : Bir çok kullanıcı gibi hoşunuza gitmiyorsa durdurun.

  k-Otomatik Güncelleştirme : Windows’un otomatik güncelleştirilmesini istemiyorsanız durdurun.

  l-Messenger: Eğer bir Windows2000 domain’e bağlı değilseniz durdurun.

  Sistemi Hızlı Kapatın

  HKEY_LOCAL_MACHINE\\\\SYSTEM\\\\ControlSet001\\\\C ontrol\\\\WaitToKillServiceTimeout anahtarındaki değeri düşürün.

  Boot performansını Yükseltin

  HKEY_LOCAL_MACHINE\\\\SYSTEM\\\\CurrentControlSet\ \\\Control\\\\Session Manager\\\\Memory Management\\\\PrefetchParameters anahtarına ulaşın ve buradaki “EnablePrefetcher” değerini “5” yapın.

  NumLock Açılsın

  Her açılışta NumLockun açılması için HKEY_CURRENT_USER\\\\Control Panel\\\\Keyboard anahtarına ulaşın ve buradaki “InitialKeyboardIndicators” değerini 2 yapın. Eğer değer yoksa Yeni/Dize Değeri diyerek yeni bir dize değeri oluşturun.

  Sağ Menüye “Klasöre Kopyala” , “Klasöre Taşı” Öğelerini Eklemek

  Bunun için öncelikle HKEY_CLASSES_ROOT\\\\AllFilesystemObjects\\\\shell ex\\\\ContextMenuHandlers anahtarına ulaşın ve burada iki tane yeni anahtar oluşturup bunlara “Copy To” ve “Move To” adlarını verin. Ardından soldaki menülerde Varsayılan değerlere şunları girin.


  Move To için : {C2FBB631-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}

  Copy To için : {C2FBB630-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}

  Pencereler Bıraktığınız Gibi Kalsın

  Herhalde birçok kullanıcı bundan rahatsızlık duyuyor hatta sinir bozucu bir hale geliyordur. Bundan kurtulmak için Regedit den HKEY_CURRENT_USER\\\\Software\\\\Microsoft\\\\Wind ows\\\\ShellNoRoam anahtarı altındaki BagMRU anahtarını silin.

  İstenmeyen XP Bileşenlerini Kaldırın

  C:\\\\Windows\\\\Inf klasörünü açın. Araçlar/Klasör Seçenekleri nden gizli klasörleri açın. Klasör içinde bulunan SYSOC.INF dosyasını metin editörü ile açın her satırdaki hide sözcüğünü kaldırın ve dosyayı tekrar kaydedin. Daha sonra Başlat/Denetim Masası/Ekle-Kaldır/Windows bileşenlerini ekle-kaldır düğmesine tıklayarak istemediğiniz bileşenleri kaldırın.

  Sistemdeki Gizli Programlar.Sesli okuyucu system32 nin içinde : narrator.exe

  Windows kısa kapan aç : logon.exe
  Yazı karakteri oluşturucusu : eudcedit.exe
  Gerçek bağlantı kurduğunuz yerin IP adresini bulun : nslookup.exe
  Paylaşılan klasör oluşturmak için : shrpubw.exe
  Windows şifreleme : syskey.exe (not şifreyi bir kez girerseniz bir daha devre dışı bırakamazsınız)
  Sistemi 60 saniyede kapatır : C:\\\\WINDOWS\\\\system32\\\\tsshutdn.exe

  Sistemdeki diyalogları siler kurar : C:\\\\WINDOWS\\\\system32\\\\webfldrs
  Sistemdeki .dll .exe .inf vs.. uzantılı dosyaları listeler : C:\\\\WINDOWS\\\\system32\\\\attrib.exe
  Windows Tanıtım Animasyonu : C:\\\\WINDOWS\\\\Help\\\\Tours\\\\mmTour\\\\tour.e xe

  **********************************************


  Sistemle İlgili Olan Dosya Yollarını Değiştirmek

  Windows XP ile çalışırken, tüm ayarların ilk kurulduğu zaman belirlenmiş olan klasörlere göre yapılması hoşunuza gitmiyorsa, bu dosya yollarını değiştirebilirsiniz.” HKEY_CURRENT_USER\\\\Software\\\\Microsoft\\\\Wind ows\\\\CurrentVersion\\\\Explorer\\\\Shell Folders” altında sistem klasörleriyle ilgili yollar tanımlıdır. Burada istediğiniz değişikliği uygulayabilirsiniz.

  Büyük Arabellek Ayarıyla Performansı Arttırma

  Windows XP bir performans canavarıdır. Windows’unuzu hızlandırmanın yollarından biri sistem arabelleğiyle ilgili değerleri değiştirmektir. Windows sistem ve dosya arabelleğini dinamik olarak değiştirir. Bu şu anlama geliyor: dosya işlemleri ile ilgili çok bellek gerektiğinde, Windows tüm sistem arabelleğini bu işlem için kullanır, bu da sistem takas dosyasının şişmesine yol açar. 256 MB üzeri ana belleğe sahip bilgisayarlar için yapacağınız bir değişiklik sisteminizin performansını arttıracaktır. “HKEY_LOCAL_MACHINE\\\\SYSTEM\\\\CurrentControlSet \\\\Control\\\\Session Manager\\\\Memory Management” altında “LargeSystemCache” değerini 1 yapmanız yeterli olacaktır.

  Takılan CD’lerin Otomatik Çalışmasını Engellemek

  Bilgisayarınıza yeni bir CD taktığınızda onun otomatik çalışması sizi rahatsız ediyorsa “HKEY_LOCAL_MACHINE\\\\SYSTEM\\\\CurrentControlSet \\\\Services\\\\Cdrom” altındaki “AutoRun” değerini “0” yaparak bunu kaldırabilirsiniz.

  Windows XP’ nin CD Yazma Programını Kaldırmak
  Regedit “HKEY_CURRENT_USER\\\\Software\\\\Microsoft\\\\Win dows\\\\CurrentVersion\\\\Policies\\\\Explorer” anahtarı altında yeni/DWORD Değeri deyin ve adını “NoCDBurning” verin. Ve değerini “1” yapın.

  Kişisel Sistem Öğesini Başlat Menüsüne Eklemek

  Başlat menüsün de en önemli bağlantılar bulunur. Ancak çalıştır komutu altında boş bir alan mevcuttur ve isterseniz buraya kendi öğelerinizi de ekleyebilirsiniz. Bunun için olarak Regedit ‘e gidiyoruz. “HKEY_CLASSES_ROOT\\\\CLSID\\\\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}” anahtarını bulun, sağdaki “Varsayılan” değerini açın ve Başlat menüsün de Görünmesini istediğiniz ismi girin. Daha sonra boş bir alana tıklayın ve Yeni/Anahtar diyerek bu anahtara “DefaultIcon” adını verin. Bu anahtara ait “Varsayılan” değerine koymak istediğiniz iconun adresini yazın. Sol taraf da ki listede bulunan “Instance/InitPropertyBag” al anahtarına geçin. Sağdaki “method” öğesine değer olarak “ShellExecute” girin. Şimdi aynı yerde “Command” adında yeni bir dize değeri oluşturun ve buraya öğenin sahip olacağı açıklama bilgisini girin. Daha sonra bu anahtar altında “Param1” adında yeni bir dize değeri oluşturun ve değer olarak buna girmek istediğiniz program, link veya klasör yolunu yazın. Bu yaptığınız işlem Windows reboot olduktan sonra aktif hale gelecektir.

  Kullanıcıları Kayıt Penceresinden Çıkarmak

  Bilgisayarınızda çalışabilecek tüm kişiler Login penceresinde isimleri ile listelenir. Şayet bu durumdan rahatsız oluyorsanız, isimlerin ekrana gelmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak Regedit’i açın ve “HKEY_LOCAL_MACHINE\\\\SOFTWARE\\\\Microsoft\\\\Wi ndows NT\\\\CurrentVersion\\\\Winlogon\\\\SpecialAccount s\\\\UserList” anahtarını bulun. Daha sonra burada yeni bir DWORD değeri oluşturun ve isim olarak kaldırmak istediğiniz kullanıcının adını girin.

  Cevap Vermeyen Uygulamayı Daha Hızlı Kapatmak

  bunu için Regedit’de “HKEY_CURRENT_USER\\\\Control Panel\\\\Desktop” anahtarına ulaşıyoruz. Bu anahtar altındaki “HungAppTimeout” değerini 500 yapın.

  Açılış Ekranında ClearType

  Regedit’den “HKEY_CURRENT_USER\\\\Control Panel\\\\Desktop” anahtarına ulaşın. Burada “FontSmoothing” ve “FontSmoothing” değerlerini “2” yapın.

  Internet Explorer Hızlı Açılsın

  bunu için Explorer kısayolunun sonuna –nohome satırını ekleyin.

  Schedule Task Kapansın

  I.E 6 sunucuya her bağlandığında “Schedule Task” çalıştırmak ister. Bu da kullanıcıya yavaş surf olarak geri dönmektedir. Bunu kapatmak için Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINE\\\\SOFTWARE\\\\Microsoft\\\\Wi ndows\\\\CurrentVersion\\\\Explorer\\\\RemoteCompu ter\\\\NameSpace\\\\{D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF}” bu anahtarı bulun ve silin.

  BSDOS Çıktığında Yeniden Başlasın

  BSDOS yani bildiğimiz ismiyle ünlü MaviEkran Çıktığında bilgisayarınızın otomatik yeninden başlaması için Regedit’de “HKEY_LOCAL_MACHINE\\\\SYSTEM\\\\CurrentControlSet \\\\Control\\\\CrashControl” anahtarında AutoReboot değerini bulun ve “1” yapın.

  Açılış Diskinin Otomatik Optimize Edilmesi

  Bunun için Regedit’de “HKEY_LOCAL_MACHINE\\\\SOFTWARE\\\\Microsoft\\\\Df rg\\\\BootOptimizeFunction” anahtarında “Enable” değerini bulun ve “Y” yapın.

  Başlangıç Menüsünü Değiştiremesinler

  Sistemdeki diğer kullanıcıların Start Menu de değişiklik yapmalarını istemiyorsanız. Regedit’den “HKEY_CURRENT_USER\\\\Software\\\\Microsoft\\\\Win dows\\\\CurrentVersion\\\\Policies\\\\Explorer” anahtarına ulaşın. Burada yeni bir DWORD anahtarı oluşturun ve isim olarak “NoChangeStartMenu” yazın ve değerini “1” yapın.

  Sistem Bip’leri Kapansın

  Arada çık “bip” seslerinden sıkıldıysanız Regedit’den “HKEY_CURRENT_USER\\\\Control Panel\\\\Sound” anahtarına ulaşın. “Beep” değerini “no” olarak değiştirin.

  Ekran Koruyuculardan Kurtulun

  Eğer XP ekran koruyucularını kullanmıyor ve bunlardan kurtulmak istiyorsanız Çalıştıra C:\\\\WINDOWS\\\\system32\\\\dllcache (eğer sistem D ye kurulu ise D yapın) yazın ve klasörü açın.. buradaki bütün Ekran koruyucuları silin.daha sonra C:\\\\windows\\\\system32 içindeki ekran koruyucuları silin ve kurtulun.

  Shared Document’i Kaldırın

  Bilgisayarımdan Shared Document’i kaldırmak için Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINE\\\\SOFTWARE\\\\Microsoft\\\\Wi ndows\\\\CurrentVersion\\\\Explorer\\\\MyComputer\ \\\NameSpace\\\\DelegateFolders” anahtarına ulaşın ve buradaki “{59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee}” alt anahtarını kaldırın.


  XP’nin Firewall Özelliğini Kapatmak

  Bu özellik o kadar büyük bir koruma sağlamamakla internet bağlantısının hızınıda büyük oranda düşürür. Bunu kapatmak için: Start-Connect to-Show All Connection (Başlat-Bağlan- Bütün Bağlantıları Göster) bölümüne girin. Firewall koruması olan bağlantılar üzerinde bir kilit işareti görürsünüz. Bu bağlantıya sağ tıklayın ve Properties (özellikler) sekmesine girin. Daha sonra Advanced (Gelişmiş) sekmesine girin. Daha sonra Internet Connection Firewall aktif halden çıkarın.

  Windows XP’yi Hızlı Kapatma

  Regedit “HKEY_CURRENT_USER\\\\Control Panel\\\\Desktop” anahtarına gidin ve “AutoEndTask” DWORD değerini “1” yapın.

  Windows Daha da Hızlansın

  Windows XP de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerini tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için pek bir anlma ifade etmez. Bunu kapatmak için Regedit den“HKEY_LOCAL_MACHINE\\\\SYSTEM\\\\CurrentControl Set\\\\Control\\\\FileSystem” anahtarına ulaşın ve “NtfsDisableLastAccessUpdate” değerini bulun ve “1” yapın.

  Açıklama Yapmasın

  Windows XP Mouse okuyla bir dosyanın yada klasörün üzerine gittiğinizi zaman o dosya/klasör bilgilerini verir. Bu özelliği kapatmak için “HKEY_CURRENT_USER\\\\Software\\\\Microsoft\\\\Win dows\\\\CurrentVersion\\\\Explorer\\\\Advanced” anahtarını bulun ve “ShowInfoTip” DWORD değerini bulup değerini “0” yapın.  Bilgisayar Otomatik Kapanmıyor


  Windows XP’den çıkarken bazen bilgisayarın otomatik kapanmadığı olur. Bu sorunu halletmek için Regedit’den “HKEY_CURRENT_USER\\Control Panel\\Desktop” anahtarına ulaşın ve “PowerOffActive” DWORD değerini bulup değerini “1” olarak değiştirin.

 2. #2
  Isınan Üye darkman42 Buraların yabancısı darkman42 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  26
  Tecrübe Puanı
  244

  Tanımlı

  paylaşım için tşk ler..baya ilginç bilgiler..
  ADINLA UYANIR KULAKLARIM,YÜZÜNLE AÇAR GÖZ KAPAKLARIM
  EN GÜZEL ŞİİRLERİMLE KALEME ADINI SAYIKLATIRIM...

 3. #3
  yabanci alalem Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  1
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı

  kardeş saolasın yeni gördüm ama baya güzel şeyler

 4. #4
  Demirbaş as3na Baktabul'un Çılgını as3na Baktabul'un Çılgını as3na Baktabul'un Çılgını as3na Baktabul'un Çılgını as3na Baktabul'un Çılgını as3na Baktabul'un Çılgını as3na Baktabul'un Çılgını as3na Baktabul'un Çılgını as3na Baktabul'un Çılgını as3na Baktabul'un Çılgını as3na Baktabul'un Çılgını as3na - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  510
  Tecrübe Puanı
  154465

  Tanımlı

  gerçekten güzel ve gerekli bilgiler emegine saglık

 5. #5
  Acemi Üye siyah Şu An Başarı Basamaklarında siyah Şu An Başarı Basamaklarında siyah Şu An Başarı Basamaklarında siyah Şu An Başarı Basamaklarında siyah Şu An Başarı Basamaklarında siyah Şu An Başarı Basamaklarında siyah Şu An Başarı Basamaklarında siyah Şu An Başarı Basamaklarında siyah - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2007
  Mesajlar
  91
  Tecrübe Puanı
  293

  ;;)

  birçoğu bildiğimiz birçoğu yeni öğrendiğimiz şeyler sağoll!!

+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Trans Yağlar Hakkında Bilmeniz Gereken 5 şey
  By nesliangelss in forum Sağlıklı Yaşam
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-14-2011, 13:36
 2. Emzikle ilgili bilmeniz gereken her şey
  By Mr. NuteLLa in forum Anne ve Bebek
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-07-2009, 21:24
 3. Chrome OS'la ilgili bilmeniz gereken 10 şey
  By uA_mert in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 07-16-2009, 12:43
 4. Kadınlar hakkında bilmeniz gereken 10 şey
  By MaCo in forum Beylerin Dunyasi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-21-2009, 11:28
 5. Bilmeniz gereken 55 kritik soru
  By hayalet_0312 in forum Arsiv (çozulmus olanlar)
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 07-02-2007, 21:41

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375