+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Malezya ve Malezya Tarihi

 Turizm, Gezi, Seyahat ve Tatil Katagorisinde ve  Ülkeler Tarihi Forumunda Bulunan  Malezya ve Malezya Tarihi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375457

  Tanımlı Malezya ve Malezya Tarihi

  Malezya ve Malezya Tarihi


  Malezya مليسيا
  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Başkent: Kuala Lumpur 13°08′N 101°42′E
  En büyük şehir: Kuala Lumpur1
  Resmi dil(ler): Malayca
  Hükümet: Federal Parlamenter Monarşi - Yang di-Pertuan Agong Sultan Mizan Zainal Abidin - Başbakan Datuk Seri Abdullah bin Haji Ahmad Badawi
  Bağımsızlık:
  - Birleşik Krallık'tan (Malaya) 31 Ağustos1957
  - Federasyon (Sabah, Saravak ve Singapur2 ile birlikte) 16 Eylül 1963
  Yüzölçümü:
  - Total 329,847 km² (67.) 127,355 sq mi
  - Sular (%) 0.3
  Nüfus:
  - 2007 est. 26,909,000 (44.)
  - 2000 sayımına göre 23,953,136
  - Yoğunluk 82/km² (109..) 211/sq mi


  Malezya, Güneydoğu Asya'da yer alan bir ülke. Malezya Federasyonu'nun 11 devletinin Singapur, Saravak ve Sabah (eski Kuzey Borneo)'ın birleşmesi ile oluşmuştur. 29 Ağustos 1965'te Singapur federasyondan ayrılmıştır. Kuzeyde Tayland ve Singapur, güneyde Endonezya ile komşudur.

  Tarih
  XIII. yy'la kadar 500 yıl süreyle Malezya, Srivicala Hindu ve Buddha'cı krallığının bir parçası olarak Sumatra'dan yönetildi. Malezya daha sonra Cavalılar ve Malakka'nın Malezya'lı hükümdarlarının egemenliği altına girdi. XV.yy'da Malakka'da İslamiyet yayıldı ve bütün yarımadayı kapladı. Portekizliler 1511'de Malakka'yı ele geçirdiler. Ancak Hollandalılar ile Portekizliler arasında sürekli bir mücadele başladı. 1641'de Portekizliler Malakka'dan çekildi. Hollandalılar burada 1795 yılına kadar egemen oldular. Penang'da 1786'da ve Singapur'da 1824'de yerleşmeye başlayan İngilizler giderek ticari ve siyasi etkinliklerini artırdılar. Bu arada çeşitli Malezya devletleri üzerinde hak iddia eden Tayland'la mücadeleler yapıldı. Malakka'yı Hollandalılar 1826'da tekrar işgal ettiler. Ancak 1826'da İngilizler Boğazlar Hükümeti'ni kurdu ve 1914'de son Malezya eyaleti olan Johore İngilizlere boyun eğdi.
  II. Dünya Savaşı sırasında Malezya, Japonya tarafından işgal edildi. Yeni işgalcilere karşı en büyük direniş Malezya'lı kominist gerillalardan geldi. 1948'de Malezya Federasyonu hükümetine karşı gerillalar bir ayaklanma başlattılar. 1956'da yapılan İngiltere-Malezya konferansından sonra 1957'de Malezya'nın İngiliz Milletler Topluluğu içinde kalması şartı ile bağımsızlığı kabul edildi.

  Bağımsızlık ve Sonrası
  1961'de Malezya başbakanı Abdurrahman Güneydoğu Asya'daki İngiliz kolonilerinin bir federasyon halinde birleşmesi fikrini ortaya attı. Bu federasyona Malezya, Singapur, Saravak, Sabah ve Brunei sultanlıkları katılacaktı. Çin, Endonezya ve Filipinler'in federasyon fikrini engellemeye çalışmalarına rağmen, İngiltere, Japonya, Avustralya, Yeni Zellanda ve Amerika Birleşik Devletleri'nin desteği ile 16 Eylül1963'te yeni federasyon kuruldu. Federal devlete Brunei sultanlığı hariç adı geçen bütün devletler katıldı. Yeni federayon Malaysia (Büyük Malezya) diye adlandırıldı. Ülke topraklarından büyük çıkarı olan İngiltere, federasyon'un savunma görevini üstlendi. Fakat Çin ile barış isteyen akımların ülke içinde güçlenmesinin yanı sıra Endonezya'nın gerillacıları fiilen destekleyen tutumu yüzünden federasyon güçlüklerle karşılaştı. Malaysia federasyonu kurulurken Malezya federasyonu'nun anayasası bazı değişiklikler ile kabul edilmiştir. Singapur 1965 yılında federasyon'dan ayrılmıştır.

  Coğrafya

  Malakka Boğazı


  Kinabalu Dağı

  Malezya Güney Asya'da Çinhindi'nin güneyinde yer alır. Ekvator'a çok yakın (140 km kadar) bir konuma sahiptir. Malakka Boğazı ile Sumatra'dan ayrılır. Kuzeyden Tayland, Güney Çin Denizi ve Brunei, güneyden Endonezya, Singapur ve Malakka Boğazı, batıdan Hint Okyanusu'yla bitişik olan Andaman Denizi, güneydoğusunda Johore boğazı ile çevrilidir.

  İklim
  Malezya'nın iklimi tropikal iklimdir. Muson rüzgarlarının etkisiyle de özellikle Ocak ve Mayıs ayları arasındaki sürekli yağışlar, ülkenin nem miktarının % 80 civarına kadar yükselmesine neden olur. Yıllık yağış ortalaması bölgelere göre büyük farklılık gösterir. Genelde 2000-2540 mm olan bu oran, Sabah'da 1500-4500 mm, Saravak'da ise 300-400 mm arasında değişir. Günlük sıcaklık, alçak yerlerde 21°C ila 32°C arasında iken, yüksek bölgelerde daha düşükdür. Başlıca özellikleri sıcaklık, rutubet ve nem olan iklimi sebebiyle, ülkenin % 70'ini kaplayan tropikal ormanları vardır. Ormanlardaki mevcut 15.000 tür bitkinin 6000 türünü çeşitli ağaç cinsleri meydana getirir. Bu ağaçlardan bazıları 45 m yüksekliğe kadar büyüyebilir. Bambu gibi kerestesi makbul ağaçlar ve kauçuk ağaçları ve daha 800'ü aşkın tür orkide yetişir.


  Ekonomi

  Ülkenin önemli bir geçim kaynağı olan Kauçuk


  Dünyaca ünlü Petronas Kuleleri
  Malezya Güneydoğu Asya ülkeleri içerisinde yıllık kalkınma oranı en fazla olan ülkelerden biridir. Malezya, ekonomik açıdan kendi kendine yeterlidir. Enflasyonu düşük, güçlü bir sermaye yatırımına sâhip ekonomisi, sürekli gelişme içerisindedir. İşşizlik oranı % 7 civarındadır. Önceleri kauçuk ve kalaya bağlı kalan ekonomisi, 1980 yılından sonra daha başka alanlara da sarkmıştır. Serbest dış alım ve hür teşebbüsün tesirindeki ekonomi 1980 yılında % 8,5 luk artış hızı göstermiştir. Kişi başına düşen milli gelir 2000 dolardır. Yıllık milli hasılanın % 18' ini imalatçılık , % 23’ünü tarım, % 4'ünü de madencilik teşkil eder.
  En önemli ürünleri kauçuk, hindistancevizi, pirinç, muz, patates, ananas, hurma, mısır, çay, tütün'dür. Orman ürünleri bakımından oldukça zengin olup, özellikle kerestesi çok makbuldür.
  Maden bakımından da zengin bir ülke olan Malezya, kalay üretiminde dünya birincisi olup, dünya kalay üretiminin % 70'ini karşılar. Diğer önemli madenleri demir, boksit, petrol, manganez, altın, tungsten ve titandır. Sanayide Güneydoğu Asya ülkeleri arasında ileri bir seviyededir. Başlıca ihracatı kalay, kauçuk, demir filizi, boksit, kereste, teneke kutu ve palmiye yağıdır. Dışarıdan makina, kimyevi maddeler, teknik araç ve gereçler almaktadır. Balıkçılık ve turizm önemli gelir kaynaklarıdır.

  Eğitim

  Malezya Nottingham Üniversitesi
  İlkokul
  Malezya'da İlkokul 6 senedir. Eğitim dili okullara göre değişmektedir. Malayca, Çince, Tamilce ve İngilizce egitim veren okullar vardır.
  Ortaokul ve Lise
  Ortaokul Toplam 5 sene olup, özel okulda okumak isteyen ögrenciler ilkokul sonrasi yapilan (UPSR) imtihani sonuçlarına göre çeşitli özel liselere kayıt yapabilmektedirler. Devlet liselerine kayit yapmak için imtihana girmeye gerek yoktur. Bu okullardaki başlıca diller Malayca, Çince, Tamilce ve İngilizce'dir. Lise 4'den Lise 5'e geçmek için PMR.
  Üniversite
  Üniversite harç parası ve üniversitedeki bütün masraflar projeden sorumlu hoca tarafindan karşılanır. Eğitim süresi, lisans için 3-8 sene, Mastır için 2-3 sene ve Doktora için 3 ve ya daha fazla senedir. Eğitim dili Mühendisliklerde %80 İngilizce, %20 Malayca, Sosyal Bilimlerde %50 İngilizce, %50 Malayca. Mastır ve Doktora egitiminin tamami İngilizcedir.
  Yabancı Öğrenciler
  Malezya'daki yabanci öğrencilerin çogunlugunu Arap ülkelerinden gelenler oluşturur. Öğrenciler genellikle yaşlı ve eğitim seviyeleri düşüktür. Arap ögrencilerin çoğunluğunu Sudan ve Libyalılar oluşturur. Sudanlılarin buyuk bir kısmı Malezya'dan burslu, yani üniversitedeki projelerde çalışır.

  Yönetim
  Malezya krallıkla yönetilen ve çok partili demokratik sisteme dayalı bir konfederasyondur. Konfederasyonu olusturan federal eyaletlerde krallıkla yönetilir. Batı Malezya'da bulunan eyaletlerin krallarından biri dört yıllığına genel kral yani "yüce başkan" seçilir. Ülke 31 Ağustos 1957'de yürürlüğe konan anayasayla yönetilmektedir. İki meclisli bir parlamenter sistem uygulanmaktadır. Birinci meclis 69, ikinci meclis 180 üyeden oluşur. Bu meclislerin üyeleri serbest genel seçimlerle belirlenir. Malezya, BM, İKÖ, Asya Pasifik Ekonomik İşbirligi, İngiliz Milletler Topluluğu, IMF, gibi uluslararası örgütlere üyedir.

  Ulaşım

  Malezya'da Metro'lar

  Malezya'da ulaşım gelişmiştir. Ülkede 64672 km Karayoluna karşılık 1801 km Demiryolu vardır. Su yollarıda ülkede önemli yer tutar.7,296 km su yolu vardır. 115 Havaalanına karşılık 1 Helikopter alanı vardır. Başlıca Limanları: Bintulu, Kota Kinabalu, Kuantan, Kuching, Kudat'dır. Malezya'nın hayatında su yolları önemli bir yer alır. Halkın çoğu, su yollarına veya deniz kıyısına yakın yerlerde oturur. Bazı yerler sık ormanlarla kaplıdır. Bu bölgelerde ilerlemek çok zordur. Bu sebeple su yolları, en kullanışlı ve en pratik ulaşım şeklidir.


 2. #2
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375457

  Tanımlı Ce: Malezya ve Malezya Tarihi

  COĞRAFİ VERİLERİ..

  Konum: Güneydoğu Asya, Endonezya ile Güney Çin Denizi Sınırında, Vietnam'ın güneyinde yer alır.
  Coğrafi konumu: 2 30 Kuzey enlemi, 112 30 Doğu boylamı
  Haritadaki konumu: Güneydoğu Asya
  Yüzölçümü: 329,750 km²
  Sınırları: toplam: 2,669 km
  sınır komşuları: Bruney 381 km, Endonezya 1,782 km, Tayland 506 km
  Sahil şeridi: 4,675 km
  İklimi: tropikal
  Arazi yapısı: Tepelikler ve dağlarla çevrili kıyı ovaları
  Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Hint Okyanusu 0 m
  en yüksek noktası: Gunung Kinabalu 4,100 m
  Doğal kaynakları: Kalay, petrol, kereste, bakır, demir, doğal gaz, boksit
  Arazi kullanımı: tarıma uygun topraklar: %5.46
  daimi ekinler: %17.54
  diğer: %77 (2005 verileri)
  Sulanan arazi: 3,650 km² (2003 verileri)
  Doğal afetler: Su baskınları, heyelanlar
  NÜFUS BİLGİLERİ...

  Nüfus: 24,385,858 (Temmuz 2006 verileri)
  Nüfus artış oranı: %1.78 (2006 verileri)
  Mülteci oranı: 0 mülteci/1,000 nüfus (2006 tahmini)
  Bebek ölüm oranı: 17.16 ölüm/1,000 doğan bebek (2006 tahmini)
  Ortalama hayat süresi: Toplam nüfus: 72.5 yıl
  erkeklerde: 69.8 yıl
  kadınlarda: 75.38 yıl (2006 verileri)
  Ortalama çocuk sayısı: 3.04 çocuk/1 kadın (2006 tahmini)
  HIV/AIDS - hastalıklarına yakalanan yetişkin sayısı: %0.4 (2003 verileri)
  HIV/AIDS - hastalığı olan insan sayısı: 52,000 (2003 verileri)
  HIV/AIDS - hastalığı olan insan sayısı: 2,000 (2003 verileri)
  Ulus: Malezyalı
  Nüfusun etnik dağılımı: Malaya ve diğer yerliler %58, Çinli %27, Hint %8, diğer %7
  Din: İslam, Budizm, Taoizm, Hinduizm, Hıristiyanlık
  Diller: Bahasa Melayu (resmi), İngilizce, Çin lehçeleri (Cantonese, Mandarin, Hokkien, Hakka, Hainan, Foochow), Tamil, Telugu, Malayalam, Panjabi, Thai
  Okur yazar oranı: 15 yaş ve üzeri için veriler
  toplam nüfusta: %88.7
  erkekler: %92
  kadınlar: %85.4 (2002 verileri)


  YÖNETİMİ...

  Ülke adı: Geleneksel adı: Malezya
  eski adı: Malezya Federasyonu
  Yönetim biçimi: Federal Meşruti Monarşi
  Başkent: Kuala Lumpur
  İdari bölümler: 13 bölge ve 2 federal arazi; Johor, Kedah, Kelantan, Labuan, Melaka, Negeri Sembilan, Pahang, Perak, Perlis, Pulau Pinang, Sabah, Sarawak, Selangor, Terengganu, Persekutuan Vilayeti
  Bağımsızlık günü: 31 Ağustos 1957 (İngiltere'den)
  Milli bayram: Bağımsızlık günü /Malezya Günü, 31 Ağustos (1957)
  Anayasa: 31 Ağustos 1957
  Üye olduğu uluslararası örgüt ve kuruluşlar: APEC, ARF, AsDB (Asya Kalkınma Bankası), ASEAN (Güneydoğu Asya Ülkeleri Örgütü), BIS (Uluslararası İmar Bankası), C, CCC (Gümrük İşbirliği Konseyi), CP, ESCAP (Asya ve Pasifikler Ekonomik ve Sosyal Komisyonu), FAO (Tarım ve Gıda Örgütü), G-15, G-77, IAEA (Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı), IBRD (Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası), ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü), ICFTU (Uluslararası Serbest Ticaret Birlikleri Konfederastonu), ICRM (Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi), IDA (Uluslararası Kalkınma Birliği), IDB (İslam Kalkınma Bankası), IFAD (Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu), IFC (Uluslararası Finansman Kurumu), IFRCS (Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Toplulukları Federasyonu), IHO (Uluslararası Hidrografi Örgütü), ILO (Uluslarası Çalışma Örgütü), IMF (Uluslararası Para Fonu), IMO (Uluslararası Denizcilik Örgütü), Inmarsat (Uluslararası Denizcilik Uydu Teşkilatı), Intelsat (Uluslararası Telekomünikasyon ve Uydu Örgütü), Interpol (Uluslararası Polis Teşkilatı), IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi), ISO (Uluslararası Standartlar Örgütü), ITU (Uluslararası Haberleşme Birliği), MINURSO (BM Bati Sahra Referandum Misyonu), MONUC (BM Kongo Operasyonu), NAM, OIC (İslam Konferansı Örgütü), OPCW (Kimyasal Silahları Yasaklama Organizasyonu), UN (Birleşmiş Milletler), UNCTAD (Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı), UNESCO (Eğitim-Bilim ve Kültür Örgütü), UNIDO (Endüstriyel Kalkınma Örgütü), UNIKOM (BM Irak-Kuveyt Gözlem Misyonu), UNMEE (BM Etyopya-Eritre Misyonu), UNMIBH (BM Bosna Hersek Misyonu), UNMIK (BM Kosova Geçici Yönetimi), UNTAET (BM Doğu Timor Geçiş Yönetimi), UPU (Dünya Posta Birliği), WCL (Dünya Emek Konfederasyonu), WFTU (Dünya İşçi Sendikaları Federasyonu), WHO (Dünya Sağlık Örgütü), WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı), WMO (Dünya Meteoroloji Örgütü), WToO (Dünya Turizm Örgütü), WTrO (Dünya Ticaret Örgütü)


  EKONOMİK GÖSTERGELER...

  GSYİH: Satınalma Gücü paritesi - 308.8 milyar $ (2006 verileri)
  GSYİH - reel büyüme: %5.5 (2006 verileri)
  GSYİH - sektörel bileşim: tarım: %8.3
  endüstri: %48.1
  hizmet: %43.6 (2006)
  Enflasyon oranı (tüketici fiyatlarında): %3.8 (2006)
  İş gücü: 10.73 milyon (2006 verileri)
  Sektörlere göre işgücü dağılımı: Ticaret ve turizm %28, sanayi %27, tarım, ormancılık, balıkçılık %16, hizmet %10, devlet %10, inşaat %9 (2000 verileri)
  İşsizlik oranı: %2.8 (2000 verileri)
  Endüstri: Kauçuk ve palmiye yağı üretimi, hafif endüstri, elektronik, kalay madenciliği ve işletmeleri, kereste sanayi, petrol ürünleri
  Endüstrinin büyüme oranı: %12.1 (2000 verileri)
  Elektrik üretimi: 59.044 milyar kWh (1999)
  Elektrik tüketimi: 54.872 milyar kWh (1999)
  Elektrik ihracatı: 50 milyon kWh (1999)
  Elektrik ithalatı: 11 milyon kWh (1999)
  Tarım ürünleri: Kauçuk, palmiye yağı, kakao, pirinç, hindistancevizi, kereste, biber
  İhracat: 97.9 milyar $ (2000 verileri)
  İhracat ürünleri: Elektronik araç gereç, petrol ve sıvı gaz, kimyasal ürünler, palmiye yağı, ağaç ürünleri, kauçuk, tekstil
  İhracat ortakları: ABD %21, Singapur %18, Japonya %13, Hong Kong %5, Hollanda %4, Tayvan %4, Tayland %3 (2000 verileri)
  İthalat: 82.6 milyar $ (2000 verileri)
  İthalat ürünleri: Makine ve araçlar, kimyasallar, gıda, yakıt, yağlayıcı maddeler
  İthalat ortakları: Japonya %21, ABD %17, Singapur %14, Tayvan %6, Güney Kore %5, Tayland %4, Çin %4 (2000 verileri)
  Dış borç tutarı: 41.8 milyar $ (2000 verileri)
  Para birimi: Ringgit (MYR)
  Para birimi kodu: MYR
  Mali yıl: Takvim yılı

  İLETİŞİM BİLGİLERİ...

  Kullanılan telefon hatları: 4.5 milyon (1999)
  Telefon kodu: 60
  Radyo yayın istasyonları: AM 56, FM 31, kısa dalga 5 (1999)
  Radyolar: 10.9 milyon (1999)
  Televizyon yayını yapan istasyonlar: 27 (1999)
  Televizyonlar: 10.8 milyon (1999)
  Internet kısaltması: .my
  Internet servis sağlayıcıları: 7 (2000)
  Internet kullanıcıları: 1.5 milyon (2000)


  ULAŞIM VE TAŞIMACILIK...

  Demiryolları: 1,801 km (2000)
  Karayolları: 64,672 km (1999)
  Su yolları: 7,296 km
  Boru hatları: Ham petrol 1,307 km; doğal gaz 379 km
  Limanları: Bintulu, Kota Kinabalu, Kuantan, Kuching, Kudat, Labuan, Lahad Datu, Lumut, Miri, Pasir Gudang, Penang, Port Dickson, Port Kelang, Sandakan, Sibu, Tanjung Berhala, Tanjung Kidurong, Tawau
  Hava alanları: 115 (2000 verileri)
  Helikopter alanları: 1 (2000 verileri)


 3. #3
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375457

  Tanımlı Ce: Malezya ve Malezya Tarihi

  Malezya
  Giris
  Malezya, Müslümanlarin genel nüfusun yaklasik % 55'ini olusturdugu bir ülke olmasina ragmen Islami hareketin güçlü oldugu ülkelerden biridir. Ancak son zamanlarda bu ülkedeki Islami olusumlardan ABIM'in lideri Enver Ibrahim'in bazi iftiralarla hapse atilmasi ve ardindan yasanan bazi gelismeler bu ülkeyle ilgili çesitli tartismalari da gündeme getirdi. Gerek bu tartismalar ve gerekse genel yapisi itibariyle Malezya'nin taninmasina ihtiyaç oldugunu düsünüyor ve bu sayimizin Islam Cografyasi bölümünde bu ülkeyi tanitiyoruz.
  Malezya Hakkinda Genel Bilgiler
  Resmi adi: Malezya
  Baskenti: Kuala Lumpur (Nüfusu: 800.000)
  Diger önemli sehirleri: Ipoh, Pinang (George Town), Johor Baharu, Kelang, Kuala Terengganu, Port Kelang, Taiping, Kota Baharu, Seremban, Kuantan, Kuching, Kota Kinabalu,
  Yüzölçümü: 330.434 km2.
  Nüfusu: 22.500.000 (1999 tahmini). Nüfusun % 43'ü sehirlerde yasamaktadir.
  Nüfus artis hizi: % 2.4

  Etnik yapi: Malezya'da en kalabalik etnik kitle nüfusun % 49'unu olusturan Malaylardir. Malaylar Singapur, Endonezya, Tayland ve Madagaskar'a da yayilmislardir. Konustuklari Malayca Endonezya diline çok yakindir. Malezya'daki Malaylarin tamami Müslümandir. Ikinci büyük etnik unsur % 35 orana sahip olan Çinlilerdir. Çinlilerin içinde az sayida Müslüman vardir. Çogunlugu Budist, bir kismi hiristiyandir. % 10 oraninda da Hindistanli vardir. Hindistanlilarin da az bir kismi Müslüman, çogunlugu Hindudur. Çinliler ve Hindistanlilar Çin'den ve Hindistan'dan gelmis olan göçmenlerdir, Malezya'nin yerlisi degildirler. % 3.1 oraninda Cavali vardir. Cavalilarin tamami Müslümandir. Geriye kalan nüfusu su etnik unsurlar olusturur: Minangkabu (% 0.8), Sama (% 0.8), Melanau (% 0.4), Güney Asyali (% 0.35), Bugi (% 0.2), Kalabit, Hui, Molbog. Bu etnik unsurlarin büyük çogunlugu Müslüman, bir kismi da hiristiyan veya yerel dinlere mensuptur.
  Dil: Resmi dil Malayca'dir. Ingilizce ve Arapça da geçerli dillerdir. Tamilce ve Çince basta olmak üzere çesitli etnik unsurlarin dilleri de konusulmaktadir.
  Din: Resmi din Islâm'dir. Halkin % 55'i Müslümandir. Müslümanlar genellikle sünni ve hanefidirler. % 17 oraninda budist, % 11.6 konfüçyanist (Çin dini mensubu), % 7 oraninda hindu, % 6 oraninda hiristiyan vardir. Kalan nüfus ise degisik yerel dinlere mensuptur.
  Cografi durumu: Güneydogu Asya ülkelerinden olan Malezya, kuzeyden Tayland, Güney Çin Denizi ve Brunei, dogudan Selebes Gölü, güneyden Endonezya, Singapur ve Malakka Bogazi, batidan Hint Okyanusu'yla bitisik olan Andaman Denizi'yle çevrilidir. Akarsu bakimindan oldukça zengindir. En önemli akarsulari Rejang, Ketantan, Sai Perak ve Sai Rompin irmaklaridir. Malezya topraklari iki büyük kara parçasiyla bunlarin arasindaki Güney Çin Denizi içinde yer alan adalardan meydana gelir. Iki büyük kara parçasi Bati Malezya ve Dogu Malezya'dir. Bati Malezya bir yarimada seklindedir ve ince bir kara baglantisiyla simdiki adi Tayland olan Siyam'a baglidir. Dogu Malezya, büyük bir kismi Endonezya hâkimiyetinde olan Borneo adasinin içindedir. Topraklarinin % 30'u tarim alani, % 61'i ormandir. Malezya'da bol yagmurlu ve tropikal bir iklim hâkimdir. Dogu Malezya, Bati Malezya'dan daha yagislidir.
  Yönetim sekli: Malezya krallikla yönetilen ve çok partili demokratik sisteme dayali bir konfederasyondur. Konfederasyonu olusturan federal eyaletler de krallikla yönetilir. Bati Malezya'da bulunan eyaletlerin krallarindan biri dört yilligina genel kral yani "yüce baskan" seçilir. Ülke 31 Agustos 1957'de yürürlüge konan anayasayla yönetilmektedir. Iki meclisli bir parlamenter sistem uygulanmaktadir. Birinci meclis 69, ikinci meclis 180 üyeden olusur. Bu meclislerin üyeleri serbest genel seçimlerle belirlenir. Malezya, BM, IKÖ (Islâm Konferansi Örgütü), Asya Pasifik Ekonomik Isbirligi, Ingiliz Milletler Toplulugu (Commonwealth), Uluslararasi Para Fonu (IMF), Islâm Kalkinma Bankasi gibi uluslararasi örgütlere üyedir.
  Siyasi partiler: Malezya'nin basta gelen siyasi partileri sunlardir:
  Birlesik Malay Milli Organizasyonu (UMNO): Malezya'nin bagimsizligindan önce kurulmustur. Hâlen ülkenin önde gelen partilerindendir. Bagimsizlik sonrasinda ilk hükümeti kurdu. Zaman zaman Malezya Islâm Partisi (PAS)'yle koalisyona girdi. Kurulusunda dinin önemini vurguluyor ancak Bati tipi bir laikligi benimsiyordu. Bir ara partiye giren bazi Islâmci aydinlarin etkisiyle devlet kurumlarinda Islâmizasyona olumlu bakiyordu. Halen iktidarda olan bu parti Islamizasyona yine engel olmuyorsa da Islami hareketin önünü tikamaya çalisiyor. Bunda Batili güçlerin önemli rolünün oldugu söylenebilir. Malezya'yi Bati'nin kucagina iten en önemli gelisme ise bu ülkeyi ekonomik yönden ciddi sekilde sarsan Asya krizi olmustur. UMNO'nun su anki genel baskani basbakan Mahatir Muhammed'dir.
  Malezya Islâm Partisi (PAS): (Islâmi hareket kismina bkz.)
  Demokratik Hareket Partisi: Daha çok Çinliler tarafindan desteklenmektedir.
  Idari bölünüs: 11'i Bati, 2'si Dogu Malezya'da bulunan 13 federal eyaletten, 133 ilden meydana gelir. Baskentin de ayri bir federal statüsü vardir.
  Tarihi: Malezya'nin batisiyla dogusunun tarihini ayri ayri ele almak gerekir. Tarihi kaynaklarda Bati Malezya'dan Malaya olarak söz edilir. Islâm'in bu bölgeye ulasmasindan önce Budistler ve Brahmanistler buralarda çesitli devletler kurmuslardir. Islâm Malezya'ya 1400 yilindan sonra girdi. Malakka bogazi kiyisindaki Malakka sehrinin kurucusu Prens Prameswara 1414 yilinda Pasai kralinin kiziyla evlenerek Müslüman oldu ve adini Mecât Iskender Sah olarak degistirdi. Onun Müslüman olmasindan sonra yönetimi altindaki bölgelerde Islâm hizla yayilmaya basladi. Bati Hindistan'dan gelen Müslümanlar da ona yardimci oldular. Mecât Iskender 1424'te öldü ve ondan sonra gelen hükümdarlar da ülkelerinde Islâm'i yaymaya çalistilar. 1446'da Malakka sultanligina geçen Sultan Muzaffer Sah zamaninda Islâm resmi din oldu. Ayni zamanda Malakka, Güneydogu Asya'da Islâm'in merkezi halini aldi. Ticari ve ekonomik önemi de artti ve Müslüman tüccarlar burayi daha çok ziyaret etmeye basladilar. Muzaffer Sah'in yönetimi 1458'e kadar sürdü ve yerine oglu Mansur Sah geçti. 1477'ye kadar hüküm süren Mansur Sah döneminde Malakka Sultanligi çevrede siyasi ve dini açidan etkili bir konuma geldi. Islâm Malaya'nin diger bölgelerine ve bugün Endonezya yönetimi altinda bulunan Sumatra adasina da yayilmaya basladi. Bu siralarda Portekizli sömürgeciler bölgeyi rahatsiz etmeye basladilar. 1511'de de Malakka limanini ele geçirdiler. O siralarda Malakka yönetimini elinde bulunduran Sultan Mahmud, Portekizlilerin saldirilari karsisinda fazla dayanamayarak Malakka'yi onlara birakti ve kendisi Johor'a geçerek burada ayri bir sultanlik kurdu. O zamana kadar Johor, Malakka Sultanligi'nin bir vilayetiydi. Portekizliler Malakka'yi ele geçirdikten sonra bu bölgede hiristiyanlastirma çalismalari baslattilar, ancak basarili olamadilar. Johor Devleti, Malakka'yi Portekizlilerden geri almak için birkaç kez harekât düzenledi. Bu harekâtlara Osmanli Devleti silah, Açe Sultanligi da asker desteginde bulundu. Ancak bu harekâtlardan bir sonuç alinamadi. 1606'dan itibaren Malakka'ya Hollandali sömürgeciler saldiri düzenlemeye basladi ve 1641'de de Portekizlilerin elinden aldilar. 1812'de Pahang, Johor'dan ayrilarak bagimsiz devlet oldu. 1824'te Johor tekrar ikiye ayrildi ve Rio Lingga merkezli ayri bir prenslik kuruldu. Bu ayrilmalar daha sonra da devam etti ve bölgede Perak, Selangor, Kedah gibi birkaç prenslik ortaya çikti. 18. yüzyilin sonlarina dogru bölgeye Ingiliz sömürgeciler geldi ve 1786'da siddetli saldirilar sonucu Kedah devletinin elindeki Penang sehrini aldilar. Daha sonra burayi bir üs edinerek isgal alanlarini genislettiler. 1824'te Malakka'yi da Hollandalilarin elinden alarak bölgede genis bir alani ele geçirdi ve bölgedeki bütün yerel yönetimleri Ingiliz himayesini kabule zorladilar. En son 1889'da 9 devletçikten olusan Negri Sembilan federasyonunun da Ingiliz himayesine girmesiyle Malay yarimadasi tamamen Ingiliz sultasina geçti. Ingilizler bir yandan bölgenin bütün tabii zenginliklerini kendi ülkelerine tasirken bir yandan da yerli Müslüman halki fakirlestirdiler. Bu durum halk arasinda yeni bir uyanis hareketinin dogmasina vesile oldu. 1930'dan itibaren bu uyanis hareketi örgütlü bir faaliyete dönüstü. II. Dünya Savasi'ndan sonra bagimsizlik mücadelesi daha da etkili oldu. Bu arada Birlesik Malay Milli Organizasyonu (UMNO) kuruldu. Ancak bazi etnik gruplar bu organizasyona girmediler. 1948'de Ingiliz denetiminde bir Malaya Federasyonu kuruldu. 31 Agustos 1957'de de Malezya'nin bagimsizligi ilan edildi.
  Dogu Malezya'nin yani Sarawak ve Sabah eyaletlerinin bulundugu Borneo adasina Islâm 15. yüzyilin baslarinda girmistir. Burayi 1826'dan itibaren Hollandalilar isgal etmeye basladilar. Ancak çok geçmeden Ingiliz sömürgeciler de adaya geldiler ve 1841'de Brunei sultanligi tarafindan Sarawak eyaleti Ingilizlere birakildi. Sarawak 14 Haziran 1888'de resmen Ingiltere'ye tabi oldu. Brunei sultani 1877'de de Sabah'i Ingilizlere birakti. Ingilizler Malezya'nin bagimsizligini tanidiktan bir süre sonra Sarawak ve Sabah'tan da çekildi ve 16 Eylül 1963'te bu iki eyalete Singapur'un da katilmasiyla Malezya Konfederasyonu kuruldu. Singapur 1965'de konfederasyondan ayrilarak ayri bir devlet oldu. Malezya'nin bagimsiz olmasindan sonra ilk kralliga Negri Sembilan sultani Abdurrahman seçildi. Ondan sonra sirasiyla su kisiler krallik yaptilar: Salahuddin Abdülaziz Sah (1960-61), Seyyid Harun Putra (1961-65), Ismail Nasiruddin Sah (1965-70), Abdülhalim Muazzam Sah (1970-75), Yahya Petra (1975-1979), Ahmed Sahu'l-Mustain (1979-1984), Mahmud Iskender (1984-1989), Tuhanku Azlan Muhibbuddin (1989'dan sonra).
  Dis problemleri: Filipinler ve Endonezya, Dogu Malezya'yi olusturan Sarawak ve Sabah eyaletleri üzerinde hak iddia ediyorlardi. Endonezya bu yüzden 1963'te Malezya'ya savas açti. Bu savas 1965'te sona erdiyse de Endonezya adi geçen eyaletlerle ilgili iddiasindan tam olarak vazgeçmis degildir.
  Islami Hareket: Malezya'da Islâm devlet yönetiminde önemli oranda etkilidir. Bu da ülkedeki Islâmi hareketin bir basarisidir. Devlet 1980'den sonra resmi kurumlari Islâmilestirme çalismasi baslatti. Devletin bu merhaleye gelmesinde hâlen varligini sürdüren dört temel Islâmi hareketin etkisi olmustur. Bu hareketleri kisaca tanitalim:
  Malezya Islâm Partisi (PAS): Bagimsizlik sonrasinda kurulacak devletin Islâmi yönünün agirlikli olmasini istediklerinden dolayi UMNO'dan ayrilanlar tarafindan 1951'de kuruldu. PAS'i kuranlar dinin bir siyasi parti programinda belli bir alana sikistirilamayacagi, hayatin her alanini kapsamasi gerektigi görüsündeydiler ve UMNO'nun kurmak istedigi laik devlet modeline karsi çikiyorlardi. PAS basarili bir çizgi takip ederek 1959'daki ilk genel seçimlerde Kelantan ve Terangganu eyaletlerinde yerel hükümeti kurdu. Sonraki dönemlerde Milli Parti'yle koalisyon hükümetleri de kurdu.
  Malezya Islâmi Gençlik Hareketi (ABIM): 1971'de Malezya Müslüman Ögrenciler Birligi üyesi ögrencilerce kuruldu. Kurulusundan kisa süre sonra PAS'la bir ittifak kurdu. 1974'ten sonra Enver Ibrahim'in liderliginde önemli mesafeler katetti. ABIM Mevdudi'nin kurdugu Cemaati Islâmiye'yle Müslüman Kardesler'i kendine örnek ediniyordu. ABIM Malezya'nin her alanda Islâm hükümleriyle yönetilen bir ülke olmasini istemektedir. ABIM'in su anki genel baskani Dr. Muhammed Nur Manuti'dir.
  Teblig Cemaati: Pakistan'daki Teblig Cemaati'nin bir uzantisidir.
  Daru'l-Erkâm: 1968'de Es'ari Muhammed'in liderliginde kuruldu. Egitime ve kültürel faaliyetlere agirlik veriyor ve toplumun Islâmi yönden suurlandirilmasinin Islâm devleti kurmaktan önce geldigi fikrini savunuyordu. Özellikle gençler arasinda etkili oldu. Ancak PAS'a yönelik elestirileri gelismesini olumsuz yönde etkiledi. Sonra da birtakim hurafelere ve sapmalara düstügü gerekçesiyle basbakan Mahathir Muhammed tarafindan kapatildi.
  Malezya'da bunlarin disinda da bazi küçük Islâmi olusumlar ve gruplar bulunmaktadir. Malezya Müslümanlari özellikle gençleri dinlerine bagliliklariyla ünlüdür. Gençlerin % 70'i dini görevlerini yerine getirmektedir. Üniversite gençligi arasinda da Islâmi hareket güçlüdür.
  Ekonomi: Malezya ekonomisi birinci derecede tarim ve hayvanciliga dayanir. Ürettigi tarim ürünlerinin basinda pirinç, kauçuk, palmiye tohumu, ananas, kakao ve çesitli meyve ve sebzeler gelir. Uzun bir sahile sahip olmasi itibariyle balikçilik da yaygindir. Orman ürünleri de ekonomiye önemli katki saglamaktadir. Yerel kaynaklarca da zengindir. En çok kalay rezervine sahiptir. Ancak maden rezervleri sömürge döneminde Ingilizler tarafindan azaltilmistir. 1970'lerden buyana petrol ve dogal gaz da üretilmekte ve ihraç edilmektedir.
  Sanayi: Malezya sanayi bakimindan iyi bir seviyede sayilir. Petrol aritma tesislerinin yani sira otomobil, dayanikli tüketim mallari, tekstil ürünleri, çesitli gida maddeleri, çimento ve diger insaat malzemeleri, mobilya ve agaç ürünleri, kâgit ve kirtasiye malzemeleri, kimyasal maddeler, gübre, kauçuk, plastik esya, toprak ve madeni esya, mekanik araçlar, elektrik gereçleri, ilaç, palmiye yagi vs. üreten çok sayida fabrika kurulmustur. Imalat sanayisinin gayri safi yurtiçi hasiladaki payi % 27'dir. Çalisan nüfusun yaklasik % 18'i sanayi sektöründe is görmektedir.

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Malezya
  By gündem in forum Doğadan manzaralar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-05-2009, 01:18
 2. Malezya Turizmi - Malezya Turizmi Hakkında - Malezya
  By GönüL in forum Dünyadaki Güzellikler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-20-2009, 19:05
 3. Malezya Öğrenim Sistemi-Malezya'da Öğretim
  By zeynep in forum Yurtdışında Yaşam ve Eğitim
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 08-20-2008, 15:54
 4. Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 08-19-2008, 17:07
 5. Malezya adaleti
  By hayalet_0312 in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 10-01-2007, 21:47

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375