Türksat 3A uydusunun üretimine 10 şubat 2006 tarihinde Alcatel firması ile yapılan anlaşma ile başlandı. 42.0° Doğu lokasyonunda hizmet verecek olan Türksat 3A uydusunun üzerinde 120 Wattlık 24 adet Ku-band transponder bulunuyor.


Diğer uydularımıza kıyasla daha yüksek bir kullanım kapasitesine (1296 Mhz) sahip olan Türksat 3A uydusu, hem uydu haberleşme hizmetleri hem de Avrupa, Türkiye ve Orta Asya üzerinden doğrudan TV yayınları için kullanılacak. Yeni uydunun yüksek alış gücü avantajına sahip Türkiye kapsama alanı, Türkiye’den uyduya çıkacak TV yayınları, Genişbant VSAT ve dar bant data hizmetleri için kullanılacak.Böylece, küçük çaplı ve düşük maliyetli up-link sistemleriyle uydu üzerinden hizmet veren kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlanmış olacak.

teknik özellikleri
Üretici FirmaAlcatel Alenia Space IndustriesPlatformSpaceBus 4000B2Stabilizasyon Tipi3 Eksen KontrolHizmete girmesi beklenen tarih2008Kanat açıklığı30mYörünge lokasyonu42 Doğu BoylamıKuBand Faydalı Yük (Payload) Genel ÖzellikleriÇıkış Kapsama Alanları
Türkiye H/V, Doğu V ve Batı H/V
İniş Kapsama Alanları
Batı H/V ve Doğu H/V
Transponder Sayısı
24
Toplam Bant genişliği
1296 MHz
Platform Teknik ÖzellikleriNominal Fırlatma Ağırlığı
3070 Kg.
Harcayacağı Maksimum Güç
6112 Watt
Türkiye’nin 5. uydusu Türksat 3A, 13 Haziran 2008 01:05’de Fransız Guyenası’ndaki Kourou uzay merkezinden uzaya gönderildi.
20 yıl hizmet ömrü öngörülen Türksat 3A uydusu, Türkiye’nin uydu iletişim kapasitesini en az %50 oranında artırarak, 200 yeni TV kanalının daha izlenebilmesini sağlayacak.

Türksat 3A, dünya nüfusunun 1/3’ünden fazlasının yaşadığı Çin, Moğolistan, Hindistan, Avrupa’nın tamamı, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsama altına alacak ve daha küçük çanak antenlerle daha kaliteli yayın alma imkânı sağlayacak. Yeni uydu ile, yüksek çözünürlüklü (HD) yayınlar daha kaliteli olarak izlenebilecek.

Karasal altyapının olmadığı kırsal bölgelerin iletişim ihtiyacına da cevap verebilecek olan Türksat 3A, Türksat uydu filosu içerisinde daha önce fırlatılan uydulardan daha düşük bir maliyete üretilmesinin yanısıra, teknolojik özellikleri ve geniş kapsama alanı ile birçok yenilikler sunuyor.

Türksat 3A uydusunu tasarım, entegrasyon ve test aşamalarına paralel şekilde Türk mühendislerinden oluşan uzman bir ekip, uydu üretimi ve tasarımı konularında teknoloji transferi ve eğitim çalışmalarını yürütmüştür. Kazanılan bu bilgi birikimi ile tasarım, entegrasyon ve test aşamalarının Türk mühendisleri tarafından gerçekleştirileceği yeni uydular da uydu filosuna katılmış olacak.

turksat.com.tr