Fırlatması günlerdir ertelenen SES-New Skies firmasının 57° Doğu yörüngesine yerleştirmeyi planladığı NSS-8 uydusu fırlatma rampasında infilak etti.

Patlamada Zenit fırlatma roketi ve taşıdığı NSS-8 uydusu tamamen yok olurken, patlama roket rampayı terketmeden gerçekleştiği için aynı zamanda fırlatmanın gerçekleştirildiği Odyssey platformunun da yok olmuş olmasından şüpheleniliyor.

Odyssey, Sea-Launch firması tarafından Pasifik Okyanusu’nda Ekvator üzerinde konuşlandırılmış eski bir Norveç petrol çıkarma platformu. Bu platformdan gerçekleştirilen Sea-Launch fırlatmalarında uydular görev yapacakları yörüngeye ulaşmak için nispeten daha az yakıtı harcadıkları için ömürleri diğer uydulara göre daha uzun olmaktaydı. Ancak rampanın tamamen yok olmuş olma ihtimali Sea-Launch’ın hizmetlerine uzun bir süre ara yada tamamen son vermesi anlamına gelebilir.

Halen 57° Doğu’da hizmet veren NSS-703 uydusunu devralacak NSS-8′in kaybedilmesinin ardından SES-New Skies tarafından yapılan açıklamada yapımı halen süren ve 2009 yılında göreve girmesi planlanan NSS-9 uydusunun Pasifik Okyanusu bölgesinde (177° Batı) görev yapan NSS-5 uydusunu devralacağı, NSS-5′in ise 57° Doğu’ya kaydırılacağı belirtildi.